-
Kiedy nieodpłatne świadczenie od pracodawcy w postaci abonamentu medycznego nie obciąży finansowo pracownika
data dodania: 13.03.2017
-
Czy prowizja pośrednika pomniejsza przychód ze zbycia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego
data dodania: 30.01.2017
-
Jak ustalić podstawę opodatkowania VAT w transakcjach barterowych
data dodania: 06.12.2016
-
Jak w podatku VAT rozliczamy działalność weterynaryjną
data dodania: 28.11.2016
Usługi weterynarzy są działalnością usługodawców. Podobnie jak osoby prowadzące każdą inną działalność, również weterynarze mają wiele wątpliwości dotyczących prawidłowego rozliczania VAT. Problemy pojawiają się przede wszystkim przy ustalaniu prawidłowej stawki dla świadczonej usługi, a także zaklasyfikowaniu, czy dana czynność w ogóle należy do usług weterynaryjnych.
-
Czy przekazany zachowek pomniejsza przychód ze sprzedaży nieruchomości
data dodania: 23.11.2016
-
Jak najkorzystniej obdarować pracowników na święta
data dodania: 04.11.2016
Zbliża się okres świąteczny, a więc wielu pracodawców zaczyna myśleć o tym, jaki bonus z tej okazji zaproponować pracownikom. Z pewnością najczęściej będą to paczki żywnościowe lub z upominkami, bony, talony czy karty przedpłacone (pre-paid).
-
Jak ustalić podstawę opodatkowania przy usługach rozbiórki budynku z odbiorem gruzu i złomu
data dodania: 26.10.2016
-
Jak rozliczać koszty wysyłki towarów w VAT
data dodania: 30.09.2016
Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż wysyłkową zwykle przerzucają koszty wysyłki na klienta. Zasadą jest, że koszty te powinny być wliczone do podstawy opodatkowania sprzedawanych towarów. Ustawodawca przewidział też inny, bardziej korzystny sposób rozliczeń.
-
Kiedy otrzymane dotacje podlegają VAT
data dodania: 07.09.2016
Dotacje finansujące koszty kwalifikowane projektu nie podlegają VAT. Są to tzw. dotacje zakupowe. Natomiast opodatkowane tym podatkiem są dotacje sprzedażowe obniżające cenę. Ustalenie, w jakich przypadkach mamy do czynienia z dotacją zakupową, a kiedy z dotacją sprzedażową, może być problematyczne.
-
Czy do podstawy opodatkowania należy wliczać opłaty uiszczane w imieniu i na rzecz klienta
data dodania: 26.07.2016
-
Jak należy rozliczać sprzedaż produktów w zestawach promocyjnych
data dodania: 30.06.2016
-
Jakie są skutki podatkowe udzielenia kredytu kupieckiego na dostawę towaru
data dodania: 23.05.2016
-
W jakich terminach rozliczyć WDT i WNT dokonane na podstawie umowy komisu
data dodania: 27.04.2016
Wydanie towarów do komisu jest stosowane zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. W przypadku wydania towarów w ramach WDT lub WNT rodzi się pytanie o sposób wyznaczania daty powstania obowiązku podatkowego oraz określenia podstawy opodatkowania.
-
Jak ustalić podstawę opodatkowania z tytułu dzierżawy, gdy dzierżawca ponosi nakłady, o które obniżamy cenę
data dodania: 23.03.2016
-
Jak dokumentować i rozliczać niezwrócone w terminie opakowania, gdy wcześniej pobrano kaucję
data dodania: 23.02.2016
Jesteśmy spółką z o.o. Sprzedajemy towary na paletach. Za palety pobieramy kaucję. Nie zawsze palety są nam zwracane. Jak należy dokumentować i rozliczać dla celów VAT niezwrócone palety?
-
Czy odszkodowania za nieruchomości przekazane pod budowę dróg są opodatkowane VAT
data dodania: 22.02.2016
Wywłaszczenie właścicieli (a także użytkowników wieczystych) gruntów zajętych na budowę dróg publicznych podlega opodatkowaniu VAT. Wywłaszczenie stanowi bowiem odpłatną dostawę towarów, a odszkodowanie za nie jest wynagrodzeniem.
-
Czy wymiana walut tradycyjnych na bitcoiny i odwrotnie podlega VAT
data dodania: 29.12.2015
Wymiana walut tradycyjnych na bitcoiny to świadczenie usług zwolnione z VAT. Potwierdził to TSUE w wyroku z 22 października 2015 r. w sprawie C-264/14. Orzeczenie to powoduje zmianę dotychczasowych zasad rozliczeń.
-
Jak ustalić podstawę opodatkowania VAT dla aportu
data dodania: 30.10.2015
Podatnik, wnosząc aport do spółki, wystawia fakturę, w której podstawą opodatkowania jest wartość nominalna akcji pomniejszona o należny VAT, gdy wartość podatku nie jest mu dopłacana. Tak samo należy ustalić podstawę opodatkowania, gdy nadwyżka ceny emisyjnej udziałów spółki ponad ich wartość nominalną zostanie przekazana na jej kapitał zapasowy.
-
Jak ustalić prawidłowy kurs waluty dla rozliczeń VAT
data dodania: 30.10.2015
Podatnicy dokonujący transakcji sprzedaży lub zakupu wyrażonych w walutach obcych nie mają dowolności w wyborze sposobu przeliczania ich na złote. Przeliczenie to decyduje bowiem o wysokości podstawy opodatkowania, a w konsekwencji może też przesądzać o wysokości podatku należnego i naliczonego, np.
-
Jak rozliczać faktury za opakowania zwrotne
data dodania: 30.09.2015
Firma kupuje kabel na wielkich bębnach, które po pewnym czasie (np. po miesiącu, a czasami nawet po roku) zostają zwrócone sprzedawcy. Bębny są fakturowane albo razem z materiałem, albo na osobnej fakturze i wtedy na tej fakturze jest zastosowana stawka 0% VAT.
-
Jak rozliczyć nabycie przysłanej do Polski plakietki ekologicznej dla samochodu
data dodania: 29.07.2015
Uiściliśmy opłatę za plakietkę ekologiczną dla samochodu powyżej 3,5 t, aby mógł wjechać na teren Wiednia. Plakietka kosztowała 24 euro, opłata za przesyłkę 20 euro. Dostaliśmy rachunek na kwotę 44 euro ze stawką VAT 0%.
-
Jak rozliczać usługi turystyczne - w pytaniach i odpowiedziach
data dodania: 29.07.2015
Problemy z ustalaniem podstawy opodatkowania, gdy wpłynęła zaliczka, kto musi rozliczać się od marży, jak ustalić marżę - to tylko niektóre problemy branży turystycznej z rozliczeniem VAT. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
-
Jak naprawić błąd polegający na zastosowaniu błędnego kursu do określenia podstawy opodatkowania WNT
data dodania: 28.05.2015
W kwietniu kupiliśmy materiał z Niemiec. Otrzymaliśmy fakturę niemiecką za materiał i za transport. Przy rozliczeniu wewnątrzwspólnotowego nabycia tego materiału zastosowano błędny kurs euro. Jak to poprawić?
-
Jak ustalić podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia towarów na terytorium RP
data dodania: 19.02.2015
-
Jak rozliczyć sprzedaż towarów na rzecz własnych pracowników po cenach preferencyjnych
data dodania: 27.01.2015
Prowadzimy sieć hurtowni chemii gospodarczej i kosmetyków. Jesteśmy zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT. W umowach zawieranych z zatrudnianymi pracownikami gwarantujemy im możliwość zakupu towarów z naszej oferty po cenie preferencyjnej.