-
Jak wyliczyć urlop uzupełniający dla nauczyciela powracającego do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim
data dodania: 20.03.2019
-
Jak ustalić prawo do odroczonego urlopu rodzicielskiego i zasiłku za ten okres
data dodania: 11.12.2018
-
Co zrobić z pracownicą, której w czasie urlopu macierzyńskiego skończyły się badania okresowe
data dodania: 28.08.2018
-
Jak ojciec dziecka może skorzystać z części urlopu rodzicielskiego, który został udzielony matce w pełnym wymiarze
data dodania: 01.08.2018
-
Czy pracownica ma prawo do świadczeń chorobowych w przerwie w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z powodu hospitalizacji dziecka
data dodania: 06.07.2018
-
Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim
data dodania: 06.07.2018
PROBLEM Nasza firma zatrudnia m.in. zleceniobiorczynię, która przez ostatni rok nie realizowała umowy ze względu na pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Osoba ta zamierza powrócić do pracy od 1 września 2018 r.
-
Czy przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego w przypadku rezygnacji z urlopu rodzicielskiego
data dodania: 08.03.2018
-
Jakie składki powinien opłacać pracodawca od umowy zlecenia zawartej z własną pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim
data dodania: 28.02.2018
PROBLEM Pracownicy przebywającej na urlopie rodzicielskim wypłacamy zasiłek macierzyński. Chcielibyśmy, aby w czasie trwania tego urlopu wykonywała u nas umowę zlecenia. Czy powinniśmy zgłosić ją do ubezpieczeń w ZUS jako zleceniobiorcę?
-
Czy należy rozliczyć składki od nagrody wypłaconej pracownicy na macierzyńskim – najnowsze wyjaśnienia ZUS
data dodania: 28.02.2018
PROBLEM Pracodawca wypłacił w marcu 2018 r. wszystkim pracownikom nagrodę pieniężną. Nagroda została przyznana przez pracodawcę z własnej inicjatywy i sfinansowana ze środków obrotowych. Jest to nagroda o charakterze czysto uznaniowym, nieprzewidziana w żadnych obowiązujących u pracodawcy
-
W jakiej wysokości wypłacić zasiłek macierzyński pracownicy, która nie określiła sposobu korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego
data dodania: 05.02.2018
-
Czy pracodawca może żądać okazania oryginału aktu urodzenia dziecka
data dodania: 18.10.2017
-
Jakie stanowisko pracy można zaoferować pracownicy wracającej z urlopu macierzyńskiego
data dodania: 22.06.2017
-
Jaka ochrona przed zwolnieniem z pracy przysługuje pracownikowi, który złożył wniosek o urlop macierzyński
data dodania: 12.04.2017
Pracownik złożył wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego. Chce go kontynuować po wykorzystaniu przez matkę dziecka 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jednak wniosek złożył już na 8 tygodni przed rozpoczęciem tego urlopu.
-
Czy kserokopię aktu urodzenia martwego dziecka trzeba przechowywać w aktach osobowych
data dodania: 01.02.2017
Pracownica urodziła martwe dziecko. Czy kserokopia aktu urodzenia z adnotacją "dziecko martwo urodzone" musi się znaleźć w aktach osobowych pracownicy korzystającej z urlopu macierzyńskiego? Może wystarczy spisać niezbędne dane?
-
Jakie są różnice między urlopem ojcowskim a urlopem tacierzyńskim
data dodania: 21.12.2016
Obecnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują urlopu tacierzyńskiego. Najczęściej jednak urlopem tacierzyńskim jest nazywany urlop macierzyński lub urlop rodzicielski, z którego korzysta pracownik-ojciec dziecka.
-
Czy pracownik może korzystać z uprawnień rodzicielskich z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 4 lat, jeżeli matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim
data dodania: 12.10.2016
Pracownikowi w czerwcu 2016 r. urodziło się pierwsze dziecko. Żona pracownika przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Natomiast pracownik chce skorzystać z uprawnienia pozwalającego odmówić wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych rodzicom wychowującym dzieci w wieku do 4 lat.
-
Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownicy, która po urlopie wychowawczym korzysta ze zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego
data dodania: 04.10.2016
Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym w styczniu i lutym 2016 r. Następnie korzystała ze zwolnienia lekarskiego, a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Urlop ten potrwa do przyszłego roku. Czy pracownicy należy się za 2016 r.
-
Na jaki okres pracodawca powinien udzielić urlopu macierzyńskiego pracownicy, której zatrudnienie ustało w czasie jego trwania
data dodania: 07.09.2016
-
W jakiej wysokości przysługuje rodzicom zasiłek macierzyński
data dodania: 29.02.2016
Miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz za pierwszych 6 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 100% podstawy wymiaru. Natomiast za pozostały okres urlopu rodzicielskiego, jeśli wniosek o wszystkie urlopy nie zostanie złożony w ciągu 21 dni po porodzie, zasiłek ten stanowi 60% podstawy wymiaru.
-
Czy można podjąć pracę na dodatkowym urlopie macierzyńskim rozpoczętym przed nowelizacją przepisów
data dodania: 16.02.2016
W zeszłym roku udzieliliśmy pracownicy jednocześnie, na jej wniosek, urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Obecnie pracownica przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim.
-
Czy pracownica, która nie wykorzystała urlopu rodzicielskiego w 2015 r., może z niego skorzystać po zmianie przepisów
data dodania: 29.01.2016
Pracownica nie wykorzystała w 2015 r. urlopu rodzicielskiego. Ponieważ zakończyła już dodatkowy urlop macierzyński i wróciła do pracy, utraciła w zeszłym roku prawo do tego urlopu. Obecnie, po zmianie przepisów od 2 stycznia 2016 r.
-
Co zmieniło się od 2 stycznia 2016 r. w ochronie pracowników korzystających z urlopów związanych z rodzicielstwem
data dodania: 18.01.2016
Po zmianach przepisów od 2 stycznia 2016 r. ochroną przed zwolnieniem grupowym i indywidualnym z przyczyn niedotyczących pracowników zostali objęci pracownicy korzystający z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu ojcowskiego.
-
Jak od 2 stycznia 2016 r. prawidłowo prowadzić dokumentację pracowniczą
data dodania: 23.12.2015
W umowach o pracę zawieranych na czas określony trzeba będzie podać obiektywne przyczyny uzasadniające podpisanie takiej umowy w sytuacji, gdy jest ona zawierana na okres przekraczający 33 miesiące lub jest 4.
-
Jak udzielać urlopu ojcowskiego po zmianach od 2 stycznia 2016 r.
data dodania: 16.10.2015
Od 2 stycznia 2016 r. urlopu ojcowskiego będzie można udzielić najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia lub w przypadku ojca adopcyjnego - do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka.
-
Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem
data dodania: 01.10.2015
Pracodawca ustala wynagrodzenie pracownikowi rodzicowi (opiekunowi) powracającemu do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem w zależności od rodzaju urlopu, z jakiego pracownik korzystał. Po urlopach macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich musi zapewnić zatrudnionemu wynagrodzenie, jakie ten otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.