data dodania: 13.06.2016
Jeden z naszych pracowników jest zatrudniony na 1/4 etatu. Otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 462,50 zł brutto. W kwietniu 2016 r. powinien przepracować 42 godziny, a przepracował dodatkowo 10 godzin ponad wymiar ustalonego etatu. Jak obliczyć rekompensatę za dodatkowe godziny?
data dodania: 13.06.2016
Jedna z naszych pracownic była zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego miała prawo do dodatku za wysługę lat, dodatku funkcyjnego oraz dodatku specjalnego. W czasie urlopu macierzyńskiego wypłacaliśmy jej dodatek za wysługę lat i dodatek specjalny w pełnej wysokości.
data dodania: 13.06.2016
Jesteśmy prywatnym pracodawcą. Chcemy wprowadzić do regulaminu wynagradzania zapis przyznający pracownikom dodatek stażowy, przy którego obliczaniu byłby uwzględniany jedynie staż w naszej firmie. Dodatek stażowy byłby przyznawany po przepracowaniu 5 lat i zmieniałby się po każdym przepracowanym roku aż do osiągnięcia 20 lat pracy.
data dodania: 13.06.2016
Pracownik nabył prawo do świadczenia emerytalnego i z dniem 30 czerwca 2016 r. przechodzi na emeryturę. Czy rozwiązanie umowy o pracę następuje na mocy porozumienia stron czy za wypowiedzeniem? W jakiej wysokości przysługuje pracownikowi urlop wypoczynkowy?
data dodania: 13.06.2016
Czy pracownikowi instytucji kultury (muzeum miejskiego) zatrudnionemu na pełny etat w równoważnym systemie czasu pracy przysługuje inny cały dzień wolny za pracę w niedzielę lub święto, mimo że w tych dniach pracował krócej niż 8 godzin?
data dodania: 13.06.2016
Dwóch pracowników otrzymało polecenie udziału w konferencji we wtorek. Do wykonania polecenia służbowego jako środek transportu wskazano samochód służbowy, który udostępniono jednemu pracownikowi. Pracownik nie jest zatrudniony w charakterze kierowcy.
data dodania: 13.06.2016
W naszym zakładzie funkcjonuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Grafiki są planowane z góry na 3 miesiące. Przed ułożeniem grafików pracownicy składają swoje prośby o dni wolne. Uwzględniane są wszystkie prośby, pod warunkiem że zostaną zachowane przepisy o czasie pracy oraz dokonane zmiany nie zakłócą organizacji pracy w danej komórce.
data dodania: 13.06.2016
Urzędnik samorządowy odchodzi na emeryturę. Czy na drugi dzień po rozwiązaniu umowy możemy zawrzeć z nim umowę na stanowisko urzędnicze bez konkursu? Jeżeli tak, to czy ta umowa może być podpisana na czas określony?
data dodania: 13.06.2016
Zatrudniamy pracowników na podstawie umów na czas określony. Mają oni wieloletnie okresy zatrudnienia, które przypadają również przed 22 lutego 2016 r., tj. przed nowelizacją przepisów w zakresie wypowiadania umów na czas określony.
data dodania: 13.06.2016
Podpisaliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 5 lat w 2015 r. Czy powinniśmy informować go o obiektywnych przyczynach zawarcia tak długiej umowy ponad limit, jeżeli nie ma takich przyczyn? Co się stanie z taką umową po 33 miesiącach jej obowiązywania?
data dodania: 09.06.2016
Pracownicy udający się na urlop wypoczynkowy często otrzymują świadczenie urlopowe bądź dofinansowanie do urlopu. Świadczenie urlopowe jest opodatkowane podatkiem dochodowym, natomiast nie są od niego naliczane składki ZUS.
data dodania: 09.06.2016
data dodania: 23.05.2016
Zatrudnienie pracownika w trakcie miesiąca ma wpływ na wysokość jego wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie jest określone w stałej miesięcznej stawce, wówczas zostanie ono pomniejszone o kwotę, która przysługiwałaby za dni, w których pracownik nie był zatrudniony.
data dodania: 20.05.2016
data dodania: 20.05.2016
Dwie nasze pracownice przebywają na urlopie rodzicielskim. Jednej z nich zasiłek za czas tego urlopu wypłaca ZUS, a płatnikiem zasiłku dla drugiej pracownicy jest pracodawca. Obie pracownice zawnioskowały o udzielenie im urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego.
data dodania: 20.05.2016
Pracodawca, bez względu na przebieg współpracy z działającą w firmie zakładową organizacją związkową, musi na swój koszt udostępniać jej pomieszczenia i urządzenia techniczne. Ma także obowiązek pobierania składek związkowych z wynagrodzeń pracowników i ich przekazywania na rachunek bankowy związku.
data dodania: 20.05.2016
Nasza firma będzie przejmowała pracowników innej firmy o podobnym profilu działalności, łącznie z jej majątkiem. Przejmowany zakład wypowiedział umowę o pracę pracownikowi, na którym nam zależy. Umowa z tym pracownikiem rozwiąże się po przejęciu przez nas zakładu pracy.
data dodania: 20.05.2016
Czy możemy wprowadzić zadaniowy czas pracy dla określonych osób w firmie: logistyka, kierownika serwisu, kierownika produkcji, koordynatora produkcji, brygadzisty? Jeżeli tak, to czy wystarczy, że zostanie on wprowadzony na podstawie obwieszczenia (nie jesteśmy zobowiązani do tworzenia regulaminu pracy)?
data dodania: 20.05.2016
Zatrudniamy pracowników po raz pierwszy. Czy muszą oni podpisać oświadczenie o udostępnieniu swoich danych osobowych lub wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w związku z zatrudnieniem?
data dodania: 20.05.2016
Pracownica wybiera się na urlop wychowawczy. Czy przed jego udzieleniem pracodawca musi obowiązkowo udzielić jej urlopu wypoczynkowego?
data dodania: 20.05.2016
Pracownik chce zaskarżyć firmę, gdyż nie udzieliła mu odpowiednio długiego odpoczynku tygodniowego. Pracownik żąda, by firma udzieliła mu za to rekompensaty w formie czasu wolnego. Czy firma musi udzielić takiego dodatkowego wolnego pracownikowi?
data dodania: 20.05.2016
Pracownica otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Pracodawca będzie przygotowywał dla niej świadectwo pracy. Gdzie należy w nim wykazać fakt korzystania przez pracownicę z urlopu rodzicielskiego?
data dodania: 20.05.2016
Pracodawcy często organizują dla zatrudnianych przez nich osób oraz ich dzieci imprezy z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca czy Dnia Dziecka. Organy podatkowe już nie traktują tego rodzaju świadczeń jako przychodu.
data dodania: 20.05.2016
W naszej firmie praca odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy. Taki rozkład czasu pracy jest ustalony w regulaminie pracy. W maju 2016 r. udzieliliśmy pracownikom dnia wolnego w piątek 27 maja, aby mieli wolny długi weekend ze względu na święto Bożego Ciała, które przypadało w czwartek 26 maja.
data dodania: 20.05.2016