data dodania: 31.07.2020
Utrata członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej
data dodania: 22.06.2020
Zasada, iż właściciela lokalu stanowiącego odrębny przedmiot własności reprezentuje spółdzielnia jako zarządca nieruchomości (art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), nie wyklucza możliwości, aby właściciel lokalu stał się stroną w sprawie pozwolenia na budowę, gdy wykaże własny, zindywidualizowany i skonkretyzowany interes prawny.
data dodania: 21.07.2020
Zarząd powierzony, o którym mowa w art. 27 u.s.m., obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i te, które przekraczają zakres zwykłego zarządu w odniesieniu do nieruchomości wspólnej. Podział czynności w zakresie wykonywania wspólnych praw ma charakter dychotomiczny i rozłączny.
data dodania: 15.07.2020
Statut spółdzielni, jako czynność prawna nie mógł określać odmiennie w stosunku do Prawa spółdzielczego terminu powstania roszczenia, ponieważ byłoby to naruszeniem zasady wyrażonej w art. 119 k.c. Określona w art.
data dodania: 05.06.2020
data dodania: 17.09.2020
Spółdzielnia mieszkaniowa wykonuje ex lege zarząd nieruchomością wspólną, tak samo jak zarząd nieruchomościami stanowiącymi jej wyłączną własność.
data dodania: 03.03.2020
Majątkowy charakter spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu czyni je prawem zdatnym do podzielenia między współuprawnionymi do niego. Do przyjęcia, że osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową wskutek skarżonej przez wierzyciela czynności wystarczy wykazanie, że na podstawie zaskarżonej czynności prawnej nabyła ona rzecz lub wierzytelność i w konsekwencji zwiększyły się jej aktywa lub zmniejszyły pasywa.
data dodania: 10.02.2020
W świetle art. 42 § 2 Pr. Spół. sprzeczność z prawem uchwały walnego zgromadzenia (zebrania przedstawicieli) członków spółdzielni jest przesłanką do stwierdzenia jej nieważności. Taka sprzeczność ma miejsce, gdy naruszone zostaną przepisy prawa określające sposób, w jaki ma być procedowana konkretna uchwała.
data dodania: 04.02.2020
Syndykowi masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej nie przysługuje roszczenie wobec członków kasy o pokrycie straty bilansowej kasy w oparciu o postanowienia statutu przyjęte na podstawie art.
data dodania: 21.03.2020
Wydatki na rzecz spółdzielni stanowiącej grupę banków, które postanowiły, że będą udzielać sobie wzajemnego wsparcia w zakresie zachowania płynności i wypłacalności ponoszone przez bank spółdzielczy są po to, aby źródło przychodów mogło funkcjonować w stanie umożliwiającym osiąganie przychodów i w zgodzie z obowiązującymi przepisami.
data dodania: 05.06.2020
Spółdzielnia jest zobowiązana do przyjęcia w poczet swoich członków spadkobiercy, który chce odziedziczyć udziały w tej spółdzielni, jeżeli spełnia on wymagania określone w statucie. Przesłanki członkostwa określone w statucie są więc wiążące także dla osoby ubiegającej się o przyjęcie do spółdzielni na podstawie art.
data dodania: 24.02.2020
Celem rezerwy płynnej jest stałe utrzymywanie zdolności danej kasy do wywiązywania się z jej bieżących zobowiązań płatniczych. Skoro zaś taki jest cel gromadzenia środków pieniężnych na potrzeby rezerwy płynnej, to znaczy, że środki te powinny być dostępne dla kasy w taki sposób, aby w razie konieczności można je było natychmiast uruchomić.
data dodania: 30.11.2020
Uchwały zebrań grup członkowskich spółdzielni mogą być zaskarżane bezpośrednio do sądu, który może je unieważnić.
data dodania: 27.11.2019
W braku określonych norm ius cogens strony mogą ułożyć łączący ich stosunek prawny w oparciu o zasadę swobody umów określoną w art. 3531 k.c. i w jej granicach. Treść tego stosunku prawnego jest - co do zasady - wiążąca również w przypadku umowy o wybudowanie mieszkania zawartej przez spółdzielnię mieszkaniową z osobą nie będącą członkiem tej spółdzielni.
data dodania: 14.01.2020
data dodania: 14.06.2021
Statut spółdzielni jest czynnością prawną, podlega więc procesowi wykładni. Ze względu jednak na jego szczególny charakter prawa wewnętrznego spółdzielni, należy go wykładać tak, jak przepisy prawne, a więc z uwzględnieniem typowego znaczenia, jakie może jego postanowieniom przypisać przeciętny uczestnik obrotu prawnego, uwzględniając zasady współżycia społecznego i ustalone zwyczaje, tj.
data dodania: 03.03.2020
data dodania: 12.11.2019
data dodania: 09.07.2019
Zakładając, że zarządca komisaryczny staje się organem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej - analogicznie statusu zarządu komisarycznego banku - i że między nim a kasą powstaje tego rodzaju stosunek organizacyjny jak w przypadku statutowych organów, jako niedopuszczalne jawią się wszelkie konstrukcje umowne, które mogłyby godzić w wynikający z niego obowiązek ochrony interesów tej osoby.
data dodania: 03.07.2019
data dodania: 19.08.2019
W obrębie stosunku członkostwa w spółdzielni wyróżnić należy prawa i obowiązki, które po pierwsze, mogą mieć charakter majątkowy bądź niemajątkowy, a po drugie, mogą wynikać bezpośrednio ze stosunku członkostwa bądź być pochodnymi wobec niego.
data dodania: 14.08.2019
Przekształcenie spółdzielczych własnościowych praw do lokali w odrębną własność lokali nie stanowi przypadku objętego zakresem zastosowania art. 76 u.k.w.h.
data dodania: 19.08.2019
Sytuację wycofania wkładów gruntowych przez następców prawnych członka spółdzielni reguluje art. 151 pr. spółdzielczego, który odsyła w tym zakresie do zasad odnoszących się do członka, który wypowiedział członkostwo.
data dodania: 03.07.2019
Nietrafne jest odwoływanie się do wykładni pojęcia "osoby bliskiej" na tle art. 221 § 1 Pr. sp., a następnie art. 15 ust. 2 u.s.m. w pierwotnym brzmieniu, odpowiadającym treścią uchylonemu art. 221 § 1 Pr.
data dodania: 22.05.2019
Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie art. 1718 u.s.m. nie stanowi zbycia elementu przedsiębiorstwa upadłej spółdzielni w toku postępowania upadłościowego.