*Od 1 września 2023 r. podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury zaliczkowej, jeżeli całość lub część zapłaty otrzymał w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, na poczet których otrzymał całość lub część tej zapłaty. Będzie to jednak wybór podatnika, czy rezygnuje z wystawienia faktury zaliczkowej. Zasady tej nie stosuje się w przypadkach, dla których terminy wystawiania faktur są określone w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT. Gdy podatnik zrezygnuje z wystawienia faktury zaliczkowej, będzie musiał na fakturze końcowej podać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi oraz datę otrzymania zapłaty, jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.
Jak kupujący ma wykazać fakturę zaliczkową skorygowaną „do zera” oraz czy sprzedawca powinien sporządzić fakturę końcową, jeżeli wystawił zaliczkową na 100% należności
Jak kupujący ma wykazać fakturę zaliczkową skorygowaną "do zera" oraz czy sprzedawca powinien sporządzić fakturę końcową, jeżeli wystawił zaliczkową na 100% należności PROBLEM Podatnik opłacił całą wymaganą kwotę zakupu oraz otrzymał w momencie zapłaty fakturę zaliczkową dokumentującą wpłatę.Otrzymany po kilku dniach towar zwrócił i jednocześnie nabył inny towar udokumentowany drugą fakturą. Czy w związku z tym podatnik jest obowiązany do ujmowania faktury zaliczkowej i korekty? Czy może uznać, że transakcja nie wystąpiła u kupującego? Czy jeżeli faktura zaliczkowa dokumentowała wpłatę...(...)
Nie pamiętasz hasła?
Kliknij tutaj