-
Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie wózka widłowego
data dodania: 27.04.2016
Czy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia wózka widłowego VAT należy zapłacić w terminie 14 dni oraz złożyć informację VAT-23?
-
W jakich terminach rozliczyć WDT i WNT dokonane na podstawie umowy komisu
data dodania: 27.04.2016
Wydanie towarów do komisu jest stosowane zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. W przypadku wydania towarów w ramach WDT lub WNT rodzi się pytanie o sposób wyznaczania daty powstania obowiązku podatkowego oraz określenia podstawy opodatkowania.
-
Czy zakupy w innym kraju UE udokumentowane wyłącznie paragonem należy rozliczyć jako WNT
data dodania: 14.04.2016
-
Czy zakupy w państwach UE udokumentowane paragonami należy rozliczać jako WNT
data dodania: 29.12.2015
Jestem czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W trakcie podróży służbowej w Niemczech uszkodziłem laptopa. Byłem zmuszony kupić nowy komputer, który będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej.
-
Czy kupiony w kraju UE uszkodzony samochód należy uznać za nowy środek transportu
data dodania: 03.12.2015
Czy sprowadzając z Holandii 4-miesięczny rozbity samochód z przebiegiem 8000 km musimy zapłacić VAT 23%? Samochód został kupiony od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. Nasza spółka będzie go remontować i używać w firmie.
-
Jak rozliczyć zakup naczepy w innym kraju w celu odsprzedaży firmie leasingowej
data dodania: 25.11.2015
-
Kiedy podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT musi opodatkować WNT
data dodania: 30.10.2015
Podatnik, który korzysta ze zwolnienia, nie musi rozliczać VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia, dopóki wartość zakupów nie przekroczy ustalonego limitu. Limit ten jest jednak trzykrotnie mniejszy niż dla zwolnienia podmiotowego.
-
Czy nabycie usług dotyczących sprowadzanego z Chin towaru od polskiej firmy spedycyjnej stanowi import usług
data dodania: 30.10.2015
Sprowadziliśmy towar z Chin, który został poddany procedurze celnej w Hamburgu. Procedury tej dokonał nasz polski przedstawiciel bezpośredni (polska firma spedycyjna), który wystawił nam fakturę za fracht, ubezpieczenie, dowóz ze stawką 0%.
-
Jak ustalić prawidłowy kurs waluty dla rozliczeń VAT
data dodania: 30.10.2015
Podatnicy dokonujący transakcji sprzedaży lub zakupu wyrażonych w walutach obcych nie mają dowolności w wyborze sposobu przeliczania ich na złote. Przeliczenie to decyduje bowiem o wysokości podstawy opodatkowania, a w konsekwencji może też przesądzać o wysokości podatku należnego i naliczonego, np.
-
Czy i jak należy opodatkować VAT zakup poradników fachowych przez Internet z krajów Unii
data dodania: 26.10.2015
-
Jak skorygować informację podsumowującą, gdy faktura za WNT wpłynęła z opóźnieniem
data dodania: 26.08.2015
Faktura za WNT wpłynęła do firmy w sierpniu. Została wystawiona 30 czerwca. Dokumentuje dostawę, która miała miejsce w czerwcu. Czy można ją rozliczyć na bieżąco, czy trzeba korygować drugi kwartał VAT-UE i VAT-7K?
-
Jak rozliczać koszty transportu przy transakcjach zagranicznych
data dodania: 26.08.2015
Usługa transportowa bardzo często towarzyszy dostawie lub zakupowi towarów. Także w transakcjach zagranicznych. W takich przypadkach wątpliwości podatników sprowadzają się do ustalenia, czy koszty transportu należy wliczać do podstawy opodatkowania z tytułu sprzedaży/zakupu towarów, czy też traktować jako samodzielną usługę i rozliczać niezależnie od dostawy/zakupu towarów.
-
Czy i jak rozliczyć zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE
data dodania: 03.08.2015
-
Jak rozliczyć nabycie przysłanej do Polski plakietki ekologicznej dla samochodu
data dodania: 29.07.2015
Uiściliśmy opłatę za plakietkę ekologiczną dla samochodu powyżej 3,5 t, aby mógł wjechać na teren Wiednia. Plakietka kosztowała 24 euro, opłata za przesyłkę 20 euro. Dostaliśmy rachunek na kwotę 44 euro ze stawką VAT 0%.
-
Jak rozliczyć wywóz towarów do magazynu w innym kraju UE i ich sprzedaż
data dodania: 29.07.2015
Polska firma wywozi swoje towary do magazynu w Wielkiej Brytanii i z tego magazynu będzie je sprzedawać w Wielkiej Brytanii. Jak to rozliczyć w VAT?
-
Jak naprawić błąd polegający na zastosowaniu błędnego kursu do określenia podstawy opodatkowania WNT
data dodania: 28.05.2015
W kwietniu kupiliśmy materiał z Niemiec. Otrzymaliśmy fakturę niemiecką za materiał i za transport. Przy rozliczeniu wewnątrzwspólnotowego nabycia tego materiału zastosowano błędny kurs euro. Jak to poprawić?
-
Jak podatkowo i rachunkowo rozliczać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów poprzedzone zaliczką
data dodania: 26.05.2015
Kupując towary od unijnych dostawców, krajowi przedsiębiorcy często stoją przed koniecznością wpłacenia zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów dokonanej w ramach WNT. Jej przekazanie wywołuje u podatników wątpliwości związane z rozliczeniem VAT oraz wyceną dla celów podatku dochodowego i dla celów bilansowych.
-
Jak obciążyć dostawcę towarów będących przedmiotem WNT kosztami transportu
data dodania: 24.03.2015
Nabyliśmy od czeskiej firmy towary. Dostawca wystawił nam za nie fakturę. Zleciliśmy polskiej firmie ich przywóz. Czech miał zostać obciążony przez tę firmę, bo to on miał pokrywać koszty transportu.
-
W jakim terminie korygować podstawę opodatkowania zagranicznych transakcji
data dodania: 24.03.2015
Ustawa o VAT nie zawiera żadnych szczególnych uregulowań określających moment, w którym należy korygować zagraniczne transakcje dokonane w ramach eksportu towarów, WDT lub WNT. Wobec tego trzeba zastosować ogólne zasady korekt.
-
Jak rozliczać VAT od samochodów sprowadzanych z UE
data dodania: 23.02.2015
Podatnik VAT, który sprowadza samochód z innego kraju UE, jest obowiązany spełnić dodatkowe warunki, inaczej niż w przypadku zakupu pozostałych towarów. Warunki te zostały od 1 stycznia 2015 r. ograniczone, ale nie zniesiono ich całkowicie.
-
Jak ustalić podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia towarów na terytorium RP
data dodania: 19.02.2015
-
Jak rozliczyć w księgach zakup towaru, gdy na fakturze jest wykazana należność zarówno w złotych, jak i walucie obcej
data dodania: 27.01.2015
-
Jak rozliczać podatek naliczony i należny od WNT
data dodania: 27.01.2015
Polski podatnik, który jest zobowiązany do rozliczenia WNT, zazwyczaj wykazuje podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym została wystawiona faktura. W rozliczeniu za ten sam okres może odliczyć VAT naliczony, gdy zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Problem pojawia się, gdy fakturę od zagranicznego kontrahenta otrzymuje z opóźnieniem.
-
Jak rozliczyć fakturę za książki wystawioną przez Amazon z VAT według stawki 5%
data dodania: 27.01.2015
Przez długi czas przy kupowaniu książek z Amazon UK dostawałem faktury ze stawką VAT 0% i rozliczałem wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów. Od jakiegoś czasu zaobserwowałem jednak, że do zakupów zaczęto doliczać VAT 5%.
-
Czy otrzymanie gratisów od kontrahenta z innego kraju UE należy wykazać jako WNT
data dodania: 29.12.2014
Prowadzę PKPiR. Dokonuję wewnątrzunijnego nabycia towarów. Otrzymałem gratis towary od niemieckiego kontrahenta. Są to pełnowartościowe aparaty fotograficzne, karty pamięci, lornetki, instrukcje obsługi i konsole do gier.