-
Czy diety otrzymane od czeskiego pracodawcy są zwolnione z opodatkowania w Polsce
data dodania: 01.07.2016
Nasi pracownicy odbywają zagraniczne podróże służbowe, z tytułu których otrzymują diety i inne należności w wysokości wynikającej z przepisów właściwych dla docelowego państwa podróży. Nie korzystamy w tym zakresie z polskich regulacji.
-
Czy pracownikowi, który pojechał w podróż służbową samochodem, należy wliczyć do czasu pracy cały czas prowadzenia pojazdu
data dodania: 13.06.2016
Dwóch pracowników otrzymało polecenie udziału w konferencji we wtorek. Do wykonania polecenia służbowego jako środek transportu wskazano samochód służbowy, który udostępniono jednemu pracownikowi. Pracownik nie jest zatrudniony w charakterze kierowcy.
-
Czy za czas wykonywania pracy w innej miejscowości za zgodą pracownika przysługują mu świadczenia z tytułu delegacji
data dodania: 22.04.2016
Zaproponowaliśmy pracownikowi, który stale pracuje w Warszawie, półroczne zastępstwo za nieobecnego kierownika naszego oddziału w Poznaniu. Pracownik zgodził się, więc w porozumieniu z nim ustaliliśmy m.
-
Jak rozliczyć podróż służbową do Polski podczas oddelegowania za granicę
data dodania: 17.03.2016
Jesteśmy prywatnym pracodawcą. Jednego z naszych pracowników oddelegowaliśmy do pracy w Moskwie. Zdarza się, że pracownik w czasie oddelegowania przyjeżdża do Polski w sprawach służbowych. Czy takie podróże trzeba traktować jak delegacje?
-
Czy należy opodatkować zwrócone kandydatowi na pracownika koszty przejazdu na rozmowę kwalifikacyjną
data dodania: 16.02.2016
Chcemy zwrócić kandydatom ubiegającym się u nas o pracę koszty przejazdu na rozmowę kwalifikacyjną. Czy z tego tytułu osoby te otrzymają przychód, który należy wykazać w PIT-8C? Czy musimy pobrać od kandydatów zaliczkę na podatek?
-
Jak rozliczyć wyjazd pracownika na szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe na polecenie pracodawcy
data dodania: 23.12.2015
Pracodawca, który zgadza się na udział pracowników m.in. w szkoleniach czy kursach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe, odbywających się poza miejscowością wykonywania przez nich pracy, lub inicjuje takie szkolenia czy kursy, może zobowiązać się do ponoszenia z tego tytułu ustalonych kosztów.
-
Jak rozliczyć delegację zagraniczną, gdy wydatki zostały poniesione w dwóch różnych walutach
data dodania: 10.12.2015
-
Czy można wystawić zbiorczy dokument potwierdzający wyjazd szkoleniowy grupy pracowników
data dodania: 14.10.2015
-
Jak rozliczyć w księgach rachunkowych zaliczkę na zagraniczną podróż służbową przekazaną w złotówkach
data dodania: 14.09.2015
-
Czy kandydatkę do pracy, która często będzie wyjeżdżać w podróże służbowe, można zapytać o posiadanie dzieci
data dodania: 11.09.2015
Nasza firma zgłosiła wolny etat na stanowisko handlowca. Na rozmowie kwalifikacyjnej zapytaliśmy jedną z pań, czy ma małe dzieci. Kandydatka odpowiedziała, że nie jest zobowiązana do udzielenia nam odpowiedzi na to pytanie.
-
Czy zwrot kosztów dojazdu pracownika na szkolenie podlega oskładkowaniu
data dodania: 31.08.2015
Jeden z naszych pracowników został skierowany na tygodniowe szkolenie w zakresie marketingu i technik sprzedaży. Dofinansowujemy mu koszt samego szkolenia, a także zwracamy całość kwot wydanych na dojazd na szkolenie. Czy kwota dofinansowania dojazdu podlega zwolnieniu ze składek ZUS?
-
Jak pomniejszyć zagraniczną dietę o zapewnione posiłki
data dodania: 31.08.2015
Pracownik podczas 2-dniowej delegacji zagranicznej korzystał z jednego śniadania zapewnionego przez pracodawcę. Jaką wysokość diety pomniejszyć o zapewniony posiłek - pełną czy przysługującą za dobę, w której pracownik spożywał śniadanie?
-
Dlaczego sądy nie zawsze przyznają kierowcom ryczałt za nocleg w kabinie
data dodania: 11.08.2015
Kierowca, który nocował w pojeździe, powinien liczyć się z tym, że pracodawca nie wypłaci mu ryczałtu za nocleg. Wypłatę ryczałtu należy bowiem wiązać z koniecznością poniesienia przez kierowcę kosztów noclegu.
-
Jak rozliczyć podróż służbową pracowników delegowanych do miejscowości ich stałego lub czasowego pobytu
data dodania: 24.07.2015
Podróżą służbową jest m.in. wykonywanie zadania w miejscowości zamieszkania pracownika, jeżeli nie pokrywa się ona z miejscem jego pracy. Takie szczególne miejsce delegowania ma znaczenie w zakresie diet, gdyż nie przysługują one pracownikowi delegowanemu do miejscowości, w której mieszka.
-
W jakim terminie po rozliczeniu przez pracownika delegacji powinna nastąpić wypłata należności za podróż służbową
data dodania: 01.06.2015
Pracowników powracających z podróży służbowych zobowiązujemy do rozliczenia kosztów delegacji w ciągu 14 dni od jej zakończenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie podróży służbowych. Czy jest to jednocześnie termin wypłaty należności przez pracodawcę?
-
Kiedy bezpłatne posiłki otrzymywane w czasie delegacji obniżają dietę
data dodania: 26.03.2015
Nasi pracownicy często są wysyłani w podróże służbowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Zdarza się, że w trakcie tych podróży mają serwowane posiłki w samolotach lub na szkoleniach. W podróżach krajowych, podczas spotkań z kontrahentami, pracownicy mają zapewniony obiad.
-
Czy pracownik może przerwać pracę, jeżeli ma odbywać delegację z nietrzeźwym kierowcą
data dodania: 26.03.2015
Dwóch pracowników zostało wysłanych w podróż służbową. Podczas posiłku spożywanego w restauracji w czasie przerwy pracownik uprawniony do kierowania pojazdem pił piwo, a później chciał kontynuować jazdę.
-
BILANS 2014. Jak ująć w księgach rachunkowych koszty podróży służbowej odbytej w 2014 r., a rozliczonej w 2015 r.
data dodania: 19.02.2015
-
Czy posiłek regeneracyjny obniża dietę z tytułu podróży służbowej
data dodania: 02.02.2015
Podczas delegacji niektórzy z naszych pracowników wykonują prace fizyczne, które zobowiązują nas do zapewniania tym pracownikom posiłków regeneracyjnych. Czy posiłki te powodują konieczność obniżenia diety za delegację, jeżeli prace są wykonywane również poza stałym miejscem pracy tych osób?
-
Czy wartość całodziennego wyżywienia zapewnionego pracownikowi odbywającemu podróż służbową jest zwolniona z podatku dochodowego
data dodania: 29.12.2014
Pracownikom oddelegowanym na terenie kraju zapewniamy całodzienne wyżywienie. Nie otrzymują oni diet. Koszt tego wyżywienia przekracza kwotę diety. Czy koszt całodziennego wyżywienia może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) updof?
-
Jak potraktować nieobecność w pracy w dniu będącym świętem w kraju, do którego pracownik został wysłany w delegację
data dodania: 23.12.2014
Pracownik pojechał w kilkutygodniową delegację zagraniczną. W jej trakcie przypadało święto w państwie, do którego wyjechał. Ten dzień nie jest jednak dniem wolnym w Polsce. Pracownik miał wolne, gdyż firma, w której wykonywał zadania służbowe, była zamknięta.