-
Jak oskładkować i rozliczyć wynagrodzenie ze zlecenia za grudzień 2015 r. i styczeń 2016 r., wypłacone w styczniu 2016 r.
data dodania: 27.01.2016
-
Czy od 1 stycznia 2016 r. za pracownika- emeryta będącego jednocześnie zleceniobiorcą należy opłacać składki z tytułu umowy zlecenia
data dodania: 23.12.2015
Zatrudniamy na umowę zlecenia emeryta. Do końca 2015 r. opłacaliśmy za niego tylko składkę zdrowotną, ponieważ jest zatrudniony na umowę o pracę (na 1/2 etatu) w innym zakładzie. Czy od nowego roku nadal możemy opłacać za niego tylko składkę zdrowotną, czy musimy opłacać również pozostałe składki?
-
Jak uzyskać od zleceniobiorcy informacje potrzebne do prawidłowego ustalenia zakresu jego ubezpieczeń w ZUS
data dodania: 23.12.2015
W związku ze zmianą przepisów o oskładkowaniu umów zlecenia, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r., zleceniodawcy muszą zwrócić szczególną uwagę na staranne wypełnienie przez każdego zleceniobiorcę oświadczenia, które pozwoli prawidłowo ustalić zakres jego ubezpieczeń.
-
Czy po zasiłku macierzyńskim należy wyczekiwać na prawo do zasiłku chorobowego
data dodania: 14.12.2015
Z jedną z naszych zleceniobiorczyń mamy zawartą umowę zlecenia do grudnia 2016 r. Do 12 października br. pobierała ona roczny zasiłek macierzyński. Od 20 października do 19 listopada stała się niezdolna do pracy. Czy zleceniobiorczyni nabędzie prawo do zasiłku bez okresu wyczekiwania?
-
Czy można przedłużyć stosowanie korzystnych zasad oskładkowania umowy zlecenia zawierając taką umowę w 2015 r. na czas nieokreślony
data dodania: 14.12.2015
Nasza spółka zatrudnia kilkudziesięciu zleceniobiorców. Są wśród nich liczne osoby, których przychody ze zlecenia są oskładkowane tylko na ubezpieczenie zdrowotne. W innej spółce naszego holdingu mają zawarte umowy zlecenia na mniejsze kwoty (z wynagrodzeniem od 100 do 250 zł), które są oskładkowane w pełnym zakresie.
-
Czy możliwe jest zawarcie z własnym pracownikiem umowy zlecenia wykonywanej przez niego w ramach działalności gospodarczej
data dodania: 19.11.2015
Jeden z naszych pełnoetatowych pracowników, prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą, zaproponował zmniejszenie wymiaru jego czasu pracy do 1/4 etatu. Część obowiązków wykonywanych obecnie w ramach umowy o pracę chciałby realizować na podstawie umowy zlecenia w ramach własnej działalności (przedmiot zlecenia mieściłby się w jej zakresie).
-
Jak od 1 stycznia 2016 r. skorygować dokumentację rozliczeniową za zleceniobiorcę, któremu ZUS ustalił prawidłowy zakres podlegania ubezpieczeniom
data dodania: 19.11.2015
Od 1 stycznia 2016 r. płatnicy będą mieli prawo do uzyskania z ZUS odpowiedzi, czy w danym okresie należało opłacić za zleceniobiorcę składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. ZUS udzieli płatnikowi wiążącej odpowiedzi dopiero po zakończeniu miesiąca i po złożeniu za zleceniobiorcę dokumentacji rozliczeniowej przez wszystkich zobowiązanych do tego płatników.
-
Kiedy osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom również z tytułu umowy zlecenia
data dodania: 02.11.2015
Nasza firma zamierza od 1 stycznia 2016 r. zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę, która prowadzi własną działalność gospodarczą. Wynagrodzenie ze zlecenia ma wynosić 4000 zł miesięcznie, a zakres zleconych prac nie pokrywa się z zakresem prowadzonej przez zleceniobiorcę działalności.
-
Jakim ubezpieczeniom podlega członek rady nadzorczej, z którym dodatkowo zawarto umowę zlecenia
data dodania: 02.11.2015
W naszej spółce z o.o. członek rady nadzorczej został powołany do pełnienia swojej funkcji od 1 października 2015 r. Jednocześnie spółka zawarła z nim umowę cywilnoprawną (o charakterze zlecenia) obejmującą czynności wynikające z obowiązków członka rady.
-
Jak oskładkować umowy zlecenia po zmianach od 1 stycznia 2016 r.
data dodania: 16.10.2015
Przedsiębiorców i ubezpieczonych wykonujących umowy zlecenia czekają duże zmiany przepisów o ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym. Będą one dotyczyły objęcia od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi zleceniobiorców wykonujących pracę na podstawie więcej niż jednej umowy, a także posiadających inne tytuły do tych ubezpieczeń.
-
Czy studenci wykonujący zlecenie w krajach Unii Europejskiej podlegają oskładkowaniu i opodatkowaniu w Polsce
data dodania: 29.09.2015
-
Czy umowa zlecenia stanowi tytuł do ubezpieczeń osoby, która ukończyła studia licencjackie i oczekuje na podjęcie studiów magisterskich
data dodania: 11.09.2015
Od 15 września 2015 r. zatrudniliśmy na podstawie umowy zlecenia 23-letnią osobę, która w czerwcu 2015 r. ukończyła studia licencjackie (umowa jest zawarta na czas nieokreślony). Zawierając umowę nasz zleceniobiorca okazał zaświadczenie o przyjęciu go na 2-letnie studia uzupełniające (magisterskie), które rozpoczynają się 1 października 2015 r.
-
Czy emeryt wojskowy zyska na opłacaniu składek emerytalnych z umowy zlecenia
data dodania: 25.08.2015
-
Czy profilaktyczne badania lekarskie pracowników i zleceniobiorców stanowią podstawę wymiaru składek
data dodania: 11.08.2015
Poniesione przez pracodawcę koszty profilaktycznych badań lekarskich z zakresu medycyny pracy wynikają z jego obowiązków i nie stanowią dla pracownika podstawy wymiaru składek ZUS. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zleceniobiorców.
-
Jak wykazać dodatek do umowy zlecenia w Z-3a po ustaniu zatrudnienia
data dodania: 29.06.2015
Zatrudniamy zleceniobiorców. Za niektóre z tych osób opłacamy polisę ubezpieczeniową. Umowa o ubezpieczenie jest zawierana na czas wykonywania umowy zlecenia. Czy wartość polisy powinniśmy wykazać w Z-3a dla zleceniobiorcy do wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia?
-
Jak rozliczyć składki za osobę, która wykonuje zlecenie na rzecz swojego pracodawcy w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego
data dodania: 01.06.2015
Jeden z naszych pracowników realizuje równolegle z umową o pracę dodatkowe umowy zlecenia (zawarte z naszą spółką). Od 6 maja 2015 r. pracownik ten przebywa na urlopie rodzicielskim, po wykorzystaniu części tego urlopu przez matkę dziecka.
-
Jak rozliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej ze studentem oraz z tegorocznym maturzystą
data dodania: 01.06.2015
Wśród naszych zleceniobiorców są studenci i uczniowie liceum. Jeden ze zleceniobiorców - 24-letni student - z tytułu umowy zlecenia uzyskuje miesięcznie przychód w kwocie 1750 zł. Na 22 czerwca 2015 r. ma zaplanowaną obronę pracy magisterskiej.
-
Jak prawidłowo zawrzeć umowę o dzieło, aby uniknąć jej zakwestionowania przez ZUS
data dodania: 29.04.2015
W toku postępowania kontrolnego ZUS ma prawo badać zawarte przez płatnika umowy cywilnoprawne, a także kwestionować ich rodzaj. Płatnicy powinni przykładać szczególną wagę do zawieranych umów o dzieło.
-
Jak opłacać składki na Fundusz Pracy po zmianie stanowiska ZUS
data dodania: 16.04.2015
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i od pół roku zatrudniam w ramach umowy zlecenia osobę, dla której jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń w ZUS. Jako że nie posiadam statusu pracodawcy (nie zatrudniam żadnego pracownika), do tej pory nie opłacałem za wspomnianego zleceniobiorcę składek na Fundusz Pracy.
-
Czy od umowy zlecenia można obniżyć składkę zdrowotną do wysokości podatku
data dodania: 24.03.2015
-
Jak rozliczyć składki zleceniobiorcy, który stracił pracę u innego pracodawcy
data dodania: 17.03.2015
-
Jak ustalić obowiązek ubezpieczeń z umowy zlecenia po rozwiązaniu stosunku pracy
data dodania: 20.02.2015
Zleceniobiorca zatrudniony jednocześnie na podstawie umowy o pracę w innej firmie z wynagrodzeniem równym płacy minimalnej nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym ze zlecenia. Jeśli jednak umowę zlecenia wykonuje także po ustaniu zatrudnienia, składki ZUS będą obowiązkowe.
-
Jakie są konsekwencje ubezpieczeniowe uznania umowy zlecenia za umowę o pracę
data dodania: 12.02.2015
Wskutek kontroli PIP zakwestionowano nam kilka umów zlecenia, uznając, że osoby zatrudnione na ich podstawie w istocie świadczą pracę w ramach stosunku pracy. Jakie są konsekwencje ubezpieczeniowe zakwalifikowania przez sąd pracy umowy zlecenia jako umowy o pracę?
-
Kiedy umowę zlecenia należy wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku i jak to zrobić
data dodania: 02.02.2015
Przychód pracownika z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku. Jeżeli jednak umowa rozwiązuje się w trakcie zwolnienia lekarskiego, podstawa wymiaru zasiłku przysługującego po tym terminie podlega przeliczeniu przez wyłączenie z podstawy wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia.
-
Czy pracodawca ma obowiązek opłacać składki od umowy zlecenia, którą pracownik wykonuje w ramach prowadzonej działalności
data dodania: 13.01.2015
Zawarliśmy umowę zlecenia ze swoim pracownikiem, który prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiot umowy zlecenia pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności. Czy mamy obowiązek doliczyć kwotę umowy zlecenia do wynagrodzenia z etatu i od tej sumy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne?