-
Czy za członków rad nadzorczych płatnik opłaca składki na FP i FGŚP
data dodania: 20.02.2015
Od 1 stycznia 2015 r. członkowie rad nadzorczych podlegają obowiązkowo składkom na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Płatnik składek jest również zobowiązany opłacać za te osoby składkę na Fundusz Pracy, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki.
-
Jak ustalić obowiązek ubezpieczeń z umowy zlecenia po rozwiązaniu stosunku pracy
data dodania: 20.02.2015
Zleceniobiorca zatrudniony jednocześnie na podstawie umowy o pracę w innej firmie z wynagrodzeniem równym płacy minimalnej nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym ze zlecenia. Jeśli jednak umowę zlecenia wykonuje także po ustaniu zatrudnienia, składki ZUS będą obowiązkowe.
-
Jak prawidłowo wypełnić lub skorygować informację ZUS ZSWA
data dodania: 20.02.2015
Do 31 marca 2015 r. niektórzy płatnicy składek mają obowiązek przekazania do ZUS informacji ZUS ZSWA za 2014 r. Jest to zgłoszenie danych o pracownikach wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których istniał obowiązek opłacania składki na FEP w poprzednim roku.
-
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku, gdy pracownik nie osiągnął żadnego wynagrodzenia
data dodania: 19.02.2015
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (lub wynagrodzenia za czas choroby) dla pracownika, który zachorował w pierwszym miesiącu pracy bądź powrócił z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego i nie uzyskał żadnego wynagrodzenia, ustala się w specjalny sposób.
-
Jak prawidłowo wypełnić informację roczną dla ubezpieczonego
data dodania: 17.02.2015
Do 28 lutego płatnicy składek mają obowiązek przekazania ubezpieczonym informacji rocznej o naliczanych składkach ubezpieczeniowych w roku ubiegłym w podziale na poszczególne miesiące. Z uwagi na to, że w tym roku 28 lutego przypada w sobotę, obowiązującym w 2015 r.
-
Jakie są konsekwencje ubezpieczeniowe uznania umowy zlecenia za umowę o pracę
data dodania: 12.02.2015
Wskutek kontroli PIP zakwestionowano nam kilka umów zlecenia, uznając, że osoby zatrudnione na ich podstawie w istocie świadczą pracę w ramach stosunku pracy. Jakie są konsekwencje ubezpieczeniowe zakwalifikowania przez sąd pracy umowy zlecenia jako umowy o pracę?
-
Czy wypłata wynagrodzenia chorobowego zamiast zasiłku powoduje konieczność złożenia korekty w ZUS
data dodania: 02.02.2015
Nasz pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Omyłkowo wypłaciliśmy mu wynagrodzenie chorobowe za okres, w którym powinniśmy naliczyć zasiłek chorobowy. Czy musimy skorygować dokumenty rozliczeniowe? Czy ta pomyłka wpływa na należności składkowe?
-
Kiedy członkowie zarządu podlegają ubezpieczeniom ZUS
data dodania: 02.02.2015
Sprawowanie funkcji członka zarządu wyłącznie na mocy powołania dokonanego na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Płatnik składek powinien jednak każdorazowo rozstrzygać, czy w konkretnych okolicznościach powołanie danej osoby do zarządu
-
Czy pracownik nabywa prawo do wypłaty zasiłku chorobowego w trakcie urlopu bezpłatnego
data dodania: 27.01.2015
-
Jak wypełnić roczną informację ZUS IWA
data dodania: 19.01.2015
Informacja ZUS IWA jest dokumentem składanym do 31 stycznia za rok poprzedni. Powinni go złożyć płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Przekazywane do ZUS dane w większości przypadków posłużą do wyliczenia im przez Zakład wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
-
Czy pracodawca ma obowiązek opłacać składki od umowy zlecenia, którą pracownik wykonuje w ramach prowadzonej działalności
data dodania: 13.01.2015
Zawarliśmy umowę zlecenia ze swoim pracownikiem, który prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiot umowy zlecenia pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności. Czy mamy obowiązek doliczyć kwotę umowy zlecenia do wynagrodzenia z etatu i od tej sumy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne?
-
Jak wypełnić ZUS IWA za 2014 r.
data dodania: 13.01.2015
Do 2 lutego 2015 r. płatnicy składek są zobowiązani przekazać do ZUS informację ZUS IWA za 2014 r. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców, którzy byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r.
-
Jak po zmianach od 1 stycznia 2015 r. zgłaszać członków rad nadzorczych do ubezpieczeń ZUS
data dodania: 29.12.2014
Od 1 stycznia 2015 r. bez względu na miejsca zamieszkania, inny tytuł do ubezpieczeń czy bycie emerytem lub rencistą przychody z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej są oskładkowane. Obowiązek odprowadzania składek od przychodów członków rad nadzorczych wprowadziła nowelizacja ustaw o ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnej.
-
Kiedy osoba prowadząca działalność i pobierająca zasiłek po ustaniu zatrudnienia musi opłacić składki na ubezpieczenia społeczne
data dodania: 23.12.2014
Nasze biuro rachunkowe rozlicza składki za osobę prowadzącą działalność gospodarczą, która do 30 listopada 2014 r. była jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo w pełnym wymiarze godzin.
-
Jak prawidłowo ustalić okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za bezrobotnych, którzy ukończyli 50. rok życia
data dodania: 23.12.2014
Od 1 grudnia 2014 r. zatrudniliśmy na 3-miesięczny okres próbny osobę bezrobotną, która ukończyła 50. rok życia i pozostawała w ewidencji bezrobotnych ponad 30 dni przed podjęciem zatrudnienia. Po zakończeniu okresu próbnego planujemy podpisać z nią kolejną umowę na okres 12 miesięcy.
-
Jak ustalić podstawę wymiaru składek dla pracownika wykonującego pracę za granicą
data dodania: 23.12.2014
Pracodawca, który wysyła pracownika za granicę, musi wskazać, czy jest to podróż służbowa, czy delegowanie. Od określenia miejsca wykonywania pracy zależy bowiem ustalenie podstawy wymiaru składek. Jeżeli następuje zmiana miejsca wykonywania pracy, wówczas mamy do czynienia z delegowaniem.
-
Jakie zmiany w ubezpieczeniach społecznych powoduje wzrost od 1 stycznia 2015 r. prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia
data dodania: 23.12.2014
Od 1 stycznia 2015 r. kwota prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wynosi 3959 zł. W stosunku do poprzedniego roku wzrosła o 213 zł. Zmiana wpływa m.in. na podstawę oskładkowania przedsiębiorców i osób przebywających na urlopach wychowawczych oraz na kwotę rocznego ograniczenia składek emerytalnej i rentowej.