data dodania: 02.01.2024
Bezwzględnym wymaganiem jest, aby zakres zaskarżenia i wniosek o uchylenie lub o uchylenie i zmianę orzeczenia były ze sobą ściśle skorelowane, zaś brak tej korelacji skutkuje odrzuceniem skargi kasacyjnej.
data dodania: 16.09.2024
data dodania: 11.12.2023
Decyzje dotyczące przyznawania środków finansowych rodzinom zastępczym na podstawie art. 83 ust. 2 i ust. 3a ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wymagają nie tylko oceny zgodności z prawem materialnym, ale także uwzględnienia zasad słusznego interesu obywateli i interesu społecznego, z uwagi na specyfikę świadczeń rodzin zastępczych.
data dodania: 22.08.2023
Nieprawidłowości w procesie powoływania sędziów, o ile nawet by miały miejsce, nie mają wpływu na merytoryczną ocenę sprawy dotyczącej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wynikającej z wypadku przy pracy.
data dodania: 03.10.2023
Odmowa ustanowienia pełnomocnika z urzędu dla strony, nawet w przypadku niepełnej znajomości języka polskiego, nie zawsze uzasadnia konieczność uwzględnienia wniosku o ustanowienie pełnomocnika, jeśli strona jest zdolna do skutecznej obrony swoich praw za pomocą tłumacza, co podkreśla istnienie prawa do korzystania z pomocy tłumacza w procesie.
data dodania: 03.10.2023
Umowa pożyczki w sensie art. 720 § 1 k.c. nie wymaga niezbędnie przeniesienia własności przedmiotu pożyczki, lecz zapewnienia pożyczkobiorcy możliwości swobodnego dysponowania tym przedmiotem, co może być osiągnięte na różne sposoby.
data dodania: 03.10.2023
Uchylenie przez sąd pierwszej instancji zaskarżonej decyzji organu rentowego oraz przekazanie sprawy temu organowi do ponownego rozpoznania na podstawie art. 47714 § 21 k.p.c. następuje wyrokiem.
data dodania: 01.12.2023
Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stwierdzające w sentencji niezgodność z Konstytucją RP określonej wykładni aktu normatywnego, które nie powodują utraty mocy obowiązującej przepisu, nie stanowią podstawy do wznowienia postępowania na podstawie art. 401(1) k.p.c.
data dodania: 01.08.2023
Mimo wykreślenia, stosownie do art. 1003 § 2 w związku z art. 1000 k.p.c., hipoteki obciążającej nieruchomość będącą przedmiotem egzekucji wierzyciel hipoteczny – w celu wykazania przesłanek, od których zależy jego udział w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji (art.
data dodania: 01.08.2023
Wygaśnięcie pełnomocnictwa procesowego udzielonego samodzielnie przez stronę nie powoduje wygaśnięcia dalszego pełnomocnictwa procesowego udzielonego w imieniu strony adwokatowi lub radcy prawnemu na podstawie art. 91 pkt 3 k.p.c.
data dodania: 29.08.2023
Pojęcie nierozpoznania istoty sprawy interpretowane jest jako wadliwość rozstrzygnięcia, polegająca na wydaniu przez sąd pierwszej instancji orzeczenia, które nie odnosi się do tego, co było przedmiotem sprawy, bądź zaniechaniu zbadania przez ten sąd materialnej podstawy żądania albo merytorycznych
data dodania: 19.12.2023
Odtworzenie aktu własności ziemi, w przypadku jego zagubienia lub zniszczenia, nie jest możliwe w drodze postępowania administracyjnego, a powinno przebiegać w toku postępowania cywilnego, z uwagi na cywilnoprawny charakter prawa regulowanego w takim akcie.
data dodania: 29.08.2023
W obowiązującym modelu apelacji pełnej rola sądu drugiej instancji nie ogranicza się jedynie do samego aktu kontroli zaskarżonego rozstrzygnięcia, ale obejmuje także powinność merytorycznego rozpoznania sprawy.
data dodania: 18.07.2023
W sprawach dotyczących funkcjonariuszy służb państwowych, takich jak Służba Więzienna, stroną pozwaną powinien być Skarb Państwa reprezentowany przez właściwą jednostkę organizacyjną, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie.
data dodania: 25.07.2023
Sąd, rozpoznając odwołanie organu rentowego o odmowie prawa do zasiłku chorobowego jest zobowiązany wcześniej ustalić, czy niezdolność do pracy ubezpieczonej warunkująca prawo do zasiłku chorobowego, powstała w okresie ubezpieczenia.
data dodania: 19.09.2023
Zarzut potrącenia ma charakter obronny i nie może pogorszyć sytuacji procesowej pozwanego; podniesienie tego zarzutu nie jest równoznaczne z uznaniem powództwa.
data dodania: 19.09.2023
Ocena niezdolności do pracy ubezpieczonego rolnika w kontekście ubiegania się o rentę rolniczą musi uwzględniać specyfikę i charakterystykę prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego, w tym jego wielkość, poziom zmechanizowania i rodzaj prowadzonej produkcji.
data dodania: 03.10.2023
Pozbawienie stron możliwości obrony swych praw, aby mogło stanowić przyczynę nieważności, musi być całkowite i w sposób bezwzględny wyłączyć możliwość obrony.
data dodania: 11.07.2023
W sytuacji, w której sąd apelacyjny odmiennie ocenia kwestię istnienia roszczenia strony powodowej, powinien - rozpoznając sprawę – odnieść się do zarzutu przedawnienia. Postępując w odmienny sposób dopuszcza się naruszenia art.
data dodania: 01.08.2023
Ocena skutków abuzywności postanowień umownych wymaga uwzględnienia stanu prawnego z chwili zawarcia umowy, gdyż późniejsze zmiany normatywne nie mogą być odczytywane jako skutkujące automatyczną sanacją stosunku umownego, który od początku był wadliwy.
data dodania: 03.10.2023
Opinia biegłego może być nieprzydatna, gdy odtwarza podstawę wymiaru emerytury bez miarodajnej ewidencji czasu pracy ubezpieczonego. W takiej sytuacji należy odróżnić opinię, która ma charakter pomocniczy, bo jej przedmiotem jest „odtworzenie” zarobków i rachunkowe obliczenie wymiaru wynikającego
data dodania: 22.08.2023
Odmowa ustanowienia pełnomocnika z urzędu nie przekłada się automatycznie na nieważność postępowania i pozbawienie strony możliwości obrony jej praw, gdyż ocena konieczności ustanowienia pełnomocnika z urzędu jest uzależniona od potrzeby wynikającej z charakteru i skomplikowania danej sprawy oraz niekorzystnej sytuacji finansowej strony, a nie tylko od jej dotychczasowej aktywności w postępowaniu.
data dodania: 11.01.2024
Nietezowane
data dodania: 04.07.2023
Dalszy tytuł wykonawczy (art. 793 k.p.c.) może być wydany tylko wierzycielowi, który uzyskał tytuł wykonawczy na swoją rzecz.
data dodania: 11.07.2023
W stanie prawnym ukształtowanym ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (jedn. tekst: Dz. U. poz. 1469 ze zm.), apelacja od postanowienia w przedmiocie wpisu do rejestru zastawów, o którym mowa w art.