| data dodania: 17.05.2018
Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji wprowadza nowy mechanizm udzielania przedsiębiorcom wsparcia w podejmowaniu nowych inwestycji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozwiązanie przewiduje wsparcie nowych inwestycji w formie zwolnienia od podatku dochodowego.
| data dodania: 17.05.2018
Podatnik, który w trakcie roku przekroczył limit uprawniający go do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT, ale o tym nie wiedział, musi za ten okres wystawić faktury korygujące. Ponadto jest obowiązany skorygować przychód wykazany w pkpir za ten okres, wpisując go w wartości netto określonej na wystawionych fakturach korygujących.
| data dodania: 17.05.2018
MF zapowiedziało, że najlepiej zarabiające osoby fizyczne od dochodów osiągniętych w 2019 r. zapłacą „daninę solidarnościową”. Jest to w rzeczywistości dodatkowa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych, którą zapłacą podatnicy osiągający najwyższe dochody.
| data dodania: 17.05.2018
Zagadnienie przedłużenia terminu zwrotu VAT zawsze budziło duże emocje. Z jednej strony organy podatkowe twierdzą, że potrzebują czasu na zweryfikowanie prawidłowości rozliczeń (i z przyczyn technicznych, i z uwagi na procedury, np.
| data dodania: 17.05.2018
Z aktualnego stanowiska sądów administracyjnych wynika, że dla dostaw towarów wykonywanych w sposób ciągły obowiązek podatkowy powstaje w ostatnim dniu ustalonego okresu rozliczeniowego. Sumę dostaw dokonanych w tym okresie podatnik potwierdza wystawieniem zbiorczej faktury, w której jako datę dostawy wskazuje ostatni dzień okresu rozliczeniowego.
| data dodania: 16.05.2018
| data dodania: 16.05.2018
Organy podatkowe wymagają, aby podatnik dochował należytej staranności przy zawieraniu transakcji opodatkowanych VAT. Brak takiej staranności może pozbawić podatnika prawa do odliczenia. Przedstawiamy opracowane przez fiskusa wytyczne określające, jak, zdaniem organów podatkowych, należy oceniać, czy podatnik dochował należytej staranności w wyborze kontrahenta oraz ocenie okoliczności transakcji.
| data dodania: 16.05.2018
Rolnik, który w okresie zbiorów płodów rolnych będzie zatrudniał dodatkowe osoby, powinien zawrzeć z nimi umowę o pomocy przy zbiorach. Jest to nowy rodzaj umowy, która jest opodatkowana i oskładkowana. Nowe regulacje obowiązują od 18 maja 2018 r.
| data dodania: 14.05.2018
Od 1 lipca 2018 r. kolejna grupa podatników będzie zobowiązana do przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w strukturze JPK. Będą to mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy.
| data dodania: 14.05.2018
Wielu pracodawców przekazuje swoim pracownikom z okazji Dnia Dziecka różne świadczenia. Mogą być one finansowane ze środków obrotowych firmy albo z ZFŚS. Przedstawiamy tabelaryczny przegląd najpopularniejszych świadczeń przekazywanych pracownikom z tej okazji z wyjaśnieniem, kiedy ich wartość
| data dodania: 14.05.2018
Pracownikowi, który zostaje wysłany do pracy za granicę, nie przysługują takie należności, jak zwrot kosztów noclegów, diety czy ryczałty za lokalne przejazdy. Podlega on jako pracownik delegowany szczególnym zasadom w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.
| data dodania: 11.05.2018
Skarb Państwa może dochodzić na drodze cywilnej uznania za bezskuteczną czynności podatnika, który zbywa majątek w obawie przed egzekucją podatkową (wyrok TK z 18 kwietnia 2018 r., sygn. akt K 52/16). Podatnik nie uniknie więc zapłaty zaległości podatkowych czy zaległości w ZUS, wyzbywając się składników majątku w obawie przed egzekucją.
| data dodania: 11.05.2018
Urlop wypoczynkowy to czas, w którym coraz większa liczba pracowników korzysta z telefonów i samochodów służbowych. W związku z tym pracodawcy mają wątpliwości, czy należy z tego tytułu doliczać pracownikom przychód, a jeżeli tak, to w jaki sposób go ustalić.
| data dodania: 11.05.2018
W sytuacji nabycia dużego gospodarstwa rolnego, po którym następuje zmiana przeznaczenia nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego na wniosek podatnika oraz jej podział na kilkadziesiąt działek, wielokrotna sprzedaż kolejnych działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (wyroki NSA z 17 kwietnia 2018 r.
| data dodania: 09.05.2018
Od 1 stycznia 2018 r. dochody osiągane z zysków kapitałowych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w ramach odrębnego źródła przychodów. W dodatku omówione zostały zasady opodatkowania tych dochodów oraz sposób dostosowania pozabilansowej ewidencji księgowej w związku z podatkowym wyodrębnieniem dochodów osiąganych z zysków kapitałowych.
| data dodania: 09.05.2018
1 lipca 2018 r. wejdzie w życie mechanizm tzw. podzielonej płatności. Nabywcy towarów i usług będą mogli wybrać, czy skorzystają z tego mechanizmu, dokonując zapłaty. Rządzący zapowiadają już jednak, że stosowanie mechanizmu split payment stanie się wkrótce obowiązkowe w branżach, w których zidentyfikowano istotne oszustwa w VAT.
| data dodania: 08.05.2018
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłki finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których płatnikiem jest pracodawca lub zleceniodawca, należy rozliczać w zakresie składek i podatku według różnych zasad.
| data dodania: 08.05.2018
5-letni termin wyłączający opodatkowanie PIT przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego należy liczyć od momentu wpisu odrębnej własności tego lokalu do księgi wieczystej - wyrok NSA z 7 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 576/16.
| data dodania: 07.05.2018
| data dodania: 04.05.2018
Samoistną przesłanką powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości wobec budowli będącej w posiadaniu przedsiębiorcy jest samo zakończenie jej budowy. Dla powstania tego obowiązku nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie oraz faktycznego rozpoczęcia jej użytkowania.
| data dodania: 04.05.2018
Ustanowienie nieodpłatnej służebności przesyłu nie oznacza powstania przychodu podatkowego po stronie korzystającego - wyrok NSA z 12 kwietnia 2018 r., sygn. akt II FSK 882/16.
| data dodania: 26.04.2018
Lekarz biorący udział w nieodpłatnej konferencji uzyskuje z tego tytułu przychód z innych źródeł. Organizator kongresu ma obowiązek wystawić mu PIT-8C. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
| data dodania: 26.04.2018
Warunkiem skutecznej zmiany roku podatkowego jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Tym samym nie wystarczy samo podjęcie uchwały wspólników o zmianie roku podatkowego i terminowe wysłanie zawiadomienia o zmianie roku podatkowego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienie o zmianie roku, aby podatnik CIT zmienił rok podatkowy.
| data dodania: 26.04.2018
Pracownik, który otrzymał kartę przedpłaconą, osiąga przychód ze stosunku pracy. Jeżeli środki, którymi zasilono kartę, pochodzą z ZFŚS, przychód ten korzysta ze zwolnienia z PIT do kwoty 1000 zł w roku podatkowym.
| data dodania: 24.04.2018
Koszty dyskonta stanowiącego wynagrodzenie dla banku nabywającego wierzytelność nie stanowią kosztów finansowania dłużnego. Tym samym nie obejmie ich regulacja art. 15c updop nakazującego wyłączenie z kosztów podatkowych nadwyżki kosztów finansowania dłużnego ponad określony w tym przepisie limit.