-
Jak rozliczać wynagrodzenia osób świadczących pracę podczas urlopu rodzicielskiego
data dodania: 26.10.2016
Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego może pracować na część etatu w firmie, która mu go udzieliła. Za okres, w którym łączy urlop z wykonywaniem obowiązków służbowych, pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie uwzględniające obniżenie etatu oraz zasiłek macierzyński w wysokości proporcjonalnej do wymiaru etatu.
-
Czy należy pobierać zaliczkę od wynagrodzenia zmarłego pracownika
data dodania: 26.10.2016
-
Z jakiego okresu należy uwzględniać w podstawie ekwiwalentu za urlop składniki wynagrodzenia o znacznych wahaniach wysokości
data dodania: 12.10.2016
Z końcem listopada 2016 r. rozwiążemy umowę o pracę z jednym z naszych wieloletnich pracowników. Osoba ta otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze i miesięczne prowizje, które przysługują jej w różnej wysokości.
-
Czy po likwidacji "godzin karcianych" dyrektor szkoły może polecić nauczycielowi realizację dodatkowych zajęć nieodpłatnie
data dodania: 12.10.2016
Dyrektor szkoły zlecił każdemu z nauczycieli 3 nieodpłatne godziny do realizacji zajęć dodatkowych w ramach 40-godzinnej normy czasu pracy. Część nauczycieli uważa, że takie postępowanie jest niezgodne z prawem.
-
Czy po zmianach w zakresie wynagradzania menedżerów w spółkach Skarbu Państwa trzeba im zmienić umowy na kontrakty menedżerskie
data dodania: 12.10.2016
Jesteśmy spółką Skarbu Państwa. Zatrudniamy członków zarządu na podstawie umów o pracę. Czy w związku ze zmianami w zakresie wynagradzania takich osób, które obowiązują od 9 września 2016 r., trzeba im zmienić umowy o pracę na kontrakty menedżerskie?
-
Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS
data dodania: 08.09.2016
Strony samodzielnie kształtują w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia za pracę, w zakresie przyznanej im autonomii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadą swobody umów wynikającą z Kodeksu cywilnego.
-
Jak obliczyć rekompensatę za nadgodziny przy akordowym systemie wynagradzania
data dodania: 26.08.2016
Nasi pracownicy są wynagradzani kilkoma stawkami akordowymi, w zależności od rodzaju wykonywanych czynności. W sierpniu 2016 r. niektórzy z nich pracowali w godzinach nadliczbowych. Jak obliczyć przysługujące im wynagrodzenie i dodatek za te godziny?
-
Kiedy potrącać koszty umów zlecenia udostępnianych pracowników
data dodania: 26.07.2016
-
Jak należy obliczyć wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy pracownika
data dodania: 23.05.2016
Zatrudnienie pracownika w trakcie miesiąca ma wpływ na wysokość jego wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie jest określone w stałej miesięcznej stawce, wówczas zostanie ono pomniejszone o kwotę, która przysługiwałaby za dni, w których pracownik nie był zatrudniony.
-
Komu i kiedy przysługuje dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia
data dodania: 16.05.2016
Szczególna ochrona przed zwolnieniem niektórych grup pracowników polega nie tylko na zakazie rozwiązywania z nimi umów o pracę w okresie, w którym podlegają ochronie. W stosunku do takich zatrudnionych obowiązuje też zasada nienaruszalności ich wynagrodzeń.
-
Jak rozliczać należności pracownicze wypłacane w jednym miesiącu w różnych terminach
data dodania: 06.05.2016
Rozliczanie należności pracowniczych wypłacanych w różnych terminach w ciągu miesiąca wymaga uwzględnienia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Od przychodów ze stosunku pracy odlicza się zryczałtowane koszty ich uzyskania, zaś zaliczkę na podatek wylicza się od każdej należności podlegającej opodatkowaniu.
-
Kiedy i jak wynagradzać pracowników za przestój w pracy
data dodania: 28.04.2016
Pracownik, który zgłasza gotowość do pracy, lecz jej nie wykonuje nie ze swojej winy, za czas takiego przestoju ma prawo do wynagrodzenia. Jego wysokość oblicza się ze stawki osobistego zaszeregowania zatrudnionego, a w przypadku osób wynagradzanych prowizyjnie stanowi ono 60% wynagrodzenia ustalanego jak za urlop wypoczynkowy.
-
Jak rozliczyć wynagrodzenie za zlecenie zawarte z innym podmiotem, lecz wykonywane na rzecz własnego pracodawcy
data dodania: 22.04.2016
Jesteśmy Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej (NZOZ). Zatrudniona u nas na etacie pielęgniarka dostarczyła nam zaświadczenie, z którego wynika, że otrzymała wynagrodzenie dla członka zespołu badawczego za badania kliniczne wykonane na podstawie umowy zlecenia, którą zawarła z inną placówką opieki zdrowotnej (szpitalem, który z nami współpracuje).
-
Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielom za udział w egzaminie gimnazjalnym i maturalnym
data dodania: 11.04.2016
Wysokość wynagrodzenia nauczyciela za udział w egzaminie gimnazjalnym jest uzależniona m.in. od stopnia trudności zadania. Natomiast za przeprowadzenie egzaminu maturalnego nauczyciel otrzyma wynagrodzenie uzależnione od rodzaju egzaminu (ustny czy pisemny) i od posiadanego statusu egzaminatora.
-
Kiedy zaliczyć do kosztów wypłatę wyrównania wynagrodzenia za ubiegłe lata
data dodania: 14.03.2016
-
Jak rozliczyć zwrot składek ZUS niesłusznie potrąconych z wynagrodzenia zleceniobiorcy
data dodania: 16.02.2016
Jeden z naszych zleceniobiorców otrzymał za styczeń 2016 r. wynagrodzenie, od którego naliczyliśmy składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Osoba ta nie poinformowała nas, że ma inny, powstały wcześniej, obowiązkowy tytuł do tych ubezpieczeń zapewniający jej w styczniu przynajmniej minimalne wynagrodzenie.
-
Czy przeliczyć podstawę wymiaru odprawy pieniężnej przy zmianie stawki za godzinę
data dodania: 29.01.2016
W lutym 2016 r. będziemy wypłacać pracownikom odprawy ekonomiczne. Część zatrudnionych osób otrzymuje stawkę za godzinę, która w okresie ostatnich 6 miesięcy zmieniła się 3 razy. Czy powinniśmy przeliczyć podstawę wymiaru odprawy według obecnie obowiązującej stawki, czy uśrednić jej wysokość, biorąc pod uwagę stawkę z ostatnich 3 miesięcy?
-
Czy spółka powinna wykazać przychód z nieodpłatnych świadczeń, gdy członek zarządu nie pobiera wynagrodzenia
data dodania: 11.01.2016
-
Jak uzupełnić wynagrodzenie na potrzeby ustalenia podstawy świadczeń chorobowych
data dodania: 28.12.2015
-
Jak wyliczyć dodatek za pracę w noc sylwestrową
data dodania: 10.12.2015
-
Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za dyżur w firmie
data dodania: 16.11.2015
-
Czy zapłata za umorzenie udziałów w formie rzeczowej jest opodatkowana VAT
data dodania: 16.11.2015
-
Jak obliczyć ze składników zmiennych wynagrodzenie za zwolnienie na poszukiwanie pracy
data dodania: 02.11.2015
Pracownik zwrócił się do nas z wnioskiem o udzielenie 2 dni zwolnienia na poszukiwanie pracy w październiku 2015 r. Osoba ta jest wynagradzana stałą stawką miesięczną i w tym miesiącu wypłaciliśmy jej wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę nadliczbową oraz w porze nocnej przypadające we wrześniu 2015 r.
-
Do jakiej rekompensaty ma prawo pracownik wezwany przez sąd w charakterze świadka
data dodania: 02.11.2015
Jednego z naszych pracowników zwolniliśmy z dnia pracy na czas niezbędny do złożenia w sądzie zeznań. Oczekiwaliśmy, że pracownik jeszcze wróci do pracy. Jednak tego dnia nie pojawił się już w pracy, ponieważ po złożeniu zeznań musiał, na żądanie pełnomocnika procesowego, złożyć dodatkowo zeznania uzupełniające i skonfrontować je z innymi świadkami.
-
Jak ustalić wynagrodzenie za pierwszy niepełny miesiąc pracy
data dodania: 26.10.2015