-
Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi powracającemu po zakończonych urlopach związanych z rodzicielstwem
data dodania: 01.10.2015
Pracodawca ustala wynagrodzenie pracownikowi rodzicowi (opiekunowi) powracającemu do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem w zależności od rodzaju urlopu, z jakiego pracownik korzystał. Po urlopach macierzyńskich, ojcowskich i rodzicielskich musi zapewnić zatrudnionemu wynagrodzenie, jakie ten otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
-
Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia za czas szkolenia
data dodania: 25.08.2015
-
Jak należy ustalać wynagrodzenie za dyżur w miejscu wskazanym przez pracodawcę
data dodania: 01.07.2015
-
Jak obliczać dodatek nocny i ryczałt za pracę w nocy
data dodania: 01.07.2015
Pracownicy wykonujący pracę w porze nocnej ustalonej w zakładzie mają prawo do dodatku z tego tytułu. Podstawą do jego obliczenia musi być co najmniej powszechnie obowiązujące wynagrodzenie minimalne. Jednak regulacje wewnątrzzakładowe lub umowa o pracę mogą przewidywać korzystniejsze rozwiązania dotyczące ustalania wysokości dodatku nocnego niż obowiązujące przepisy.
-
Czy niewypracowanie czasu pracy z przyczyn organizacyjnych obniża pensję pracownika
data dodania: 29.06.2015
Niektórzy nasi pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy w ostatnich kilku miesiącach nie wypracowali obowiązującej ich miesięcznej normy czasu pracy. Niedopracowanie wynikało z organizacji pracy w miejscach, w których są zatrudnieni.
-
Jakie wynagrodzenie należy wypłacić pracownikowi przywróconemu do pracy - 3 praktyczne wskazówki
data dodania: 29.06.2015
Jeżeli pracownik zostanie przywrócony do pracy prawomocnym wyrokiem (czyli takim, od którego nie przysługuje środek odwoławczy ani inny środek zaskarżenia), wówczas po jego powrocie pracodawca jest zobowiązany zapłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.
-
Kiedy pracodawca naraża się na spór z pracownikiem o dyskryminację płacową
data dodania: 29.06.2015
Pracownik, występując z pozwem przeciwko pracodawcy o dyskryminację płacową, powinien wykazać fakt otrzymywania niższego wynagrodzenia. Powinien także wskazać naruszoną przez zatrudniającego zasadę przyznawania wynagrodzenia chronioną przez przepisy prawa pracy, która nie może być przyczyną różnicowania pensji (np.
-
Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicą
data dodania: 19.06.2015
Oddelegowaliśmy pracownika do pracy we Włoszech na okres od 22 czerwca do 31 lipca 2015 r. W tym czasie składki ZUS i zaliczki na podatek od wypłaconego mu wynagrodzenia będą opłacane w Polsce. Czy ustalając wysokość wynagrodzenia należnego pracownikowi za czas oddelegowania, powinniśmy zapewnić mu pensję w wysokości obowiązującej we Włoszech?
-
Kiedy od wynagrodzenia pracownika młodocianego nie opłaca się podatku i składki zdrowotnej
data dodania: 16.04.2015
Zatrudniamy pracownika młodocianego na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Jest to dla tej osoby I rok nauki, a jej wynagrodzenie wynosi niewiele więcej niż koszty uzyskania przychodów (111,25 zł). Jaka w tej sytuacji będzie wysokość składki zdrowotnej i zaliczki na podatek?
-
Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika wezwanego na ćwiczenia wojskowe
data dodania: 16.04.2015
Każdy pracodawca powinien być przygotowany na to, że w najbliższym czasie jego pracownik może być wezwany do udziału w ćwiczeniach wojskowych. Obowiązujące od 24 marca 2015 r. nowe rozporządzenie poszerzyło katalog osób, które mogą zostać powołane na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe.
-
Jak wynagradzać nauczycieli za udział w egzaminie gimnazjalnym i maturalnym
data dodania: 16.04.2015
Od 20 marca 2015 r. wysokość wynagrodzenia za udział w egzaminie gimnazjalnym jest uzależniona m.in. od stopnia trudności zadania. Natomiast za przeprowadzenie egzaminu maturalnego nauczyciel otrzyma wynagrodzenie uzależnione od rodzaju egzaminu (ustny czy pisemny) i od posiadanego statusu egzaminatora.
-
Jak ustalić wynagrodzenie za przestój
data dodania: 14.04.2015
Wynagrodzenie za przestój przysługuje pracownikowi, który był gotów do wykonywania pracy, ale z przyczyn przez siebie niezawinionych nie mógł do niej przystąpić. Jeżeli na czas przestoju pracodawca skierował pracownika do innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia ustalonego jak za czas przestoju.
-
Jak rekompensować nieprzepracowaną godzinę z powodu zmiany czasu z zimowego na letni
data dodania: 18.03.2015
Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym czasu pracy oraz w systemie równoważnym. Obie grupy pracowników pracują na nocne zmiany. Czy w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, która nastąpi 29 marca br.
-
Jak zrekompensować pracę zaplanowaną w niedzielę
data dodania: 12.02.2015
Nasi pracownicy wykonują pracę w systemie podstawowym, na dwie zmiany, przez 5 dni w tygodniu. Niektórym planujemy pracę w niedziele, a innym zlecamy w tym dniu wykonywanie pracy w nadgodzinach. Zdarzają się przypadki, że nie mamy możliwości udzielenia pracownikom dnia wolnego za pracę w nadgodzinach, więc rekompensujemy im to wypłatą dodatków do wynagrodzenia.
-
Kiedy należy wypłacić wynagrodzenie za pracę, która nie została wykonana
data dodania: 02.02.2015
Zatrudniliśmy pracownika na 3-miesięczny okres próbny. Przydzieliliśmy go osobie z wieloletnim stażem w celu przyuczenia do wykonywania pracy. W naszej firmie pracownicy niższego szczebla mają swoich bezpośrednich przełożonych.
-
Czy pracodawca może zwolnić pracownika za ujawnienie wysokości wynagrodzenia
data dodania: 23.12.2014
Pracownica działu finansowego dowiedziała się, że wysokość jej wynagrodzenia znacząco różni się od pensji jej koleżanki wykonującej taką samą pracę, mającą porównywalne kwalifikacje zawodowe. Postanowiła wyjaśnić, czy taka sytuacja nie jest nierównym traktowaniem w zatrudnieniu, ujawniając przy tym przed sądem wysokość wynagrodzenia koleżanki.
-
Czy pracownik może odmówić przyznania nagrody, która negatywnie wpłynęła na wysokość jego wynagrodzenia
data dodania: 23.12.2014
Jesteśmy placówką artystyczną sfery budżetowej. Zatrudniamy pracowników, których wynagrodzenie składa się z płacy zasadniczej i honorarium. Honoraria stanowią, co do zasady, największą część wynagrodzenia tych osób.