data dodania: 23.05.2023
W wypadku umowy denominowanej kursem CHF, po wyeliminowaniu z niej klauzul przeliczeniowych, nie jest możliwe utrzymanie takiej umowy w mocy ani jako umowy kredytu walutowego w CHF, ani jako umowy, w której kwota kredytu wyrażona byłaby w złotych polskich.
data dodania: 30.11.2023
Cudzoziemiec, który nabył samodzielny lokal mieszkalny zwolniony z obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, (Dz.
data dodania: 04.09.2023
Zgodnie z art. 76 u.k.w.h., przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipotecznie nie wpływa na możliwość zaspokojenia się wierzyciela korzystającego z tego rodzaju zabezpieczenia, Wierzytelność o zapłatę odsetek kapitałowych, choć zbliżona charakterem do wierzytelności głównej, może
data dodania: 16.05.2023
Umowa pożyczki (kredytu) indeksowanego mieści się w konstrukcji ogólnej umowy pożyczki (kredytu) bankowego i stanowi jej możliwy wariant, także wtedy, gdy został w niej zastosowany spread walutowy, odmienną natomiast kwestią jest, że może ona zawierać klauzule niedozwolone.
data dodania: 16.05.2023
W razie zapłaty przez gwaranta gwarantariuszowi sumy gwarancyjnej, mimo braku uzasadnienia materialnoprawnego w stosunku podstawowym, rozliczenie korzyści majątkowej następuje między stronami tego stosunku.
data dodania: 16.05.2023
Nietezowane
data dodania: 16.05.2023
W świetle art. 385¹ § 1 k.c. postanowienie umowne jest sprzeczne z dobrymi obyczajami, jeżeli kontrahent konsumenta, traktujący go w sposób sprawiedliwy, słuszny i uwzględniający jego prawnie uzasadnione roszczenia, nie mógłby racjonalnie spodziewać się, iż konsument ten przyjąłby takie postanowienie w drodze negocjacji indywidualnych.
data dodania: 16.05.2023
Skarga pauliańska wniesiona przez syndyka w kontekście upadłości różni się od tej wniesionej przez indywidualnego wierzyciela, a syndyk nie ma obowiązku precyzyjnego określania wierzycieli ani wysokości zgłoszonych wierzytelności.
data dodania: 16.05.2023
W odniesieniu do szkód wyrządzonych przez wydanie prawomocnych orzeczeń w postępowaniu karnym, nie objętych regulacją art. 552 k.p.k., dla których brak przepisów przewidujących postępowanie prejudycjalne o stwierdzenie ich niezgodności z prawem, podstawę odpowiedzialności Skarbu Państwa stanowi przepis art.
data dodania: 18.09.2023
Przepisy unijne nie przewidują wyłączenia środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej z masy upadłości banku, do którego zostały zdeponowane przez beneficjenta, co stanowi wykładnię zasady, że aktywa finansowe po wyjęciu z budżetu UE nie stanowią aktywów Unii, a ich dalsze losy regulowane są przez prawo krajowe.
data dodania: 19.06.2023
Działanie w charakterze funkcjonariusza publicznego nie eliminuje automatycznie odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych. W każdym przypadku konieczne jest uwzględnienie charakteru, celu i okoliczności podejmowanych działań, a także to, czy działanie było podejmowane na podstawie i w granicach prawa.
data dodania: 16.10.2023
Podatek akcyzowy
data dodania: 19.06.2023
W przypadku roszczeń odszkodowawczych, przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić nie tylko w odniesieniu do części roszczenia, która jest bezpośrednio dochodzona, ale także w odniesieniu do całości roszczenia.
data dodania: 24.02.2024
data dodania: 24.02.2024
data dodania: 13.05.2023
Inne
data dodania: 24.07.2023
W sytuacji eliminacji klauzul abuzywnych z łączącej strony umowy kredytowej, a wobec braku przepisów dyspozytywnych, które mogłyby zastąpić te klauzule, nie istniała możliwość utrzymania tej umowy w mocy, co skutkowało stwierdzeniem jej nieważności (upadek umowy) i nie pozwalało na pozostawienie w mocy pozostałej części umowy (art.
data dodania: 26.06.2023
Różnica między niewykonaniem a nienależytym wykonaniem zobowiązania polega na tym, czy dłużnik w ogóle nie spełnił świadczenia, czy też spełnił je w sposób niezgodny z treścią zobowiązania. Ocenę tego rozróżnienia można dokonać poprzez uwzględnienie subiektywnych interesów stron oraz akceptację przez wierzyciela przyjęcia świadczenia.
data dodania: 24.07.2023
Stosowanie art. 5 k.c. powinno być w obrocie profesjonalnym, co do zasady, wyłączone. Stosowanie tej instytucji w stosunkach profesjonalnych ma charakter wyjątkowy.
data dodania: 01.05.2023
Niewłaściwe zarzuty i błędne określenie stopnia przyczynienia się poszkodowanego do szkody nie może prowadzić do niesprawiedliwego zaniżenia kwoty zadośćuczynienia przyznanej przez sąd, którego decyzja powinna uwzględniać wszystkie okoliczności sprawy, w tym rażące zaniedbania pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które przyczyniły się do powstania szkody.
data dodania: 01.05.2023
Wyeliminowanie z umowy kredytu indeksowanego kursem waluty obcej klauzuli przeliczeniowej powoduje, że nie jest możliwe określenie zgodnego z wolą stron rozmiaru wzajemnych świadczeń, a przede wszystkim wysokości zobowiązania konsumenta względem banku.
data dodania: 18.04.2023
Koszty sądowe
data dodania: 01.05.2023
Jednostka samorządu terytorialnego, która nie wypłaciła beneficjentowi dotacji oświatowej kwoty dotacji w pełnej, należnej mu wysokości, po upływie roku, na który dotacja została przyznana, ponosi względem beneficjenta dotacji odpowiedzialność odszkodowawczą; źródłem tej odpowiedzialności jest art.
data dodania: 18.04.2023
Nieruchomości
data dodania: 08.05.2023
Nie można podzielić poglądu, że samo naruszenie dóbr osobistych jest zawsze krzywdą, bez względu na to, czy naruszenie to rodzi konsekwencje w postaci bólu, stresu lub innego rodzaju negatywnych skutków dla pokrzywdzonego.