-
Jak rozliczyć zaległe zwolnienie lekarskie, gdy pracownik jest długotrwale niezdolny do pracy
data dodania: 20.05.2024
-
Czy pracodawcy przysługuje zwolnienie ze składek na FP i FGŚP, gdy z urlopu rodzicielskiego skorzysta drugi rodzic dziecka
data dodania: 18.05.2023
-
Czy należy oskładkować umowę zlecenia zawartą z osobą, która ukończyła studia I stopnia
data dodania: 18.05.2023
-
Jak oskładkować umowę zlecenia zawartą z przedsiębiorcą opłacającym tzw. mały ZUS
data dodania: 22.02.2023
Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Przedsiębiorca opłaca za siebie tzw. mały ZUS plus. Indywidualnie ustala podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tego tytułu.
-
Od kiedy naliczać i pobierać wpłaty do PPK za uczestnika programu przywróconego do pracy wyrokiem sądu pracy
data dodania: 22.02.2023
W lutym 2023 r. sąd pracy prawomocnie przywrócił do pracy 41-letniego pracownika, którego zwolniliśmy bez wypowiedzenia w listopadzie 2021 r. Pracownik był wówczas uczestnikiem PPK, nie zrezygnował z oszczędzania.
-
Czy pracownica mająca umowę do dnia porodu nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego
data dodania: 19.07.2022
-
Jak ustalać podstawę wymiaru składek za osobę na urlopie wychowawczym po długotrwałej nieobecności
data dodania: 21.07.2021
-
Jak rozliczyć i skorygować nadpłacone pracownikowi świadczenia chorobowe
data dodania: 20.11.2019
-
Jak ustalić podstawę wymiaru składek dla zleceniobiorcy delegowanego za granicę
data dodania: 17.04.2019
-
Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS
data dodania: 17.01.2019
PROBLEM Pracownica od 18 grudnia 2018 r. do 6 stycznia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Otrzymała wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%. W lutym 2019 r. wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie, ale już opatrzone kodem B.
-
W jakiej sytuacji dodatek za pranie odzieży roboczej jest zwolniony z oskładkowania
data dodania: 17.01.2019
PROBLEM W naszej spółce planujemy wprowadzenie dodatku pieniężnego na utrzymanie w czystości odzieży ochronnej. Czy będzie on zwolniony z oskładkowania? Jakie działania powinniśmy podjąć, aby ewentualne wyłączenie składkowe nie zostało zakwestionowane przez ZUS?
-
Jak rozliczyć składki z tytułu równolegle wykonywanych umów o pracę i zlecenia w miesiącu zakończenia jednej z tych umów
data dodania: 27.07.2018
PROBLEM Jeden z naszych pracowników (zatrudniony na pełny etat) ma zawartą z naszą spółką także umowę zlecenia. Wynagrodzenie jest wypłacane 10. dnia kolejnego miesiąca za poprzedni miesiąc - z tytułu zarówno umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.
-
Czy zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP przysługuje za zleceniobiorcę po zasiłku macierzyńskim
data dodania: 06.07.2018
PROBLEM Nasza firma zatrudnia m.in. zleceniobiorczynię, która przez ostatni rok nie realizowała umowy ze względu na pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Osoba ta zamierza powrócić do pracy od 1 września 2018 r.
-
Kiedy umowa o praktykę absolwencką nie podlega składkom ZUS
data dodania: 28.06.2018
PROBLEM Nasza firma planuje zatrudnienie kilku osób w ramach praktyk absolwenckich. Czy taka umowa jest oskładkowana?
-
Jak rozliczyć składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą
data dodania: 06.06.2018
PROBLEM Pracownikowi został udzielony urlop wypoczynkowy w okresie od 18 do 29 czerwca 2018 r. Osoba ta jest zatrudniona na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy. 29 czerwca zostało mu wypłacone wynagrodzenie, w tym urlopowe.
-
Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, gdy po przerwie na zaświadczeniu lekarskim widnieje kod A
data dodania: 12.03.2018
-
Przez jaki okres przysługuje zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za osobę, która powróciła do pracy w trakcie miesiąca
data dodania: 10.01.2018
PROBLEM Moja pracownica 23 stycznia 2018 r. powróciła do pracy z urlopu macierzyńskiego. W jakim okresie jestem zwolniony jako pracodawca z opłacania za nią składek na FP? Skoro pracownica wróciła do pracy, to czy powinna mieć policzone składki na ubezpieczenia społeczne?
-
Na jakich zasadach można współpracować z małżonkiem przy prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej
data dodania: 20.12.2017
PROBLEM Zamierzam założyć w formie jednoosobowej działalności gospodarczej firmę szyjącą dziecięce akcesoria. Obecnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W związku z tym faktem możliwe, że przy prowadzeniu biznesu będę potrzebował pomocy żony, która aktualnie przebywa na urlopie macierzyńskim.
-
Czy należy oskładkować umowę zlecenia z własnym pracodawcą wykonywaną w czasie łączenia pracy i zasiłku macierzyńskiego
data dodania: 11.12.2017
PROBLEM Nasza pracownica przebywa na urlopie rodzicielskim i pobiera zasiłek macierzyński. Łączy urlop z pracą na pół etatu w naszej firmie. Dodatkowo nasz zakład zawarł z nią umowę zlecenia. Czy zlecenie w tym przypadku jest oskładkowane jak zlecenie zawarte z pracodawcą czy jak zlecenie z obcym podmiotem?
-
Jak skorygować składkę na FGŚP za członka rodziny, która została błędnie naliczona za wrzesień 2017 r. – wyjaśnienia ZUS
data dodania: 02.10.2017
PROBLEM Prowadzę małą firmę rodzinną, w której zatrudniam na podstawie umowy o pracę m.in. syna i córkę. Od 5 września został wprowadzony obowiązek opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za zatrudnianych we własnej firmie członków rodziny.
-
Jak rozliczyć składki w miesiącu przekroczenia 30-krotności w trakcie łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy
data dodania: 12.07.2017
PROBLEM Pracownica złożyła wniosek o urlop rodzicielski, który zamierza łączyć z wykonywaniem pracy na 1/2 etatu. W miesiącu, w którym urlop rodzicielski będzie łączony z wykonywaniem pracy, pracownica przekroczy roczną podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych.
-
Kiedy pracownik niepodlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie urlopu bezpłatnego nabywa prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej
data dodania: 06.07.2017
PROBLEM Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym od 1 stycznia do 30 lipca 2017 r. W tym czasie nie były za niego odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Pracownik wrócił do pracy 1 sierpnia 2017 r.
-
Czy zapomoga z tytułu długotrwałej choroby, wypłacona ze środków obrotowych firmy, jest wyłączona z oskładkowania
data dodania: 02.03.2017
Nasza spółka wypłaciła jednemu z zatrudnionych pracowników zapomogę z tytułu jego długotrwałej choroby. Zapomoga została sfinansowana ze środków obrotowych firmy. Czy kwota zapomogi powinna zostać oskładkowana?
-
Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku, gdy matka dziecka korzysta z urlopu wychowawczego
data dodania: 23.02.2017
-
Czy nieodpracowanie prywatnego wyjścia z pracy może obniżyć wysokość zasiłku chorobowego
data dodania: 10.01.2017