do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Nowe zasady udzielania pełnomocnictw w sprawach podatkowych

    data dodania: 08.06.2016

    Do 31 grudnia 2015 r. istniał obowiązek złożenia pełnomocnictwa do akt sprawy. Pełnomocnik podatnika miał zatem obowiązek złożenia do akt każdej konkretnej sprawy oryginału pełnomocnictwa lub jego odpisu, co było szczególnie uciążliwe w przypadku biur rachunkowych świadczących kompleksową obsługę spraw podatkowych połączoną z reprezentacją przed organami podatkowymi.

  • Objęcie, umorzenie, sprzedaż udziałów i akcji - skutki dla rozliczeń VAT

    data dodania: 31.05.2016

    W obrocie gospodarczym zapłata za objęte udziały czy akcje w innej spółce następuje w różnej formie. Ma to wpływ na rozliczenie VAT od tych transakcji. Tak samo jest w przypadku umorzenia udziałów czy akcji.

  • Przegląd najnowszych interpretacji w sprawach rozliczeń VAT

    data dodania: 31.05.2016

  • Nowe zasady rozliczania VAT od nabycia paliwa za granicą

    data dodania: 31.05.2016

    6 maja 2016 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejny projekt zmieniający ustawę o VAT i ustawę o podatku akcyzowym. Nowe przepisy zmieniają zasady rozliczania VAT i akcyzy od paliwa sprowadzanego z zagranicy.

  • Podwyższenie minimalnej łącznej wartości zakupów dokonywanych w systemie TAX FREE - wyjaśnienia MF

    data dodania: 31.05.2016

    Od 1 czerwca 2016 r. została podwyższona z 200 zł do 300 zł wysokość minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżni spoza UE mogą żądać zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) w systemie TAX FREE.

  • Skutki błędów i nadużyć w fakturowaniu dla rozliczeń VAT

    data dodania: 31.05.2016

    Błędy w fakturowaniu zdarzają się każdemu. Trudno uchronić się przed nimi nawet bardzo doświadczonej osobie. Dlatego jeżeli taki błąd już wystąpi, ważne jest, aby sprawnie go wyeliminować, najlepiej w sposób niepowodujący żadnych negatywnych konsekwencji podatkowych.

  • Czy zwrot pracownikom wydatków na napiwki jest ich przychodem - interpretacja MF

    data dodania: 23.05.2016

    Pracownik, któremu pracodawca zwraca wydatki poniesione przez niego na napiwki w trakcie spotkań służbowych, zawsze uzyskuje przychód ze stosunku pracy. W związku z tym pracodawca ma obowiązek obliczenia i pobrania od wypłaconych kwot zaliczki na PIT.

  • Czy zwrot pracownikom wydatków na napiwki jest ich przychodem - interpretacja MF

    data dodania: 23.05.2016

    Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 kwietnia 2016 r., sygn. IBPB-2-2/4511-208/16/MMa

  • Kiedy wydatki na zmianę klasyfikacji gruntów są kosztem podatkowym - wyrok NSA

    data dodania: 23.05.2016

    Wydatki poniesione w związku z przeprowadzeniem zmian planistycznych dotyczących przekształcanych gruntów, na których będzie realizowana inwestycja, mogą być potrącone jednorazowo w dacie poniesienia. Nie ma znaczenia, kiedy ten wydatek został uznany za koszt w ujęciu bilansowym - wyrok NSA z 22 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 687/14).

  • Strata poniesiona w wyniku ataku hakerskiego może być kosztem podatkowym - interpretacja MF

    data dodania: 23.05.2016

    Podatnik, który padł ofiarą ataku hakerskiego i poniósł stratę w środkach obrotowych, może zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów. Strata taka stanowi koszt podatkowy dopiero w momencie zakończenia postępowania przez organy ścigania.

  • Strata poniesiona w wyniku ataku hakerskiego może być kosztem podatkowym - interpretacja MF

    data dodania: 23.05.2016

    Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 kwietnia 2016 r. sygn. IBPB-1-2/4510-271/16/AK

  • Kto i kiedy powinien rozliczyć podatek u źródła

    data dodania: 23.05.2016

    Przedsiębiorcy i spółki będące osobami prawnymi często muszą występować w roli płatników tzw. podatku u źródła. W opracowaniu przedstawiamy, czym jest podatek u źródła i kiedy polskie podmioty muszą wystąpić w roli jego płatnika.

  • Można sprawdzić, czy czeski kontrahent jest rzetelny

    data dodania: 23.05.2016

    Przedsiębiorcy, którzy podejmują współpracę z podmiotami zarejestrowanymi w Czechach, mogą sprawdzić on-line status podatkowy czeskiego podmiotu oraz potwierdzić dane dostarczone przez niego. Mogą m.in. sprawdzić, czy podmiot, z którym podejmują współpracę, ma status "nierzetelnego podatnika".

  • MF przygotowuje "pakiet paliwowy" w celu ograniczenia szarej strefy na rynku paliw

    data dodania: 23.05.2016

    Ministerstwo Finansów poinformowało, że kończy prace nad pakietem rozwiązań dotyczących ograniczenia zakresu patologii i szarej strefy na rynku paliw płynnych. Podstawowym celem zmian jest uniemożliwienie obchodzenia zabezpieczającej funkcji koncesji OPZ na obrót paliwami z zagranicą.

  • List ostrzegawczy w sprawie wyłudzania VAT w obrocie olejem rzepakowym

    data dodania: 23.05.2016

    Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju przygotowało list ostrzegawczy skierowany do wszystkich podatników VAT, którzy uczestniczą w obrocie olejem rzepakowym. Z listu wynika, że w tym obszarze zostały zidentyfikowane oszustwa podatkowe polegające na wyłudzaniu nienależnego zwrotu VAT lub unikaniu zapłaty należności budżetowych.

  • Wyższy limit zwolnienia podmiotowego VAT - wniosek o derogację przyjęty przez rząd

    data dodania: 23.05.2016

    Rząd zaakceptował wniosek do Komisji Europejskiej, który umożliwi przyznanie Polsce w latach 2017-2018 prawa do zwolnienia z VAT podatników, których roczny obrót nie przekracza 40 tys. euro (200 tys. zł).

  • TAX FREE - procedura zwrotu VAT podróżnym krok po kroku

    data dodania: 23.05.2016

    System Tax FREE dla podróżnych spoza UE umożliwia sprzedawcom zastosowanie stawki VAT 0% dla dostarczanych towarów. Jednocześnie uczestniczenie w systemie czyni ich bardziej konkurencyjnymi wobec tych dostawców, którzy nie stosują tego systemu.

  • Koszty podatkowe 2016

    data dodania: 23.05.2016

    (stan prawny na 19 maja 2016 r.) Podatnicy mogą zaliczać do kosztów wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 22 ust. 1 updof oraz art. 15 ust.

  • Zakup środków transportu w innym kraju UE - ujęcie podatkowe i bilansowe

    data dodania: 12.05.2016

    Sposób rozliczenia zakupu samochodu w innym kraju UE zależy od tego, czy mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). WNT występuje wówczas, gdy dwie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT (podatnikami podatku od wartości dodanej), a sprzedaż nie jest opodatkowana na zasadzie marży.

  • Samochód firmowy udostępniony pracownikowi

    data dodania: 12.05.2016

    Jednostki gospodarcze, w celu realizacji zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, przekazują do dyspozycji swoim pracownikom samochody służbowe. Różnego rodzaju koszty ponoszone przez pracodawcę, a dotyczące udostępnianych pracownikom samochodów służbowych, stanowią z reguły firmowe koszty podatkowe.

  • Amortyzacja środków trwałych używanych sezonowo

    data dodania: 12.05.2016

    Podatnicy mają możliwość dokonania amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo tylko w okresie, gdy te składniki są używane. Wysokość dokonanych odpisów amortyzacyjnych musi jednak odpowiadać wysokości rocznej amortyzacji.

  • Odpisy aktualizujące należności w księgach rachunkowych

    data dodania: 12.05.2016

    Należności sporne i wątpliwe obarczone są istotnym ryzykiem niespłacalności. W związku z tym mogą nie przynieść w przyszłości żadnych korzyści ekonomicznych, wymaganych dla aktywów (art. 3 ust. 1 pkt 12 uor).

  • Rozliczanie zaliczek na delegacje zagraniczne

    data dodania: 12.05.2016

    W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Zaliczki wypłaca się w walucie obcej, a pracownik może dokonać zwrotu - niezależnie od tego, w jakiej walucie otrzymał zaliczkę - w walucie obcej albo w PLN.

  • Do 31 maja 2016 r. pracodawcy powinni przekazać pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

    data dodania: 12.05.2016

    Pracodawcy zobligowani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinni wpłacić pierwszą ratę odpisu na fundusz w terminie do 31 maja 2016 r. Rata musi wynieść co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego. Należy ją przekazać na rachunek bankowy funduszu.

  • Czy można jednorazowo amortyzować motocykl - interpretacja MF

    data dodania: 06.05.2016

    Podatnik nie może jednorazowo amortyzować motocykla nabytego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK