data dodania: 21.08.2023
Skoro dom maklerski, który reprezentował powoda i – zarazem – spółkę sprzedającą mu akcje, był umocowany do reprezentowania obu stron umowy sprzedaży, to do przeniesienia posiadania akcji doszło w chwili zawarcia umowy.
data dodania: 16.02.2024
W sytuacji publikacji w materiale prasowym informacji, która jest wewnętrznie sprzeczna i może być postrzegana jako nieścisła w odniesieniu do faktów dotyczących zamiarów podmiotu publicznego (tutaj: Ministerstwa Sprawiedliwości), podmiot ten ma prawo do sprostowania tej informacji, aby wyjaśnić swoje rzeczywiste intencje i stanowisko.
data dodania: 23.05.2023
Określenie „konsument” użyte w art. 76 Konstytucji RP ma charakter autonomiczny i nie może być ograniczane do denotacji wyznaczonej treścią art. 221 k.c.
data dodania: 19.09.2023
Cudzoziemcy
data dodania: 19.09.2023
data dodania: 18.03.2024
data dodania: 05.06.2023
Intencja wyłudzenia pożyczki nie oznacza, że zaangażowane osoby (pożyczkobiorca i działający z nim w porozumieniu reprezentant pożyczkobiorcy) nie chcą osiągnąć skutku prawnego związanego z zawarciem umowy pożyczki, w szczególności skutku polegającego na zobowiązaniu pożyczkodawcy do przeniesienia na własność biorącego określonej kwoty pieniędzy.
data dodania: 12.06.2023
Niedozwolone postanowienie umowne (art. 3851 § 1 k.c.) jest od początku, z mocy samego prawa, dotknięte bezskutecznością na korzyść konsumenta, który może udzielić następczo świadomej i wolnej zgody na to postanowienie i w ten sposób nadać mu skuteczność z mocą wsteczną.
data dodania: 30.05.2023
Wykorzystanie analogii przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu w prawie publicznym, szczególnie w kontekście żądania zwrotu nadpłaty podatku, jest wątpliwe i nie prowadzi do zaspokojenia roszczeń związanych z przedawnionymi zobowiązaniami podatkowymi.
data dodania: 16.05.2023
W sprawie o naprawienie szkody wynikłej z uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia zasądzenie określonego świadczenia nie wyłącza jednoczesnego ustalenia w sentencji wyroku odpowiedzialności pozwanego za szkody mogące powstać w przyszłości z tego samego zdarzenia.
data dodania: 10.01.2024
Okoliczność, iż pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie przekraczają wysokości określonej w art. 36a ust. 1 i 2 ustawy o kredycie konsumenckim, nie wyłącza obowiązku oceny przez sąd, czy postanowienia umowy kredytu dotyczące tych kosztów są niedozwolone w świetle art. 385(1) § 1 k.c.
data dodania: 26.06.2023
W przypadku orzekania o nieważności umowy kredytu hipotecznego z uwagi na nieuczciwą praktykę rynkową banku, która narusza dobre obyczaje, należy uwzględnić nie tylko aspekt bezwzględnej nieważności czynności prawnej zgodnie z art.
data dodania: 19.06.2023
W przypadku konfliktu między uchwałą wspólnoty mieszkaniowej a treścią zawartej umowy, decydujące znaczenie ma treść uchwały, która stanowi wyraźne wytyczne dla działania zarządu wspólnoty. Uchwała ta nie może być ignorowana lub modyfikowana przez zarząd bez wyraźnej zgody wspólnoty.
data dodania: 16.05.2023
Artykuł 441 § 1 k.c. statuuje generalną zasadę odpowiedzialności solidarnej w tych wszystkich wypadkach, w których kilka osób odpowiada za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym. Odpowiedzialność z tego tytułu występuje więc wówczas, gdy szkodę wyrządziło kilka osób będących bezpośrednimi sprawcami lub współsprawcami.
data dodania: 23.05.2023
Działanie w ramach porządku prawnego, aby wyłączało bezprawność w rozumieniu art. 24 k.c. musi być dokonane w granicach określonych porządkiem prawnym. Ujemna ocena postępowania osoby dokonana przez organ państwowy (jego funkcjonariusza) w granicach ustawowej kompetencji i w ramach rzeczowej potrzeby, gdyby nawet nie była w konkretnych okolicznościach dostatecznie zweryfikowana lub usprawiedliwiona (np.
data dodania: 23.05.2023
Szpital nie ponosi odpowiedzialności za wszystkie cierpienia osoby chorej na nowotwór, ale tylko za opóźnienie w diagnostyce, które zostało uznane za przyczynę nasilenia choroby i uzasadnia przyznanie zadośćuczynienia.
data dodania: 07.06.2023
data dodania: 15.10.2023
Opłaty administracyjne
data dodania: 01.05.2023
Domniemanie zawarte w artykule 471 k.c. dotyczące odpowiedzialności dłużnika za niewykonanie zobowiązania ma na celu ochronę wierzyciela, ale aby zwolnić się z odpowiedzialności, dłużnik może wykazać, że niewykonanie wynika z przyczyn, za które nie ponosi on odpowiedzialności.
data dodania: 01.05.2023
Przelew wierzytelności zbywcy na nabywcę wraz z związanymi z nią prawami skutkuje zmianą podmiotową po stronie wierzyciela, umożliwiając nowemu wierzycielowi (cesjonariuszowi) uzyskanie legitymacji materialnej do żądania spełnienia świadczenia przez dłużnika.
data dodania: 18.03.2024
data dodania: 23.05.2023
Przeprowadzenie zabiegu bez uprzedniej zgody pacjenta jest niezgodne z obowiązującymi normami prawnymi oraz narusza prawo pacjenta do samostanowienia i decydowania o sobie. Choć sam zabieg był niezbędny ze względu na stan zdrowia, brak zgody pacjenta może skutkować odpowiedzialnością zawodową lekarza oraz powstaniem odpowiedzialności cywilnoprawnej placówki medycznej.
data dodania: 23.05.2023
Przy ocenie, czy podniesienie zarzutu przedawnienia stanowi nadużycie prawa, zbadania wymaga całokształt okoliczności sprawy. W szczególności badaniu podlegają takie kryteria, jak charakter dochodzonego roszczenia i związanego z nim uszczerbku, czas wytoczenia powództwa w zestawieniu z chwilą upływu
data dodania: 04.09.2023
Zgodnie z art. 76 u.k.w.h., przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie nie wpływa na możliwość zaspokojenia się wierzyciela korzystającego z tego rodzaju zabezpieczenia, Wierzytelność o zapłatę odsetek kapitałowych, choć zbliżona charakterem do wierzytelności głównej, może
data dodania: 23.05.2023
Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wyrządzoną przez działania innych osób, takich jak bojownicy afgańscy, wobec żołnierzy uczestniczących w misji wojskowej na terenie Afganistanu.