data dodania: 15.11.2019
W razie przekształcenia spółki po 1 stycznia 2015 r., zyski wymienione w art. 24 ust. 5 pkt 8 u.p.d.o.f. podlegają opodatkowaniu na podstawie znowelizowanych przepisów bez względu na okres, w którym zostały wypracowane.
data dodania: 02.07.2019
Nawet w przypadku, gdy uchwała zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia narusza przepisy prawa, lecz nie zostanie zaskarżona na podstawie przepisów k.s.h. i nie zostanie stwierdzona jej nieważność przez właściwy sąd, to będzie ważna i w pełni skuteczna wywołując skutki prawne.
data dodania: 21.08.2019
Nie można również przyjąć, że na przeszkodzie w wytoczeniu przez syndyka powództwa z art. 293 § 1 k.s.h. stoi art. 228 pkt 2 tej ustawy, zgodnie z którym uchwały wspólników wymaga postanowienie dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu spółki lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru.
data dodania: 09.07.2019
Zgromadzenie odbyte z naruszeniem art. 240 k.s.h. jest zgromadzeniem wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a powzięte na nim uchwały są uchwałami wspólników. Naruszenie tego przepisu poprzez odbycie zgromadzenia wspólników i powzięcie na nim uchwał pomimo niezajścia przewidzianych
data dodania: 03.07.2019
Solidarna odpowiedzialność członka zarządu spółki, o której mowa w art. 116 O.p., dotyczy co do zasady, osób pełniących funkcję członka zarządu danej osoby prawnej bez względu na zakres obowiązków, jakie zostały im powierzone oraz zakres faktycznie podejmowanych czy też nadzorowanych czynności.
data dodania: 03.07.2019
Kryterium "terminowości" wszczęcia nie można odnosić jedynie do postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika. Powyższe rozumienie przepisu art. 116 § 1 pkt 1 lit. a) O.p. pozostaje w zgodzie z ujętą w art.
data dodania: 04.09.2019
Uchwała wspólników podjęta po terminie jest nieważna.
data dodania: 03.07.2019
Kryterium "terminowości" wszczęcia nie można odnosić jedynie do postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika. Powyższe rozumienie przepisu art. 116 § 1 pkt 1 lit. a) O.p. pozostaje w zgodzie z ujętą w art.
data dodania: 04.06.2019
Podział przez wydzielenie stanowi rodzaj reorganizacji podmiotowej przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, w trakcie której majątek tej spółki zostaje podzielony i przeniesiony w części na inną już istniejącą bądź nowo zawiązaną spółkę kapitałową.
data dodania: 23.07.2019
Absolutorium dla zarządu nie zawsze wiążące. Może ono być podważone, jeśli organy spółki nie wiedziały o nieprawidłowościach, w które zamieszani byli członkowie skwitowanego zarządu.
data dodania: 02.08.2019
Pod pojęciem wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej (spółki komandytowej), zawartym w art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b u.p.d.o.p., należy rozumieć sytuacje opisane w art. 65 § 2 K.s.h. Należy zatem odróżnić czynność zbycia ogółu praw i obowiązków z tytułu udziału w spółce komandytowej od czynności wystąpienia ze spółki.
data dodania: 15.07.2019
Trwały konflikt między wspólnikami może być przyczyną sądowego rozwiązania spółki z o.o., jednak tylko wtedy gdy bezpośrednio i negatywnie rzutuje na jej funkcjonowanie. Gdy spółka, mimo nieporozumień, działa efektywnie, sąd nie powinien uwzględniać powództwa o rozwiązanie.
data dodania: 02.08.2019
Zarówno wykładnia literalna, jak i celowościowa art. 24 ust. 8a u.p.d.o.f. wskazują na dopuszczenie przez ustawodawcę sytuacji, gdy uzyskanie przez spółkę nabywającą większość głosów w innej spółce, jest wynikiem jednoczesnego działania kilku osób - udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki.
data dodania: 04.08.2019
O bezskuteczności egzekucji w rozumieniu art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej można mówić dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego, gdy egzekucja nie mogła być prowadzona z uwagi na ogłoszoną upadłość.
data dodania: 19.06.2019
Także uchwała podjęta na zgromadzeniu wspólników odbytych bez formalnego jego zwołania, powinna zostać wpisana do księgi protokołów, czyli wymaga jednak zachowania formy pisemnej. Co do zasady należy wobec tego uznać, że uchwały zgromadzenia wspólników powinny mieć formę pisemną.
data dodania: 25.04.2019
Jeśli zadania członka zarządu polegają wyłącznie na wykonywaniu czynności zarządczych, realizowanie tych czynności nie musi automatycznie oznaczać wykonywania ich w reżimie pracowniczym. Członek zarządu spółki kapitałowej może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ale może też wykonywać swoje czynności na podstawie stosunków o charakterze cywilnoprawnym.
data dodania: 29.05.2019
Pełnomocnictwo jako akt prawa publicznego jest czynnością procesową jednostronną, tworzącą stosunek między mocodawcą, pełnomocnikiem i innymi uczestnikami oraz sądem jako organem władzy publicznej, upoważniającą pełnomocnika do podejmowania czynności procesowych w imieniu mocodawcy, z bezpośrednimi dla niego skutkami.
data dodania: 04.08.2019
Charakter prawny funkcji członka zarządu oznacza nie tylko obowiązek wykonywania czynności zarządzających (obowiązek wykonywania powierzonych zadań), ale też zwiększony zakres odpowiedzialności, w tym odpowiedzialności za skutki działań kierowanej spółki.
data dodania: 15.04.2019
data dodania: 15.07.2019
Nakładanie na wspólników bez ich zgody obciążeń z naruszeniem zasady proporcji należy traktować, jako krzywdzące i sprzeczne z dobrymi obyczajami. Nie powinno budzić żadnych wątpliwości, że elementarnym standardem korporacyjnym jest wyznaczenie terminu walnego zgromadzenia, celem podjęcia
data dodania: 30.04.2019
Termin przedawnienia roszczenia deliktowego może rozpocząć bieg, gdy roszczenie to już powstało, a poszkodowanemu znany jest zarówno fakt powstania szkody, jak i osoba obowiązana do jej naprawienia. Skoro powstanie roszczenia przewidzianego w art.
data dodania: 06.06.2019
Pod pojęciem "wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej" zawartym w art. 12 ust. 4 pkt 3a lit. b) u.p.d.o.p. należy rozumieć, w przypadku spółki komandytowej i jawnej, sytuacje opisane w art. 65 § 2 k.s.h.
data dodania: 23.05.2019
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka kapitałowa) powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną, zachowuje uprawnienia do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej obowiązującej jej poprzednika prawnego (tego przedsiębiorcę) - art.
data dodania: 07.05.2019
Suma komandytowa nie stanowi żadnej wartości wnoszonej do spółki, ale wyznacza jedynie granice możliwości sięgnięcia do majątku osobistego komandytariusza i jest pojęciem odmiennym od wkładu do spółki.
data dodania: 25.04.2019
Odpowiedzialny zgodnie z art. 299 k.s.h. jest faktyczny zarządca spółki. Sam fakt, że ktoś był wskazany jako członek zarządu w Krajowym Rejestrze Sądowym, to za mało do przypisania mu odpowiedzialności.