data dodania: 02.01.2024
Okoliczność, że bankowy tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności mógłby hipotetycznie nadal być podstawą egzekucji, nie oznacza jednak, że jest on dokumentem urzędowym stanowiącym dowód tego, co w nim zostało zaświadczone, a w szczególności dowód wysokości zobowiązania na dzień wystawienia tytułu.
data dodania: 12.03.2024
data dodania: 02.01.2024
W państwie prawnym interpretator musi zawsze w pierwszym rzędzie brać pod uwagę językowe znaczenie tekstu prawnego. Jeżeli językowe znaczenie tekstu jest jasne, wówczas - zgodnie z zasadą clara non sunt interpretanda - nie ma potrzeby sięgania po inne, pozajęzykowe metody wykładni.
data dodania: 30.01.2024
Właściwa okręgowa rada adwokacka, do której adwokat ustanowiony przez sąd skierował wniosek o zwolnienie z obowiązku zastępowania strony w postępowaniu, nie może skutecznie zwolnić go z tego obowiązku.
data dodania: 24.11.2023
W skardze kasacyjnej zarzuty naruszenia przepisów postępowania są uzasadnione tylko w przypadku, kiedy mogą wykazać, że wadliwość procedowania prowadziła do błędnego zastosowania prawa materialnego. Zarzuty te nie mogą być celem samym w sobie, powinny służyć wykazaniu naruszenia prawa materialnego, które stanowi podstawę orzeczenia.
data dodania: 24.11.2023
Aby rozpatrzyć skargę kasacyjną pod kątem istotnego zagadnienia prawnego, wątpliwe zagadnienie musi być sformułowane w sposób ogólny i abstrakcyjny, dotycząc nowych, niewyjaśnionych problemów prawnych o znaczeniu dla praktyki stosowania przepisów, a nie konkretnego rozstrzygnięcia indywidualnej sprawy.
data dodania: 25.10.2023
Istnienie oraz zakres szkody wyrządzonej przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem; właściwość miejscowa sądu w przedmiocie orzekania w powyższej sprawie
data dodania: 24.11.2023
Jeżeli Sąd Apelacyjny nie rozpozna istoty zaskarżenia w aspekcie materialnym, uzasadnia to uchylenie zaskarżonego wyroku z przyczyny proceduralnej, bowiem Sąd Najwyższy w dwuinstancyjnym postępowaniu nie zastępuje sądu powszechnego drugiej instancji, który w ogóle nie rozpoznał przedmiotu zaskarżenia określonego w apelacji.
data dodania: 22.11.2023
Dopuszczalna jest droga sądowa w sprawie o odszkodowanie za szkody łowieckie w przypadku niewniesienia odwołania przez zarządcę lub dzierżawcę obwodu łowieckiego od protokołu z szacowania ostatecznego, o którym mowa w art.
data dodania: 02.01.2024
W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych dotyczących orzekania o stopniu niepełnosprawności, zasada oceny prawidłowości decyzji według stanu istniejącego w dacie jej wydania, wyrażona w art. 316 § 1 k.
data dodania: 14.12.2023
Odrzucenie pozwu (odwołania od decyzji organu rentowego) jest uprawnione tylko ze względu na ściśle określone w ustawie negatywne przesłanki postępowania cywilnego, skoro zasadą jest prawo do rozpoznania sprawy na drodze sądowej przed sądem powszechnym - art.
data dodania: 14.12.2023
Odrzucenie odwołania od decyzji organu rentowego jest nieuprawnione, gdy odwołanie wnosi osoba nie będąca pełnomocnikiem, a w takiej sytuacji należy wezwać stronę do uzupełnienia odwołania, zgodnie z art.
data dodania: 27.11.2023
Niedopuszczalne jest odrzucenie skargi nadzwyczajnej wyłącznie z powodu niskiej wartości przedmiotu zaskarżenia.
data dodania: 19.12.2023
Osoba pełniąca funkcję komornika sądowego nie może jednocześnie wykonywać roli doradcy restrukturyzacyjnego, wynika to z zasady zamkniętego katalogu zadań i czynności, do których uprawniony jest komornik sądowy.
data dodania: 02.01.2024
Sąd drugiej instancji rozpoznający sprawę na skutek apelacji nie jest związany przedstawionymi w niej zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa materialnego, wiążą go natomiast zarzuty dotyczące naruszenia prawa procesowego; w granicach zaskarżenia bierze jednak z urzędu pod uwagę nieważność postępowania.
data dodania: 10.10.2023
Apelacja jako środek zaskarżenia nie wymaga sformalizowania podstaw i zarzutów zaskarżenia dotyczących naruszenia prawa materialnego, jednak sąd drugiej instancji jest zobowiązany uwzględnić zarzuty dotyczące naruszenia prawa procesowego oraz nieważność postępowania.
data dodania: 21.03.2024
data dodania: 21.03.2024
data dodania: 05.12.2023
Wydruki komputerowe mogą stanowić ważne środki dowodowe do ustalenia faktów, niezależnie od domniemań obowiązujących przy dokumentach zgodnie z art. 244 i art. 245 k.p.c. Skarga kasacyjna nie może być oparta na zarzutach naruszenia przepisów postępowania, które dotyczą wyłącznie sposobu ustalania faktów lub oceny dowodów, a nie naruszenia prawa materialnego.
data dodania: 05.12.2023
W postępowaniu apelacyjnym istotnym celem jest ponowne i wszechstronne merytoryczne rozpoznanie sprawy oraz możliwość dokonywania własnych ustaleń faktycznych przez sąd drugiej instancji, co wymaga uwzględnienia istotnych argumentów stron i przeprowadzenia niezbędnych dowodów.
data dodania: 20.03.2024
data dodania: 27.11.2023
Wniesienie skargi kasacyjnej przez stronę nie stanowi podstawy odrzucenia złożonego przez nią zażalenia na postanowienie sądu drugiej instancji, którego przedmiotem jest zwrot kosztów postępowania apelacyjnego, jeżeli Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia tej skargi do rozpoznania (art.
data dodania: 26.09.2023
Niewydanie przez organ rentowy decyzji nastąpiło z rażącym naruszeniem prawa, o którym mowa w art. 47714 § 3 zdanie drugie k.p.c., wymaga uprzedniego ustalenia, że zaniechanie ze strony organu rentowego stanowiło konsekwencję oczywistego uchybienia przepisom procedury administracyjnej
data dodania: 29.11.2023
Naruszenie przez sąd drugiej instancji zasad sporządzania uzasadnienia orzeczenia może stanowić usprawiedliwioną podstawę kasacyjną tylko w sytuacji, gdy zaskarżone orzeczenie nie poddaje się kontroli kasacyjnej z powodu niewystarczającego lub błędnego ustalenia podstawy faktycznej rozstrzygnięcia.
data dodania: 22.08.2023
Skarga kasacyjna nie może być oparta na zarzutach naruszenia przepisów prawa materialnego, jeśli strona skarżąca nie udowodniła, że przeciwnik nie wywiązał się z obowiązków wynikających z umowy i tym samym nie zasługuje na realizację roszczeń windykacyjnych, nawet jeśli istnieje uprawnienie do przeniesienia własności, co stanowi podstawę prawa obligacyjnego, a nie rzeczowego.