-
Czy błędy w fakturze pierwotnej można poprawić w duplikacie faktury
data dodania: 11.01.2016
-
Czy można wystawić kilka faktur korygujących dotyczących tej samej sprzedaży
data dodania: 29.12.2015
12 listopada 2015 r. dokonałem dostawy towarów. W tym samym dniu sporządziłem fakturę dokumentującą sprzedaż. Po wystawieniu faktury udzieliłem nabywcy rabatu w wysokości 5%, który udokumentowałem fakturą korygującą sporządzoną 19 listopada 2015 r.
-
Czy kupujący, któremu przyznano skonto, może odliczyć pełny VAT, gdy nie otrzymał faktury korygującej
data dodania: 30.10.2015
Często korzystamy ze skonta, które przyznają nam nasi kontrahenci. Jednak faktury pierwotne otrzymujemy na pełną kwotę i dopiero później, często nawet po kilku miesiącach, dostajemy fakturę korygującą.
-
Jak ustalić prawidłowy kurs waluty dla rozliczeń VAT
data dodania: 30.10.2015
Podatnicy dokonujący transakcji sprzedaży lub zakupu wyrażonych w walutach obcych nie mają dowolności w wyborze sposobu przeliczania ich na złote. Przeliczenie to decyduje bowiem o wysokości podstawy opodatkowania, a w konsekwencji może też przesądzać o wysokości podatku należnego i naliczonego, np.
-
Jak rozliczyć zwrot towaru sprzedanego w systemie VAT marża
data dodania: 30.09.2015
Prowadzę komis samochodowy. Sprzedaż opodatkowuję w systemie VAT marża. Rozliczam się miesięcznie. Na początku października jeden z klientów zgłosił reklamację do nabytego samochodu. Uznałem ją i przyjąłem zwrot samochodu.
-
Jakie dane powinna zawierać kolejna faktura korygująca
data dodania: 25.08.2015
-
Jak korygować transakcje krajowe objęte odwrotnym obciążeniem
data dodania: 25.08.2015
Ostatnia nowelizacja ustawy, która weszła w życie 1 lipca 2015 r., nie ułatwia podatnikom rozliczającym dostawy objęte odwrotnym obciążeniem zadania polegającego na prawidłowym korygowaniu tych rozliczeń.
-
Jakie skutki podatkowe powoduje udzielenie premii pieniężnej za przekroczenie promocyjnego progu zakupów
data dodania: 11.08.2015
Premia pieniężna może być rabatem albo wynagrodzeniem za usługę. Gdy jest rabatem, dostawca powinien ją udokumentować fakturą korygującą. Gdy jest wynagrodzeniem za usługę, nabywca towaru zobowiązany do wykonania usługi powinien wystawić fakturę.
-
Jak udokumentować zmianę nabywcy towaru na fakturze
data dodania: 30.06.2015
Sprzedaliśmy towar klientowi, który podał nam błędne dane nabywcy, niezbędne do wystawienia faktury VAT. Okazało się bowiem, że klient ten kupował u nas osobno akcesoria informatyczne dla kilku swoich usługodawców (w ich imieniu) i pomyłkowo zamienił zlecenia oraz dane dwóch z nich.
-
Czy zatrzymany zadatek podlega opodatkowaniu VAT
data dodania: 30.06.2015
Zadatek ma zabezpieczyć interesy stron transakcji poprzez ich dyscyplinowanie w dotrzymaniu zawartej umowy. Otrzymanie zadatku powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Jeżeli jednak umowa nie zostanie zrealizowana, zadatek może zmienić swój charakter, spełniając rolę odszkodowawczą.
-
Jak stosować ulgę na złe długi, gdy wystawiono faktury korygujące
data dodania: 28.05.2015
Korekta podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, realizowana w ramach tzw. ulgi na złe długi, może obejmować kwoty wynikające zarówno z wystawionych faktur, jak i z faktur korygujących. W przypadku faktur uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności przeważnie nie nastręcza większych problemów.
-
Jak rozliczyć fakturę korygującą dokumentującą zwrot towaru, której przyjęcia nabywca odmówił
data dodania: 26.05.2015
-
Kiedy rozliczyć otrzymane faktury korygujące za prąd
data dodania: 01.05.2015
Otrzymałam faktury korygujące za prąd za lata 2012-2014. Przyczyną korekty były zmiany wynikające z aktualnie pozyskanych danych odczytowych i pomiarowych. Korekty są na plus i na minus. Data wystawienia faktur korygujących to 24 kwietnia 2015 r.
-
Jak udokumentować zwrot towaru, którego dostawa została zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej oraz wystawiono fakturę
data dodania: 23.02.2015
-
Czy pomyłkowe wystawienie faktury ze stawką 23% zamiast "ZW" zobowiązuje do zapłaty wykazanego na fakturze podatku
data dodania: 27.01.2015
-
Czy w celu rozliczenia faktury korygującej wystawionej osobie prywatnej trzeba uzyskać potwierdzenie otrzymania przez nią tej faktury
data dodania: 27.01.2015
Podatnik sprzedał towar przez Internet osobie fizycznej. Wystawiono fakturę. Klient zwrócił towar z powodu jego niezgodności z opisem. Podatnik wystawił fakturę korygującą. Czy VAT z faktury korygującej można ująć w deklaracji za miesiąc, w którym wystawiono i wysłano e-mailem korektę do klienta?
-
Jakie są konsekwencje wystawienia faktury przed datą sprzedaży
data dodania: 29.12.2014
Podatnicy mają prawo wystawiania faktur przed dokonaniem dostawy, ale nie wcześniej niż na 30 dni przed planowaną sprzedażą. Takie prawo wynika wprost z przepisów ustawy o VAT. Przepisy nie stanowią jednak, jak należy wystawić fakturę przed dokonaniem sprzedaży, jaką datę sprzedaży wpisać i jaki przedmiot sprzedaży.
-
Czy sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę korygującą, jeżeli nie wskazał na fakturze daty dokonania dostawy
data dodania: 23.12.2014
Jeżeli sprzedawca nie wskaże na fakturze daty dostawy, to czy ma obowiązek wystawienia faktury korygującej wskazującej tę datę? Jak mam rozpoznać okres odliczenia VAT, jeżeli na fakturze nie ma daty dostawy, a kontrahent nie chce określać tej daty?