Artykuł aktualny | data dodania: 18.10.2024
Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) jest premią za efektywnie i nienagannie wykonywaną pracę przez cały rok kalendarzowy w jednostce sfery budżetowej. Prawo do tej gratyfikacji mają również pracownicy, którzy nie przepracowali pełnego roku kalendarzowego, ale okres ten zasadniczo nie może być krótszy niż 6 miesięcy.
Artykuł aktualny | data dodania: 17.10.2024
Umowa o dzieło, w przeciwieństwie np. do umowy zlecenia, nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Jednak obowiązek oskładkowania takiej umowy powstanie w sytuacji, gdy umowa o dzieło została zawarta z własnym pracodawcą lub w ramach takiej umowy zawartej z innym podmiotem praca jest świadczona na rzecz pracodawcy osoby wykonującej dzieło.
Artykuł aktualny | data dodania: 24.09.2024
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem odprowadzania z tego tytułu składek ZUS. Pomimo wielu ułatwień w tym zakresie, związanych z różnego rodzaju ulgami w opłacaniu składek, takimi jak ulga na start, preferencyjne składki czy mały ZUS plus, przedsiębiorcy nadal poszukują optymalizacji składkowych, np.
Artykuł aktualny | data dodania: 20.08.2024
Problematyka wprowadzenia do umowy o pracę postanowień zabezpieczających pracodawcę przed stratami finansowymi związanymi z rezygnacją nowo zatrudnionego pracownika z pracy w krótkim czasie po podpisaniu umowy i żądania zwrotu poniesionych kosztów (m.
Artykuł aktualny | data dodania: 22.05.2024
Artykuł aktualny | data dodania: 18.11.2022
1 stycznia 2023 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o prawach konsumenta. Nowe przepisy mają skuteczniej zabezpieczyć prawa konsumentów i zagwarantować, aby zakupiony przez nich towar czy usługa cyfrowa były zgodne z umową.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.11.2022
Ustawodawca wprowadził mechanizmy ograniczające możliwość pobierania nadmiernych opłat od osoby biorącej pożyczkę (tzw. lichwa). Mechanizmy ochronne dla konsumentów zostały wprowadzone głównie w przepisach Kodeksu cywilnego i ustawie o kredytach konsumenckich.
Artykuł aktualny do dnia 2023-09-30 | data dodania: 17.05.2021
Umowa zawarta pomiędzy biurem rachunkowym a klientem nie tylko określa obowiązki i uprawnienia stron, ale także jest w znacznej mierze wyznacznikiem zakresu odpowiedzialności biura rachunkowego i księgowej, nie tylko w zakresie odpowiedzialności cywilnej, lecz również odpowiedzialności karnej (np.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.03.2021
Kwalifikacja kar umownych i rekompensat budzi problemy interpretacyjne. Opłaty te, stosowane z reguły w przypadku niewłaściwego wykonania zobowiązań, mają bowiem bardzo różny charakter. Dla ustalenia, czy dana czynność podlega opodatkowaniu, konieczne jest rozstrzygnięcie kwestii ekwiwalentności realizowanego świadczenia.
Artykuł aktualny | data dodania: 12.01.2021
Od 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z praw przysługujących konsumentom. Takie uprawnienia obejmują umowy bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą, które jednak nie posiadają dla tej osoby charakteru zawodowego.
| data dodania: 15.10.2020
Od 1 października 2020 r. za każdy błąd w ewidencji (pliku JPK_VAT) grozi kara. Wprowadzono też dodatkowe sankcje karnoskarbowe za uchybienia związane z ewidencją dla celów VAT. Ponieważ w wielu przypadkach podatnicy powierzają prowadzenie ewidencji i wysyłkę JPK_VAT biurom rachunkowym, należy przypomnieć, kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli błąd zostanie popełniony przez biuro.
| data dodania: 06.04.2020
Przedstawiamy pakiet rozwiązań rządu dla firm nazywany „tarczą antykryzysową”, wdrażanych ustawą z 31 marca 2020 r. W raporcie znalazły się również informacje o innych szczególnych rozwiązaniach prawnych, które mają zastosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych, a więc także w czasach epidemii.
| data dodania: 09.01.2020
| data dodania: 16.09.2019
| data dodania: 19.08.2019
Sejm uchwalił pakiet rozwiązań prawnych mobilizujących dłużników transakcji handlowych (przedsiębiorców i podmioty publiczne) do dokonywania zapłaty w ustalonym terminie. Wprowadzone regulacje mają zniechęcać do narzucania nieuzasadnionych, wydłużonych terminów zapłaty.
| data dodania: 01.08.2019
Przyjmuje się zwykle, że kary umowne oraz inne płatności o charakterze odszkodowawczym nie podlegają VAT. Nierzadko jednak pojawiają się wyjątki od tej reguły. Ostatnio można zetknąć się z tendencją do rozszerzania opodatkowania na sytuacje, w których występują tego typu płatności.
| data dodania: 21.04.2019
Instytucje kredytowe nie mogą już pobierać odsetek od zaległych odsetek w przypadku pożyczek długoterminowych. Zmiana jest ważna dla wszystkich kredytobiorców i dla instytucji kredytowych (banków). Przedstawiamy konsekwencje tej obowiązującej od 15 lutego 2019 r.
| data dodania: 19.03.2019
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, w jakiej formie należy składać uchwały bądź postanowienia o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz o podziale zysku (pokryciu straty), ustawodawca wprost potwierdził możliwość złożenia do KRS elektronicznych kopii tych dokumentów sporządzonych w formie papierowej.
| data dodania: 15.02.2019
| data dodania: 21.12.2018
| data dodania: 16.12.2018
Od 25 listopada 2018 r. zaczęła obowiązywać ustawa o zarządzie sukcesyjnym regulująca zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa w spadku. Ustawa ta wprowadziła liczne zmiany do ustaw podatkowych dotyczące rozliczania podatku dochodowego, VAT oraz podatku od spadków i darowizn przez takie przedsiębiorstwo.
| data dodania: 23.10.2018
Definicja podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług odwołuje się do zapłaty otrzymywanej przez dokonującego dostawy towarów lub usługodawcę. Przepisy ustawy generalnie nie zawierają żadnych regulacji, które ograniczałyby swobodę podatnika w zakresie sposobu ustalania ceny towarów lub usług.
| data dodania: 21.10.2018
Od dłuższego czasu można zaobserwować spór, czy opłaty należne samorządom z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na nieruchomości na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego podlegają opodatkowaniu VAT.
| data dodania: 08.10.2018
Działalność prowadzona indywidualnie przez osoby fizyczne jest w Polsce najpopularniejszą formą aktywności gospodarczej. Budowane w ten sposób firmy nie rzadko prowadzą działalność gospodarczą na dużą skalę, co jest równoważne m.
| data dodania: 28.09.2018
Przekazanie przez jednego z małżonków całości prowadzonego przedsiębiorstwa drugiemu z nich nie podlega PIT. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.