data dodania: 14.09.2015
Spółka wykorzystuje w ramach swojej działalności gospodarczej zarejestrowane znaki towarowe. W przyszłości zamierza zbyć te znaki poprzez ich wniesienie w formie wkładu niepieniężnego do spółki A w zamian za objęcie udziałów w kapitale zakładowym tej spółki.
data dodania: 14.09.2015
Osoba fizyczna będzie wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą w Polsce. Spółka ta powstanie w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wkrótce po przekształceniu zostanie zlikwidowana.
data dodania: 10.08.2015
Osoba (fizyczna lub prawna) obejmująca udziały w spółce z o.o. inwestuje swój kapitał w formie pieniężnej bądź niepieniężnej, który później jest wykorzystywany przez spółkę. Udział jest więc tzw.
data dodania: 16.07.2015
Z punktu widzenia wkładu do innego przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma to, czy wnoszona jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) czy poszczególne składniki majątkowe. Kwestia ta jest istotna także ze względów podatkowych, ponieważ w zależności od tego, czy mamy do czynienia z aportem składnika majątku czy ZCP, należy stosować inne przepisy podatkowe.
data dodania: 16.07.2015
Wnosząc wkład do spółki kapitałowej, należy zwrócić uwagę na wymogi Kodeksu spółek handlowych w tym zakresie oraz na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieprawidłowa wycena przedmiotu aportu może bowiem skutkować odrzuceniem wniosku o wpis do rejestru lub koniecznością późniejszego uzupełnienia kapitału zakładowego.
data dodania: 29.06.2015
Tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, jest umowa o świadczenie usług (uchwała Sądu Najwyższego z 17 czerwca 2015 r.
data dodania: 17.06.2015
Likwidatorzy powinni ogłosić o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji. Powinni również wezwać wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Od tego dnia rozpoczynają się też czynności likwidacyjne, które wiążą się z określonymi obowiązkami sprawozdawczymi.
data dodania: 17.06.2015
Wynik finansowy netto jednostki to efekt działalności gospodarczej za dany okres sprawozdawczy. Może być wielkością dodatnią, oznaczającą osiągnięcie zysku, lub wielkością ujemną, oznaczającą poniesienie straty.
data dodania: 14.05.2015
Spółka komandytowo-akcyjna powinna być uznawana dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych za spółkę kapitałową. Oznacza to, że polskie organy podatkowe niesłusznie traktowały tę spółkę jako spółkę osobową i pobierały podatek od czynności cywilnoprawnych m.
data dodania: 12.05.2015
Odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdania finansowego wielokrotnie była przedmiotem wyroków sądów. W praktyce często budzi bowiem wątpliwości, kto w danym przypadku ponosi odpowiedzialność za wypełnianie lub nieprawidłowe wypełnianie obowiązków w zakresie rachunkowości.
data dodania: 12.05.2015
Zaistnienie jednej z przyczyn rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pociąga za sobą otwarcie procesu likwidacji spółki. Dopiero skuteczne przeprowadzenie tego procesu oraz wykreślenie spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) spowoduje ustanie jej bytu prawnego.
data dodania: 12.05.2015
Spółki osobowe (tj. spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) i spółki cywilne, prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości, wykazują w rachunku zysków i strat wyłącznie wynik brutto.
data dodania: 20.04.2015
data dodania: 14.04.2015
W grudniu 2014 r. udziałowiec spółki z o.o. sprzedał swoje udziały w spółce. Czy za 2014 r. należy mu się dywidenda?
data dodania: 14.04.2015
W związku z wypłatą zaliczki na poczet dywidendy oraz samej dywidendy pojawiają się liczne wątpliwości. Może powstać bowiem sytuacja, gdy zaliczkę lub dywidendę wypłaca się bezprawnie, tj. niezgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych. Taka wypłata z mocy prawa jest nieważna i podlega zwrotowi.
data dodania: 14.04.2015
Jedną z form dofinansowania spółki kapitałowej są dopłaty wspólników. Dopłaty mogą być przeznaczone na pokrycie straty finansowej, a także na bieżącą lub inwestycyjną działalność firmy. Przepisy nie określają celu dopłat. Dopłaty nie podwyższają kapitału zakładowego.
data dodania: 14.04.2015
Podatnik jest komandytariuszem spółki komandytowej. Wniósł do niej wkłady pieniężne, które zostały określone w jej umowie. W 2015 r. wysokość wkładu podatnika w tej spółce ulegnie częściowemu obniżeniu.
data dodania: 24.03.2015
Kapitał zakładowy spółki z o.o. stanie się nieobowiązkowy. Zarządy tych spółek przed wypłatą świadczeń dla wspólników będą przeprowadzać tzw. test niewypłacalności. Takie m.in. zmiany przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych i niektórych innych ustaw.
data dodania: 16.03.2015
Spółka cywilna jest szczególną formą prowadzenia działalności gospodarczej, nie posiada bowiem osobowości prawnej, natomiast przedsiębiorcami są jej wspólnicy (zarejestrowani jako osoby prowadzące działalność gospodarczą), niejednokrotnie spokrewnieni.
data dodania: 20.02.2015
Prokurent nie może w imieniu spółki zawrzeć umowy o pracę z członkiem zarządu spółki. Taka czynność prawna jest nieważna (wyrok Sądu Najwyższego z 11 lutego 2015 r., I UK 211/14).
data dodania: 16.02.2015
Zysk uzyskany za 2014 r. częściowo jest wypłacany wspólnikom, a częściowo zostaje w spółce jako zysk niepodzielony do rozliczenia w latach następnych. Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa zysku niepodzielonego w spółce jawnej?
data dodania: 29.12.2014
data dodania: 29.12.2014
W 2013 r. spółka komandytowo-akcyjna miała prawo przyjąć rok obrotowy inny niż rok kalendarzowy. Spółka, która podjęła taką decyzję w 2013 r. i której rok obrotowy kończy się w 2014 r., do końca przyjętego roku obrotowego rozlicza się podatkowo na zasadach obowiązujących w 2013 r.