data dodania: 19.01.2024
Zwrot odsetek oraz innych opłat na rzecz klientów, stanowiących wydatki banku związane ze stwierdzeniem nieważności umowy kredytu hipotecznego indeksowanej do waluty innej niż polski złoty jak również denominowanej do waluty innej niż polski złoty, a także wynikające z tego korekty dodatnich różnic kursowych, nie mogą w świetle art.
data dodania: 26.03.2024
Zwrot na rzecz klientów już wcześniej rozliczonych odsetek, opłat oraz korekta dodatnich różnic kursowych, wynikające ze stwierdzenia nieważności umowy kredytowej indexowanej lub denominowanej do waluty innej niż polski złoty, nie mogą być zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu w świetle art.
data dodania: 22.03.2024
W kontekście prawa podatkowego wydatki związane ze skutkiem stwierdzenia nieważności umowy, w tym odsetki i inne należności zwracane na rzecz kontrahentów, a także korekty dodatnich różnic kursowych, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art.
data dodania: 25.03.2024
Zwrot odsetek oraz innych opłat na rzecz klientów, stanowiący wydatki banku związane ze stwierdzeniem nieważności umowy kredytu hipotecznego indeksowanej do waluty innej niż polski złoty jak również denominowanej do waluty innej niż polski złoty, a także wynikające z tego korekty dodatnich różnic kursowych, nie mogą w świetle art.
data dodania: 12.03.2024
W kontekście umów kredytu złotowego waloryzowanego kursem waluty obcej, klauzule określające mechanizm waloryzacji, które nie są jednoznaczne i nie poddają się obiektywnej weryfikacji, wypełniają przesłankę abuzywności postanowień określających główne świadczenia stron.
data dodania: 10.04.2024
Zwrot nadwyżki podatku VAT w trybie określonym w art. 87 ust. 1 i 2 ustawy o VAT na rachunek bankowy poza terytorium kraju nie jest możliwy, a wymóg zwrotu na rachunek w banku mającym siedzibę na terytorium kraju jest zgodny z dyrektywą VAT oraz nie narusza zasady neutralności podatkowej.
data dodania: 12.03.2024
W umowach zawieranych z konsumentami nieuczciwe klauzule indeksacyjne, które nie były przedmiotem indywidualnych negocjacji i uzgodnień oraz nie zostały w sposób jasny i zrozumiały przedstawione konsumentowi, są abuzywne i z mocy prawa nieważne, co skutkuje ochroną konsumenta przed ich niekorzystnymi skutkami, bez względu na jego wiedzę czy doświadczenie.
data dodania: 02.01.2024
Ochrona konsumencka nie przysługuje przedsiębiorcy dokonującemu czynności prawnej związanej z jego działalnością gospodarczą, nawet jeśli ta czynność obejmuje również elementy konsumpcyjne. Warunkiem uznania czynności za niemającą charakteru konsumenckiego jest jej bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
data dodania: 30.01.2024
W sytuacji, gdy powstała sytuacja prawna grożąca naruszeniem prawa lub powstała wątpliwość co do jego istnienia, powództwo o ustalenie nieważności umowy kredytu indeksowanego kursem waluty CHF zawartej z bankiem ma na celu definitywne rozwiązanie sporu i zaspokojenie interesu prawnego powodów,
data dodania: 15.02.2024
Klauzule indeksacyjne zawarte w umowie kredytu hipotecznego indeksowanego do waluty obcej (CHF), umożliwiające przeliczanie wartości kredytu oraz rat w zależności od kursu waluty, stanowią niedozwolone postanowienia umowne naruszające interesy konsumentów, co prowadzi do nieważności całej umowy,
data dodania: 30.01.2024
Postanowienia umowy kredytu indeksowanego do CHF, dotyczące mechanizmu indeksacji są niedozwolonymi klauzulami umownymi, jeśli nie są sformułowane w sposób jednoznaczny i transparentny oraz obciążają konsumenta nieprzewidywalnym ryzykiem walutowym, co prowadzi do nieważności umowy ze względu na niemożność utrzymania jej w mocy bez tych postanowień.
data dodania: 30.01.2024
W przypadku umów kredytu denominowanego w walucie obcej, możliwość żądania przez bank spłaty kredytu bezpośrednio w tej walucie po jej wypowiedzeniu zależy od szczegółowych postanowień umowy oraz oceny, czy cel waloryzacyjny denominacji waluty obcej wyklucza taką możliwość, przy jednoczesnym uwzględnieniu konieczności analizy potencjalnej abuzywności klauzul umownych i ich wpływu na ważność całej umowy.
data dodania: 29.11.2023
Naruszenie art. 75c prawa bankowego, w kontekście wezwania do zapłaty i informacji o możliwości złożenia wniosku o restrukturyzację zadłużenia, powoduje nieważność wypowiedzenia umowy kredytu, co stanowi fundamentalne zabezpieczenie praw kredytobiorców i ma zastosowanie niezależnie od innych okoliczności faktycznych, co potwierdza obowiązek spełnienia wymogów przewidzianych w tym przepisie
data dodania: 02.01.2024
W przypadku wypowiedzenia umowy kredytu przez kredytodawcę, oświadczenie o wypowiedzeniu musi być złożone z zachowaniem procedur unormowanych w art. 75c ust. 1 i 2 Prawa bankowego. Niewyznaczenie kredytobiorcy, który popadł w opóźnienie ze spłatą kredytu, dodatkowego terminu co najmniej 14 dni roboczych na dokonanie spłaty zadłużenia, nie może być sanowane przez faktyczne wypowiedzenie umowy po upływie tego okresu.
data dodania: 02.01.2024
W sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców.
data dodania: 02.01.2024
W przypadku umowy kredytu denominowanego kursem CHF, po wyeliminowaniu z niej klauzul przeliczeniowych, nie jest możliwe utrzymanie takiej umowy w mocy ani jako umowy kredytu walutowego w CHF, ani jako umowy, w której kwota kredytu wyrażona byłaby w złotych polskich.
data dodania: 02.01.2024
Postanowienia umowne, które uprawniają bank do jednostronnego ustalania kursów walut, są abuzywne, gdyż pozostawiają pole do arbitralnego działania banku i obciążają kredytobiorcę nieprzewidywalnym ryzykiem.
data dodania: 28.11.2023
W przypadku umów zawieranych z udziałem konsumentów, niedozwolone postanowienia umowne, naruszające zasady współżycia społecznego, nie wiążą konsumenta, a skutkiem ich uznania za niedozwolone jest konieczność rozliczenia roszczeń obu stron umowy, stosując teorię dwóch kondykcji, zgodnie z art.
data dodania: 24.11.2023
Zastosowanie mechanizmu rynkowego udzielanych kredytów, opartego na wskaźniku LIBOR, nie ma swojego rynkowego uzasadnienia i przekłada się na nierówne traktowanie kredytobiorców. Stosowanie przepisów dyspozytywnych lub ustalonych zwyczajów jest niezbędne do funkcjonowania umów w Polsce, a brak wskazania podstawy prawnej do stosowania kursu NBP może uniemożliwić skarżącym składanie zarzutów kasacyjnych.
data dodania: 06.12.2023
W przypadku umów kredytowych opartych na walutach obcych, nieważność przelicznika walutowego nie prowadzi do unieważnienia całej umowy, lecz umożliwia zastąpienie go przelicznikiem wynikającym z przepisów prawa lub przepisów normatywnych, zgodnie z zasadami swobody umów i ochrony interesów konsumentów.
data dodania: 24.11.2023
Klauzula umowy kredytowej przewidująca przeliczanie kredytu i rat w oparciu o kurs franka szwajcarskiego ustalany jednostronnie przez bank jest nieważna, gdyż brak w niej jasnego powiązania z kursem niezależnym od stron umowy, co czyni ją niejednoznaczną i podlegającą kontroli na podstawie art.
data dodania: 05.12.2023
Wierzyciel hipoteczny ma prawo żądać spełnienia świadczenia zabezpieczonego hipoteką od właściciela nieruchomości niebędącego dłużnikiem osobistym, pod warunkiem, że wierzytelność hipoteczna jest wymagalna, a wypowiedzenie tej wierzytelności jest skierowane do właściciela w sposób jednoznaczny
data dodania: 24.11.2023
Wykazanie uwierzytelnienia transakcji przez dostawcę usług płatniczych nie jest równoznaczne z wykazaniem jej autoryzacji. Dostawca usług płatniczych nie jest zobowiązany do udowodnienia autoryzacji transakcji płatniczej, ale do udowodnienia, że transakcja była uwierzytelniona i prawidłowo zapisana.
data dodania: 05.12.2023
Niedozwolone postanowienie umowne (art. 3851 § 1 k.c.) jest od początku, z mocy samego prawa, dotknięte bezskutecznością na korzyść konsumenta, który może udzielić następczo świadomej i wolnej zgody na to postanowienie i w ten sposób przywrócić mu skuteczność z mocą wsteczną.
data dodania: 05.12.2023
Abuzywne klauzule umowne w umowach kredytowych, nawet jeśli nie wpłynęły na wartość transakcji, stanowią naruszenie dobrych obyczajów i rażąco naruszają interesy konsumentów, co uzasadnia ich nieważność, niezależnie od ewentualnych odmiennych ustaleń między stronami co do wartości transakcji.