Artykuł aktualny | data dodania: 08.11.2024
Artykuł aktualny | data dodania: 07.11.2024
Zniszczenie pyłu tytoniowego przez jego zmieszanie z torfem, w wyniku czego zostaje pozyskany nawóz, nie stanowi żadnej z czynności opodatkowanych akcyzą. Ponadto proces ten jest dopuszczalny i całkowicie zgodny z prawem.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.11.2024
Ubytki paliw silnikowych powstające podczas ich magazynowania na stacji paliw oraz ich wydawania z tej stacji nie są uznawane za ubytki akcyzowe. Zatem nie ma możliwości uzyskania u naczelnika urzędu skarbowego decyzji o wysokości norm ubytków akcyzowych dla paliw silnikowych magazynowanych na stacji paliw oraz paliw wydawanych na tej stacji.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.10.2024
Przygotowane na podstawie porządku obrad 20 posiedzenia Sejmu RP w dniach 16, 17 i 18 października 2024 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.10.2024
Podmiot, który utracił znaki akcyzy w wyniku powodzi, musi przede wszystkim oszacować straty i sporządzić protokół, który będzie podstawą do wnioskowania o nowe znaki akcyzy. Nie ma bowiem możliwości dalszej sprzedaży towarów bez prawidłowych banderol.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.10.2024
Właściciele salonów samochodowych zalanych przez powódź nie mają możliwości odzyskania akcyzy zapłaconej od samochodów, które zostały zarejestrowane. Inaczej wygląda sytuacja, gdy samochód nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.09.2024
Od 2025 r. rząd zamierza znacznie podnieść akcyzę na wyroby tytoniowe. Zapowiadana podwyżka będzie wyższa o 25% w porównaniu z obowiązującym harmonogramem corocznych podwyżek. Zmiany obejmą także urządzenia do vapingu, które zostaną opodatkowane akcyzą.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.09.2024
Koła gospodyń wiejskich mogą sprzedawać nalewki i piwa kraftowe własnej produkcji na różnego rodzaju festynach. Jednak zanim zaczną realizować tego rodzaju przedsięwzięcie, które może zareklamować dane koło, a co ważniejsze – przynieść jakieś dodatkowe środki na jego funkcjonowanie, powinny dopełnić szeregu obowiązków akcyzowych.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.07.2024
Od 1 sierpnia do 2 września 2024 r. producenci rolni mają czas na składanie wniosków o zwrot akcyzy od zakupu paliwa rolniczego w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2024 r. Wnioski powinni kierować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.07.2024
Zakład energochłonny, ustalając koszt nabycia energii, może wliczać do niego także inne koszty, które musiał ponieść przy jej zakupie, takie jak np. opłaty dystrybucyjne czy koszty nabycia świadectw pochodzenia energii.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.07.2024
O zasadach sprzedaży glikolu propylenowego i gliceryny decyduje miejsce ich sprzedaży. Jeśli odbywa się w miejscach oferujących wyroby tytoniowe i płyny do e-papierosów, świadczy o przeznaczeniu tych substancji do wykorzystania w papierosie elektronicznym, a tym samym o konieczności opodatkowania ich akcyzą.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.07.2024
Fotowoltaika to pewnego rodzaju niezależność energetyczna, ale także duże oszczędności w kosztach za zużycie energii. Korzystają z niej nie tylko osoby prywatne czy przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą, ale także jednostki samorządu i szkoły.
Artykuł aktualny | data dodania: 24.06.2024
Od 1 lipca 2024 r. pisma w sprawie wiążącej informacji stawkowej (WIS), wiążącej informacji akcyzowej (WIA), wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP) i wiążącej informacji taryfowej (WIT) można składać wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem odpowiednio konta w e-Urzędzie Skarbowym lub na PUESC.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.06.2024
Jeśli kwota akcyzy została już określona lub zadeklarowana w należnej wysokości przez podmiot, u którego powstał na wcześniejszym etapie obowiązek podatkowy i zobowiązanie podatkowe w stosunku do samochodu osobowego – z tytułu dokonania importu, nabycia wewnątrzwspólnotowego lub pierwszej sprzedaży, to organ podatkowy nie ma podstaw do nałożenia podatku na podmiot dokonujący kolejnej czynności.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.06.2024
Saszetki nikotynowe oraz inne wyroby nikotynowe będą objęte akcyzą. Rozszerzona zostanie także dotychczasowa definicja wyrobów nowatorskich. Obejmie swoim zakresem również wyroby beztytoniowe, będące obecnie poza akcyzą.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.05.2024
Importer, który sprowadził cygara i cygaretki przeznaczone do zużycia na targach i wystawach w celu ich promocji i reklamy, nie ma obowiązku oznaczania ich znakami akcyzy. Wyroby akcyzowe, które są sprowadzane w celach marketingowych do wykorzystania na wystawach i targach, podlegają zwolnieniu z obowiązku oznaczania ich znakami akcyzy.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.05.2024
W każdym przypadku zmiany daty nabycia wyrobów akcyzowych należy złożyć korektę pierwotnego zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Kalendarium wydarzeń kwiecień 2024 r. Nie zmieniła się natomiast składka wypadkowa w ryczałtowej wysokości (dla płatników rozliczających składki za nie więcej niż 9 ubezpieczonych, a więc i tych opłacających składki wyłącznie za siebie).
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Podatnik, wytwarzając wyroby nieakcyzowe, tj. suplement diety klasyfikowany do pozycji CN 2106, do którego produkcji wykorzystuje alkohol etylowy z zapłaconą akcyzą, nie jest zobowiązany do rozliczenia podatku akcyzowego.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Ponowny rozlew napojów alkoholowych, od których na wcześniejszym etapie obrotu zapłacono akcyzę w należnej wysokości, do mniejszych opakowań jednostkowych w miejscu ich sprzedaży detalicznej nie jest produkcją napoju alkoholowego.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2024
Nie ma obowiązku stosowania e-SAD w obrocie wewnątrzwspólnotowym wyrobami nieakcyzowymi zawierającymi w swym składzie alkohol etylowy o mocy objętościowej powyżej 1,2% całkowicie skażony. Natomiast jeżeli przedmiotem obrotu będą wyroby nieakcyzowe zawierające w swoim składzie alkohol nieskażony, to mamy możliwość stosowania do obrotu wewnątrzwspólnotowego takimi wyrobami dokumentów e-SAD.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.03.2024
Jednymi z najczęściej wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej urządzeń są samochody. W niniejszym dodatku przedstawione zostaną odpowiedzi na najczęstsze pytania odnoszące się do możliwości odliczania VAT z faktur dotyczących samochodów, jak również skutków w VAT sprzedaży, wycofywania z działalności gospodarczej czy złomowania.
Artykuł aktualny | data dodania: 16.02.2024
Rejestracja czasowa samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy i następnie sprzedawanego za granicę, dokonana wyłącznie w celu umożliwienia wywozu tego pojazdu za granicę, nie stanowi przeszkody do zwrotu akcyzy – wyrok NSA z 10 listopada 2023 r., sygn. akt I FSK 1267/21.
Artykuł aktualny | data dodania: 08.02.2024
Fotowoltaika to pewnego rodzaju niezależność energetyczna, ale także duże oszczędności w kosztach za zużycie energii. Zakres obowiązków akcyzowych, jakie należy wypełnić w związku z zużywaniem prądu wytwarzanego z fotowoltaiki, uzależniony jest zarówno od tego, jak dużą posiadamy moc paneli fotowoltaicznych, jak i od tego, jaki status posiadamy jako podmiot i w jakim celu wytwarzamy prąd.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.02.2024
Do końca lutego 2024 r. producenci rolni mogą wnioskować o zwrot akcyzy zapłaconej od nabytego oleju napędowego zakupionego w okresie od 1 sierpnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Tak jak dotychczas rolnicy będą mogli wnioskować o zwrot akcyzy do paliwa rolniczego na każdy hektar użytków rolnych oraz do utrzymywanego bydła, świń, owiec, kóz i koni.