*Od 1 stycznia 2022 r. kwoty zasiłku chorobowego za okres po ustaniu ubezpieczenia oraz świadczenia rehabilitacyjnego (o których mowa w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), zaliczone na poczet emerytury przyznanej za okres, za który zostały pobrane, są traktowane tak jak świadczenia wypłacane w kwocie zaliczkowej. W hierarchii potrąceń zajmują taką samą pozycję jak te świadczenia (zmiana art. 139 ust. 1 pkt 1 ustawy emerytalnej) w ramach tej samej pozycji – kwoty ww. świadczeń chorobowych są potrącane po świadczeniach wypłacanych w kwocie zaliczkowej oraz po kwotach świadczenia lub świadczeń podlegających rozliczeniu w trybie określonym w art. 98 ust. 3 ustawy emerytalnej. W razie przyznania lub podwyższenia świadczeń za okres wsteczny organ rentowy może potrącić na zaspokojenie należności kwotę wyrównania należną do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wydano decyzję ustalającą prawo do świadczeń lub decyzję ustalającą prawo do świadczeń w podwyższonej wysokości. Potrącenia są realizowane zgodnie z art. 139 ust. 1 pkt 1 ustawy o FUS.
Czy na podstawie tytułu wykonawczego obejmującego pensję i zasiłek chorobowy można prowadzić egzekucję z zasiłku macierzyńskiego
Czy na podstawie tytułu wykonawczego obejmującego pensję i zasiłek chorobowy można prowadzić egzekucję z zasiłku macierzyńskiego PROBLEM Otrzymaliśmy od komornika pismo o zajęciu wynagrodzenia za pracę i zasiłku chorobowego przysługujących pracownicy zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy. Egzekucja dotyczy innych należności niż alimentacyjne. Obecnie pracownica pobiera zasiłek macierzyński. Czy na podstawie tego pisma możemy dokonać potrącenia z zasiłku macierzyńskiego, mimo że nie został on wymieniony w tytule wykonawczym? RADA Nie mogą Państwo dokonać potrącenia z zasiłku macierzyńskiego, ponieważ zajęcie komornicze...(...)
Nie pamiętasz hasła?
Kliknij tutaj