-
Czy pracodawca może odmówić przyjęcia wypowiedzenia umowy o pracę złożonego przez pracownika
data dodania: 22.06.2017
-
W jakich przypadkach należało wydać zaległe świadectwa pracy za zakończone umowy terminowe
data dodania: 14.06.2017
-
Jak ustalić wynagrodzenie pracownika zwolnionego z obowiązku wykonywania pracy, wynagradzanego akordowo
data dodania: 12.04.2017
-
Jaka ochrona przed zwolnieniem z pracy przysługuje pracownikowi, który złożył wniosek o urlop macierzyński
data dodania: 12.04.2017
Pracownik złożył wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego. Chce go kontynuować po wykorzystaniu przez matkę dziecka 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jednak wniosek złożył już na 8 tygodni przed rozpoczęciem tego urlopu.
-
W jakiej części akt osobowych zamieścić świadectwo pracy za zakończoną umowę o pracę, jeżeli pracownik nadal jest zatrudniony
data dodania: 02.03.2017
Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy po zakończonej umowie o pracę na okres próbny. Teraz jest zatrudniony u nas na umowę o pracę na czas określony. Między umowami nie było żadnego dnia przerwy.
-
Czy można rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron w formie dokumentowej
data dodania: 11.01.2017
Nasza firma ma główną siedzibę w Warszawie, a wiele oddziałów w całej Polsce. Zarząd spółki i dział kadr znajdują się tylko w Warszawie. Czy po zmianach przepisów można zawierać porozumienia stron w zakresie rozwiązania umowy o pracę w formie dokumentowej, np.
-
Co zrobić, jeżeli przestaną istnieć przyczyny uzasadniające zawarcie pozalimitowej umowy na czas określony
data dodania: 12.10.2016
Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na czas określony z przyczyn obiektywnych, która nie będzie zaliczana do limitu tego rodzaju umów. Co należy zrobić, gdy przyczyny te okażą się nieaktualne w trakcie trwania umowy na czas określony?
-
Kiedy można zwolnić pracownika przebywającego na długotrwałej chorobie
data dodania: 08.09.2016
Zatrudniliśmy pracownika na 3 miesiące na okres próbny, a po tym okresie na czas nieokreślony. Po 5 miesiącach zatrudnienia w naszym zakładzie pracownik zachorował i zaczął dostarczać do działu kadr kolejne długotrwałe zwolnienia lekarskie.
-
Czy niepodjęcie przez pracownika zatrudnienia powoduje nieważność zawartej umowy po zmianach przepisów od 1 września 2016 r.
data dodania: 26.08.2016
Od 1 września 2016 r. zmienił się termin zawierania umów o pracę. Trzeba je podpisywać przed rozpoczęciem przez pracownika pracy. Co w sytuacji, gdy podpiszemy umowę z pracownikiem dzień przed rozpoczęciem zatrudnienia, a pracownik nie podejmie pracy? Czy taka umowa będzie ważna?
-
Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który przechodzi na emeryturę
data dodania: 13.06.2016
Pracownik nabył prawo do świadczenia emerytalnego i z dniem 30 czerwca 2016 r. przechodzi na emeryturę. Czy rozwiązanie umowy o pracę następuje na mocy porozumienia stron czy za wypowiedzeniem? W jakiej wysokości przysługuje pracownikowi urlop wypoczynkowy?
-
Czy można zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę
data dodania: 16.05.2016
Wypowiedzieliśmy 31 marca 2016 r. umowę o pracę głównemu technologowi, zarzucając mu niedopełnienie obowiązków. Na podstawie nowych przepisów pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
-
Czy świadectwo pracy można wysłać na nieaktualny adres
data dodania: 29.03.2016
Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy w piątek, na co się nie zgodziliśmy, ponieważ umowa o pracę rozwiązywała się w poniedziałek. W poniedziałek natomiast pracownik wykorzystywał dzień wolny na poszukiwanie pracy i nie odebrał świadectwa.
-
Jak należy dopełnić podstawę do wyliczenia ekwiwalentu za urlop
data dodania: 25.11.2015
-
Czy po zmianie przepisów zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia trzeba będzie konsultować z pracownikiem
data dodania: 19.11.2015
W przyszłym roku planujemy przeprowadzenie likwidacji jednego z oddziałów naszej firmy. Część zatrudnionych w nim pracowników będziemy chcieli zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Mają oni bowiem dostęp do ważnych dokumentów finansowych firmy.
-
Jakie zmiany w zakresie zawierania umów terminowych wprowadzono dla pracowników sfery budżetowej
data dodania: 11.09.2015
Do zawieranych na czas określony umów o pracę z pracownikami samorządowymi podejmującymi pracę po raz pierwszy w jednostce samorządowej trzeba będzie stosować okresy wypowiedzenia właściwe dla umów na czas nieokreślony.
-
Jak ustalić wysokość odszkodowania z umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia
data dodania: 03.08.2015
Obligatoryjnym elementem treści każdej umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia jest odszkodowanie. Umowa ta powinna szczegółowo ustalać jego wysokość i sposób wypłaty. Niedotrzymanie terminu wypłaty uzgodnionych rat odszkodowania jest przyczyną ustania zakazu konkurencji.
-
Jak należy uzupełnić podstawę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
data dodania: 18.06.2015
-
Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego, jeżeli z pracownikiem zawarto dwie umowy o pracę
data dodania: 30.04.2015
-
Jak pracodawca może się ustrzec mobbingu w pracy
data dodania: 29.04.2015
Za mobbing w zakładzie pracy odpowiada pracodawca, nawet gdy się go nie dopuścił. Powinien zatem wprowadzić procedury antymobbingowe, aby uniknąć finansowych roszczeń pracowników (zadośćuczynienia lub odszkodowania) z tytułu mobbingu.
-
Czy pracownik może przerwać pracę, jeżeli ma odbywać delegację z nietrzeźwym kierowcą
data dodania: 26.03.2015
Dwóch pracowników zostało wysłanych w podróż służbową. Podczas posiłku spożywanego w restauracji w czasie przerwy pracownik uprawniony do kierowania pojazdem pił piwo, a później chciał kontynuować jazdę.
-
Jakie są skutki rozwiązania umowy o pracę przez nieupoważnione do tego osoby
data dodania: 18.03.2015
Jeżeli wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia dokonała osoba do tego nieupoważniona, doprowadzi ono do rozwiązania umowy, jeśli było złożone zgodnie z wolą strony stosunku pracy, w imieniu której działała ta osoba.
-
Jak kontrolować pracowników podejrzanych o zażywanie narkotyków
data dodania: 23.12.2014
Pracownicy podejrzewani o znajdowanie się pod wpływem narkotyków mogą być poddani badaniu narkotestem. Takie badanie może być przeprowadzone tylko za zgodą pracownika.