-
Kiedy umowa o pracę na czas określony nie podlega ograniczeniom dotyczącym okresu zatrudnienia i liczby zawartych umów
data dodania: 09.02.2016
Mimo nowelizacji Kodeksu pracy niektóre umowy o pracę na czas określony nie będą podlegały ograniczeniom. Limity długości zatrudnienia i liczby umów o pracę nie będą dotyczyć zatrudnienia na zastępstwo, na czas kadencji, wykonywania pracy dorywczej lub sezonowej, a także przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie uzasadniające zawarcie takiej umowy.
-
Jak od 22 lutego 2016 r. zmienią się przepisy dotyczące umów o pracę na czas określony
data dodania: 27.01.2016
Od 22 lutego 2016 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy zmieniająca przepisy dotyczące umów o pracę na czas określony. Wprowadza ona ustawową możliwość wypowiadania takich umów. Ponadto nowe przepisy wprowadzają limit okresu zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, tj.
-
Jak określić w umowie na zastępstwo, kogo zastępuje pracownik, jeżeli zostaje przyjęty w miejsce kilku nieobecnych osób
data dodania: 26.11.2015
Kilku pracowników z jednego działu jest w trakcie wykorzystywania urlopów macierzyńskich oraz nieobecnych z powodu niezdolności do pracy. Chcemy zawrzeć umowę na zastępstwo za tych pracowników. Czy w takiej umowie należy wskazać osobę, za którą dany pracownik zostanie przyjęty, czy można ogólnie założyć, że zastępuje tych, którzy są na urlopach?
-
Jak ustalić wynagrodzenie za pierwszy niepełny miesiąc pracy
data dodania: 26.10.2015
-
W jakich przypadkach możliwe jest ponowne zawarcie umowy na okres próbny
data dodania: 01.10.2015
W sierpniu 2015 r. za porozumieniem stron rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Prawdopodobnie jednak w listopadzie 2015 r. ponownie zatrudnimy tego pracownika. On też wyraził na to zgodę.
-
Czy po nowelizacji przepisów o umowach terminowych miesięczna przerwa w zatrudnieniu pozwoli od nowa liczyć te umowy
data dodania: 11.09.2015
Prowadzę szkołę językową i zatrudniam osoby do prowadzenia zajęć głównie w ciągu roku szkolnego. W zależności od potrzeb i poziomu nauczania nauczyciele otrzymywali umowy o pracę na czas określony na kilka miesięcy, najczęściej na jeden kwartał.
-
Czy pracownik wykonujący pracę przez 33 miesiące na umowę na czas określony po zmianie przepisów od razu otrzyma stałą umowę
data dodania: 31.08.2015
Pracownik pracuje u nas już 33 miesiące na podstawie umowy na czas określony. Czy po nowelizacji przepisów o umowach terminowych taka umowa przekształci się automatycznie w umowę na czas nieokreślony?
-
Czy kierownika obozu dla dzieci można zatrudnić na umowę zlecenia
data dodania: 24.07.2015
Chcemy zatrudnić na umowę zlecenia osobę, która ma pełnić funkcję kierownika obozu dla dzieci. Czy taki rodzaj pracy może być wykonywany na podstawie umowy zlecenia, czy tylko w ramach umowy o pracę?
-
Czy można zatrudnić pracownika na umowę na zastępstwo za pracownicę, która też jest zatrudniona na zastępstwo
data dodania: 13.05.2015
Jednej z naszych pracownic udzieliliśmy rocznego urlopu wychowawczego. Na jej miejsce zatrudniliśmy na zastępstwo nową pracownicę. Po upływie 4 miesięcy okazało się, że pracownica ta jest w ciąży. Dostarczyła zwolnienie lekarskie i poinformowała, że ciąża jest zagrożona.
-
Czy pracownikom pracującym w handlu trzeba zapewnić wolne w niedzielę 24 maja 2015 r.
data dodania: 13.05.2015
Prowadzimy dwa małe sklepy osiedlowe. Zatrudniamy w nich kilku pracowników. Praca odbywa się na zmiany we wszystkie dni tygodnia. Czy musimy udzielić im wolnego w niedzielę 24 maja, kiedy przypada pierwszy dzień Zielonych Świątek?
-
Jak zatrudniać cudzoziemców po zmianach od 1 maja 2015 r.
data dodania: 13.05.2015
Studenci studiów stacjonarnych oraz uczestnicy stacjonarnych studiów doktoranckich odbywanych w Polsce mogą wykonywać pracę na terenie naszego kraju bez zezwolenia przez cały rok. Dotychczas jedynie studenci studiów stacjonarnych nie musieli uzyskiwać zezwolenia na pracę, ale tylko w okresie od lipca do września.
-
Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownicę na urlopie wychowawczym z powodu podjęcia dodatkowej pracy
data dodania: 02.02.2015
Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym od 1 maja 2013 r. do 31 marca 2015 r. podjęła pracę w wymiarze 1/2 etatu u innego pracodawcy, o czym nas nie poinformowała. Dowiedzieliśmy się o tym 5 stycznia 2015 r.
-
Co zrobić, jeżeli pracownik nie zgadza się na wprowadzenie klauzuli o 2-tygodniowym wypowiedzeniu, a pracował bez umowy o pracę
data dodania: 02.02.2015
Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na okres 7 miesięcy. Jak zwykle w takich przypadkach wpisaliśmy w umowie klauzulę o możliwości rozwiązania jej za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Ze względu na nieobecność jednego z członków zarządu umowa została przedstawiona do podpisu pracownikowi dopiero po 3 dniach od jego zatrudnienia.