Artykuł aktualny | data dodania: 20.11.2024
Odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) nie podlegają ograniczeniu w zakresie ich uznania za koszt podatkowy, zgodnie z art. 15e ust. 1 updop, jeżeli w momencie dokonywania odpisów amortyzacyjnych zbywca WNiP nie jest już podmiotem powiązanym z podatnikiem.
Artykuł aktualny | data dodania: 20.11.2024
Szef KAS zmienił interpretację Dyrektora KIS i uznał, że certyfikaty rezydencji podatkowej uzyskane w formie elektronicznej mogą być uznawane za ważne, o ile zostały wystawione przez odpowiednie organy podatkowe i są dostępne na oficjalnych stronach w niezmienionej formie.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.11.2024
Coraz większa liczba pracodawców decyduje się na organizowanie spotkań wigilijnych dla pracowników. Pracodawcy mają wątpliwości, czy po stronie pracowników powstaje z tego tytułu przychód, od którego należy pobrać zaliczkę na PIT, oraz czy mogą zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki poniesione na ten cel.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.11.2024
Artykuł aktualny | data dodania: 15.11.2024
Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pytania poselskie dotyczące opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, popularnie nazywanego estońskim CIT. Przedstawiamy zasadniczą treść dwóch odpowiedzi na te interpelacje poselskie.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.11.2024
Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz aktywnej rezerwy zyskali nową ulgę podatkową. Dzięki niej mogą obniżyć swój dochód do opodatkowania. Po raz pierwszy z ulgi przedsiębiorcy skorzystają w zeznaniu za 2025 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.11.2024
Najemca, który ponosi nakłady na wynajmowane mieszkanie lub dom, nie ma prawa do ich amortyzacji. Takie stanowisko potwierdził MF w odpowiedzi na interpelację poselską zadaną w tej sprawie.
Artykuł aktualny | data dodania: 14.11.2024
Na dzień kończący dany rok obrotowy jednostka powinna przeprowadzić weryfikację i aktualizację wartości aktywów i pasywów poprzez ich wycenę. Konieczne jest także zapewnienie kompletności oraz zgodności przychodów i powiązanych z nimi kosztów.
Artykuł aktualny | data dodania: 23.10.2024
Artykuł aktualny | data dodania: 23.10.2024
Pomoc de minimis to szczególny rodzaj wsparcia finansowego, którego kluczową cechą jest to, że jego łączna kwota nie może przekroczyć określonych limitów w ciągu trzech kolejnych lat podatkowych. Zgodnie z obowiązującymi od 2024 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 23.10.2024
W przypadku gdy pracownik wykonuje prace związane z działalnością badawczo-rozwojową, to wszystkie przychody związane z taką pracą, w tym także należności za czas choroby, wypadku, urlopu, sprawowania opieki, honorowego dawstwa krwi, badań, karmienia oraz przynależne tym świadczeniom składki sfinansowane przez pracodawcę, stanowią koszt kwalifikowany w ramach ulgi B+R – wyrok NSA z 4 kwietnia 2024 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 23.10.2024
Szef KAS zmienił interpretację Dyrektora KIS i uznał, że nieprawidłowe jest stosowanie zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) do wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług ubezpieczeniowych uzyskiwanych na terytorium Polski przez podmiot zagraniczny.
Artykuł aktualny | data dodania: 23.10.2024
Szef KAS zmienił interpretację Dyrektora KIS i uznał, że nieprawidłowe jest zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków związanych z zakupem psa i jego utrzymaniem. Interpretacja dotyczyła przypadku, gdy pies był wykorzystywany przez podatnika głównie do celów marketingowych w firmie szkoleniowej z zakresu programowania.
Artykuł aktualny | data dodania: 17.10.2024
Prawo do stosowania niektórych rozwiązań przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy nie przekroczyli określonych limitów sprzedaży. Limity te są corocznie wyznaczane na podstawie średniego kursu euro do PLN. W 2025 r. limity te będą niższe niż w 2024 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 17.10.2024
W związku z powodzią ustawodawca przewidział ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi oraz firm pomagających powodzianom. Wprowadzone rozwiązania mają charakter szczególny i czasowy.
Artykuł aktualny | data dodania: 17.10.2024
2 grudnia 2024 r. minie termin składania informacji o cenach transferowych za 2023 r. przez podatników podatku dochodowego. Przypominamy, kto i jak powinien złożyć tę informację.
Artykuł aktualny | data dodania: 17.10.2024
Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której potwierdził, że wymiana udziałów, w której uczestniczy spółka kapitałowa w organizacji, może korzystać z neutralności podatkowej na takich samych zasadach jak wymiana udziałów z udziałem spółki kapitałowej wpisanej do rejestru.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.10.2024
Kalendarium wydarzeń - październik 2024 r. 1 października 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Regulacja zakłada m.in. wsparcie dla kredytobiorców i przedsiębiorców.
Artykuł aktualny | data dodania: 23.09.2024
Artykuł aktualny | data dodania: 18.09.2024
Ministerstwo Finansów opublikowało informator TPR. Stanowi on zaktualizowane zestawienie odpowiedzi na pytania w zakresie obowiązków dotyczących raportowania cen transferowych (informacja o cenach transferowych – TPR).
Artykuł aktualny | data dodania: 17.09.2024
Jeżeli w przypadku sprzedaży internetowej kupujący zapłacił pełną cenę przed otrzymaniem dostawy (i faktury), to przychód sprzedawcy powstaje w dniu otrzymania tej zapłaty – wyrok NSA z 3 kwietnia 2024 r., sygn. akt II FSK 1796/23.
Artykuł aktualny | data dodania: 16.09.2024
Od 1 stycznia 2025 r. duże firmy i podatkowe grupy kapitałowe zostaną objęte nowymi przepisami dotyczącymi prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz ich raportowania w formie elektronicznej do urzędów skarbowych.
Artykuł aktualny | data dodania: 16.09.2024
Podatnicy często sprzedają posiadane środki trwałe. Czynność ta wywołuje skutki zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i VAT. W raporcie na przykładach wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć sprzedaż środka trwałego oraz jak ją zaewidencjonować w księgach rachunkowych.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.09.2024
W interpretacjach podatkowych dotyczących Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) pojawia się nowe podejście fiskusa do obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. Fiskus zmienia zdanie na niekorzyść przedsiębiorców i oczekuje od nich sporządzania dokumentacji, nawet jeśli nie osiągają dochodu.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.09.2024