-
Jaką formę zatrudnienia wybrać w przypadku prac na wysokości
data dodania: 18.08.2021
-
Czy odprawa emerytalna przysługuje zleceniobiorcy
data dodania: 20.03.2020
-
Czy umowę zlecenia wliczamy do stażu pracowniczego uwzględnianego w ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego
data dodania: 19.07.2019
-
Jak rozliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia realizowanej na rzecz własnego pracodawcy
data dodania: 18.06.2019
-
Jak obliczyć kwotę wolną od potrąceń z wynagrodzenia zleceniobiorcy
data dodania: 18.02.2019
-
Jak obliczyć wynagrodzenie zleceniobiorcy za niepełny miesiąc pracy
data dodania: 18.02.2019
-
Czy pracodawca może pozbawić pracownika-członka zarządu wynagrodzenia za pracę, jeżeli zakwestionował jego zatrudnienie w ramach stosunku pracy
data dodania: 22.10.2018
-
Jak opodatkować zwrot kosztów podróży służbowej wykonanej przez zleceniobiorcę?
data dodania: 13.09.2018
Współpracujący z naszą firmą zleceniobiorca dostał polecenie służbowego wyjazdu do klienta. Czy zwrócone mu pieniądze za bilet kolejowy muszą być u niego opodatkowane?
-
Jak rozliczyć składki z tytułu równolegle wykonywanych umów o pracę i zlecenia w miesiącu zakończenia jednej z tych umów
data dodania: 27.07.2018
PROBLEM Jeden z naszych pracowników (zatrudniony na pełny etat) ma zawartą z naszą spółką także umowę zlecenia. Wynagrodzenie jest wypłacane 10. dnia kolejnego miesiąca za poprzedni miesiąc - z tytułu zarówno umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.
-
Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem
data dodania: 08.03.2018
-
Jakie składki powinien opłacać pracodawca od umowy zlecenia zawartej z własną pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim
data dodania: 28.02.2018
PROBLEM Pracownicy przebywającej na urlopie rodzicielskim wypłacamy zasiłek macierzyński. Chcielibyśmy, aby w czasie trwania tego urlopu wykonywała u nas umowę zlecenia. Czy powinniśmy zgłosić ją do ubezpieczeń w ZUS jako zleceniobiorcę?
-
Czy należy oskładkować umowę zlecenia z własnym pracodawcą wykonywaną w czasie łączenia pracy i zasiłku macierzyńskiego
data dodania: 11.12.2017
PROBLEM Nasza pracownica przebywa na urlopie rodzicielskim i pobiera zasiłek macierzyński. Łączy urlop z pracą na pół etatu w naszej firmie. Dodatkowo nasz zakład zawarł z nią umowę zlecenia. Czy zlecenie w tym przypadku jest oskładkowane jak zlecenie zawarte z pracodawcą czy jak zlecenie z obcym podmiotem?
-
Czy trzeba prowadzić akta osobowe dla zleceniobiorcy
data dodania: 26.07.2017
-
Czy badania lekarskie zrobione w czasie pracy na umowę zlecenia mogą być wykorzystane przy zatrudnieniu na umowę o pracę
data dodania: 20.04.2017
Zatrudniliśmy osobę na podstawie umowy zlecenia. Miała ona przeprowadzone profilaktyczne badania lekarskie. Teraz chcemy ją zatrudnić na umowę o pracę. Czy musimy kierować tę osobę na badania wstępne, jeśli ma aktualne badania lekarskie?
-
Czy w umowie zlecenia można doprecyzować czynności i czas ich wykonywania
data dodania: 12.12.2016
Zawieramy umowy zlecenia na sprzątanie terenu wokół firmy. Czy w umowach możemy doprecyzować czas, w jakim czynności te mogą być wykonywane? Czy zapisy wymieniające, co konkretnie (jakie czynności) ma wykonywać zleceniobiorca, są w takich umowach dopuszczalne?
-
Czy minimalne wynagrodzenie zleceniobiorcy będzie podlegać od 1 stycznia 2017 r. ochronie przed potrąceniami
data dodania: 29.11.2016
Wynagrodzenie naszego zleceniobiorcy jest zajęte przez komornika z tytułu należności niealimentacyjnych. Dla zleceniobiorcy zatrudnienie w naszej firmie jest jedynym źródłem przychodu. Czy od 1 stycznia 2017 r.
-
Czy w związku z przejęciem zakładu pracy nowy pracodawca powinien przejąć zleceniobiorców
data dodania: 08.09.2016
Przejmujemy hurtownię wraz z pracownikami na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Są w niej zatrudnieni kierowcy na umowy o pracę, a także kilka osób na umowy zlecenia. Czy do naszych obowiązków należy zaproponowanie dalszej pracy w naszym zakładzie osobom, które wykonują pracę na podstawie umów zlecenia, czy możemy rozwiązać te umowy?
-
Jak rozliczyć wynagrodzenie za zlecenie zawarte z innym podmiotem, lecz wykonywane na rzecz własnego pracodawcy
data dodania: 22.04.2016
Jesteśmy Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej (NZOZ). Zatrudniona u nas na etacie pielęgniarka dostarczyła nam zaświadczenie, z którego wynika, że otrzymała wynagrodzenie dla członka zespołu badawczego za badania kliniczne wykonane na podstawie umowy zlecenia, którą zawarła z inną placówką opieki zdrowotnej (szpitalem, który z nami współpracuje).
-
Czy zleceniobiorca może domagać się wynagrodzenia w wysokości otrzymywanej przez pracownika
data dodania: 16.10.2015
Zakończyliśmy współpracę z pracownikiem zatrudnionym na stanowisku kierowniczym. Jednak po rozwiązaniu umowy o pracę postanowiliśmy wznowić z nim współpracę na podstawie zlecenia. Zakres czynności wynikający z umowy o pracę zawartej poprzednio z tą osobą jest zbliżony do tych, które będzie ona wykonywała na podstawie zlecenia.
-
Kiedy zawarcie kilku umów z różnymi podmiotami powiązanymi kapitałowo nie uchroni pracodawcy przed zapłatą za nadgodziny
data dodania: 11.09.2015
Aby uniknąć wypłacania pracownikom wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny, pracodawcy często celowo komplikują strukturę organizacyjną firmy lub tworzą powiązane kapitałowo spółki córki, w których zatrudniają tych samych pracowników na podstawie różnych umów.
-
Czy profilaktyczne badania lekarskie pracowników i zleceniobiorców stanowią podstawę wymiaru składek
data dodania: 11.08.2015
Poniesione przez pracodawcę koszty profilaktycznych badań lekarskich z zakresu medycyny pracy wynikają z jego obowiązków i nie stanowią dla pracownika podstawy wymiaru składek ZUS. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zleceniobiorców.
-
Czy kierownika obozu dla dzieci można zatrudnić na umowę zlecenia
data dodania: 24.07.2015
Chcemy zatrudnić na umowę zlecenia osobę, która ma pełnić funkcję kierownika obozu dla dzieci. Czy taki rodzaj pracy może być wykonywany na podstawie umowy zlecenia, czy tylko w ramach umowy o pracę?
-
Kiedy od łącznego przychodu ze zlecenia i z umowy o pracę należy opłacić składkę na Fundusz Pracy
data dodania: 19.06.2015
Pracownik był zatrudniony na umowę o pracę do 10 maja 2015 r., za wynagrodzeniem 1750 zł miesięcznie. Od 23 maja 2015 r. ma zawartą umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 500 zł. Wynagrodzenie ze zlecenia za maj, ustalone w wysokości proporcjonalnej do czasu, w którym umowa była realizowana, zostanie wypłacone 29 maja 2015 r.
-
Czy od wartości profilaktycznych badań lekarskich wykonanych przez zleceniobiorcę należy pobrać podatek
data dodania: 12.02.2015
Zatrudniamy zleceniobiorców. Od każdej z tych osób wymagamy zaświadczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania czynności wynikających z umowy (w ramach badań wstępnych). Zleceniobiorcy przeprowadzają badania na swój koszt, a następnie zwracamy im ten wydatek na podstawie przedłożonej przez nich faktury.
-
Czy osoby zatrudnione przy odśnieżaniu na umowy cywilnoprawne trzeba kierować na badania lekarskie
data dodania: 02.02.2015
Chcemy zatrudnić na okres zimowy osobę do odśnieżania (praca będzie obejmowała również odśnieżanie dachu budynku) w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Czy taka osoba musi mieć ważne badania lekarskie do pracy na wysokości? Czy jako zleceniodawca musimy ją skierować na badania profilaktyczne?