-
Przychód z umowy zlecenia zawieranej na okresy miesięczne w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego
data dodania: 19.10.2020
-
Jak w przypadku zatrudnienia w dwóch zakładach pracy ustalić kwotę przekroczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
data dodania: 01.10.2020
-
Jaka forma zatrudnienia najbliższego członka rodziny jest najkorzystniejsza pod względem ubezpieczeń ZUS
data dodania: 03.07.2020
PROBLEM Prowadzę jednoosobowo firmę usługową. Chciałbym zatrudnić do pomocy członków swojej najbliższej rodziny (żonę i pełnoletniego syna). Jaka forma zatrudnienia byłaby w takim przypadku korzystniejsza - umowa o pracę czy umowa zlecenia?
-
Zwolnienia ze składek, świadczenia postojowe wprowadzone tarczą antykryzysową – odpowiedzi na pytania Czytelników
data dodania: 01.06.2020
Tzw. tarczą antykryzysową zostały wprowadzone m.in. możliwość skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS, prawo do pomocy finansowej w postaci dofinansowania do wynagrodzeń, czy świadczenia postojowego. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tych świadczeń.
-
Jak ustalić obowiązek ubezpieczeń ZUS za zleceniobiorcę studiującego w szkole doktorskiej
data dodania: 16.12.2019
PROBLEM Od 1 lutego 2020 r. zamierzamy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę (w wieku 25 lat), która od 1 października 2019 r. kształci się w szkole doktorskiej. Czy z tytułu mowy zlecenia osoba ta będzie podlegać u nas ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?
-
Jak rozliczyć zawartą ze studentem - obywatelem Ukrainy umowę zlecenia wykonywaną w Polsce
data dodania: 21.11.2019
-
Czy należy oskładkować wynagrodzenie z umowy o dzieło wypłacone razem z wynagrodzeniem za zlecenie
data dodania: 19.11.2019
PROBLEM Nasza firma zawarła umowę o dzieło z osobą, dla której ta umowa była jedynym źródłem zarobkowania. Umowa o dzieło została wykonana w październiku 2019 r., natomiast wynagrodzenie z jej tytułu zostało wypłacone pod koniec listopada 2019 r.
-
W którym kraju podlega ubezpieczeniom osoba prowadząca działalność pozarolniczą w Polsce i wykonująca umowę zlecenia w Niemczech
data dodania: 17.07.2019
PROBLEM Jestem obywatelem polskim i mieszkam w Polsce. Prowadzę jednoosobową działalność pozarolniczą w Polsce. Od 1 września 2019 r. będę również wykonywał umowę zlecenia w Niemczech. Mój zleceniodawca ma siedzibę w Niemczech, a zlecenie nie jest związane z przedmiotem polskiej działalności (poza zakresem wskazanym w CEIDG).
-
Jak rozliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia realizowanej na rzecz własnego pracodawcy
data dodania: 18.06.2019
-
Jak obliczać wpłaty do PPK za pracownika, z którym jednocześnie zawarto umowę zlecenia
data dodania: 13.06.2019
PROBLEM Z niektórymi spośród naszych pracowników mamy jednocześnie zawarte dodatkowe umowy zlecenia. Składki za tych zatrudnionych opłacamy od zsumowanych przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej.
-
Czy zatrudniając wyłącznie zleceniobiorców trzeba tworzyć PPK
data dodania: 19.03.2019
PROBLEM: Zatrudniam wyłącznie na umowy zlecenia 40 zleceniobiorców. Nie zatrudniam nikogo na umowę o pracę. Za 34 zleceniobiorców odprowadzam tylko składki zdrowotne. Za 6 zleceniobiorców odprowadzam obowiązkowe składki emerytalno-rentowe.
-
Czy przedsiębiorca może podwyższyć zadeklarowaną podstawę wymiaru składek z tytułu działalności gospodarczej
data dodania: 12.02.2019
PROBLEM Od 1 września 2018 r. zatrudniamy osobę na umowę zlecenia, która prowadzi działalność gospodarczą. Przy podpisywaniu umowy zleceniobiorca oświadczył, że z tytułu działalności gospodarczej opłaca „pełny ZUS”, więc od początku odprowadzaliśmy za niego tylko składkę zdrowotną.
-
Po jakim czasie obywatele Ukrainy z okresem ubezpieczenia w swoim kraju nabywają prawo do zasiłku chorobowego w Polsce
data dodania: 11.12.2018
-
Jakie składki odprowadzić za zleceniobiorcę-rolnika
data dodania: 14.11.2018
-
Jakie składki należy opłacać za członka rady nadzorczej wykonującego jednocześnie umowę zlecenia
data dodania: 05.09.2018
PROBLEM W naszej spółce z o.o. zgłaszamy do ZUS członka rady nadzorczej. Otrzymuje on diety za posiedzenia rady - miesięcznie 1800 zł. Swoją funkcję pełni na podstawie powołania. Od 1 listopada 2018 r.
-
Kiedy wynagrodzenie z umowy zlecenia zawartej z podmiotem trzecim pracodawca powinien wliczyć do podstawy zasiłku chorobowego pracownika
data dodania: 07.08.2018
-
Czy studenci wykonujący zlecenie w krajach Unii Europejskiej podlegają oskładkowaniu i opodatkowaniu w Polsce
data dodania: 07.08.2018
-
Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy
data dodania: 07.08.2018
-
Jak rozliczyć składki z tytułu równolegle wykonywanych umów o pracę i zlecenia w miesiącu zakończenia jednej z tych umów
data dodania: 27.07.2018
PROBLEM Jeden z naszych pracowników (zatrudniony na pełny etat) ma zawartą z naszą spółką także umowę zlecenia. Wynagrodzenie jest wypłacane 10. dnia kolejnego miesiąca za poprzedni miesiąc - z tytułu zarówno umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.
-
Kiedy umowa o praktykę absolwencką nie podlega składkom ZUS
data dodania: 28.06.2018
PROBLEM Nasza firma planuje zatrudnienie kilku osób w ramach praktyk absolwenckich. Czy taka umowa jest oskładkowana?
-
Czy data wypłaty należności ze zlecenia ma znaczenie przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń
data dodania: 25.06.2018
-
Czy nowy płatnik jest uprawniony do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za część urlopu rodzicielskiego
data dodania: 07.06.2018
-
Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę – tegorocznego absolwenta
data dodania: 06.06.2018
PROBLEM W naszej spółce zatrudniamy zleceniobiorcę będącego tegorocznym maturzystą oraz studenta, który na początek lipca 2018 r. ma wyznaczony termin obrony pracy licencjackiej. Planujemy kontynuowanie zatrudnienia cywilnoprawnego w odniesieniu do tych osób.
-
Czy przychód z umowy zlecenia zawartej w czasie trwania urlopu rodzicielskiego wpływa na podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego
data dodania: 07.05.2018
-
W którym kraju podlega ubezpieczeniom osoba prowadząca pozarolniczą działalność w Niemczech i wykonująca kontrakt menedżerski w Polsce
data dodania: 11.04.2018
PROBLEM Jestem polskim obywatelem. Prowadzę działalność pozarolniczą w Niemczech. Od 1 kwietnia 2018 r. zostałem powołany w skład zarządu spółki kapitałowej z siedzibą we Wrocławiu, z którą podpiszę też kontrakt menedżerski.