Artykuł aktualny | data dodania: 19.08.2021
Jeżeli spółka niebędąca podatnikiem CIT nabywa, a potem zbywa certyfikaty inwestycyjne, to uzyskana z tego tytułu kwota jest dla wspólnika spółki będącego osobą fizyczną przychodem z działalności gospodarczej, a nie z kapitałów pieniężnych - wyrok NSA z 7 lipca 2021 r., sygn. akt II FSK 3591/18.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.08.2021
Nabywca przedsiębiorstwa, jako następca zbywcy, jest uprawniony do odliczania podatku naliczonego, korekt podatku naliczonego, korekt podatku należnego oraz innych czynności w ramach rozliczeń VAT niezbędnych do zachowania zasady neutralności (wyrok NSA z 30 czerwca 2021 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.08.2021
Gdy obie strony uznały transakcję za zwolnioną z VAT, zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego, to uznanie czynności za opodatkowaną nie powoduje automatycznie powstania prawa do odliczenia VAT. Prawo to powstanie wyłącznie wtedy, gdy strony dokonają korekty swoich rozliczeń oraz zostanie wystawiona faktura VAT z wykazanym VAT należnym do odliczenia.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.08.2021
Zwykłe rozwiązanie umowy nie daje podstawy do zwrotu PCC pobranego od tej umowy. Nie ma znaczenia, że do takiego rozwiązania doszło prawie natychmiast po zawarciu umowy. Zwrot PCC będzie miał natomiast miejsce, jeżeli umowa była np.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.08.2021
Wniesienie udziałów do spółki inwestycyjnej i czerpanie w późniejszym okresie korzyści z wypłacanej przez tę spółkę dywidendy nie jest optymalizacją podatkową. Taki sposób postępowania nie ma sztucznego charakteru, jak również nie prowadzi do osiągnięcia korzyści podatkowej, tym samym nie ma tu zastosowania klauzula przeciw unikaniu opodatkowania.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.08.2021
Podatnik, który nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji grupowej cen transferowych (CT), nie musi na to przedstawiać żadnych dokumentów, w tym pobierać oświadczenia w tej sprawie od jednostki dominującej.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.08.2021
Przedsiębiorcy, którym umorzono subwencje otrzymane w ramach tarcz finansowych 1.0 oraz 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju (dalej: PFR), nie zapłacą podatku dochodowego. MF zaniechało poboru podatku PIT i CIT od umorzonych subwencji i informuje, że wydatki sfinansowane z umorzonych subwencji pozostają kosztami podatkowymi.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.08.2021
Artykuł aktualny | data dodania: 18.08.2021
Fakt posiadania więcej niż jednego rachunku inwestycyjnego (w tym rachunku w walucie obcej) nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów na fundusz inwestycyjny dokonywanych na te rachunki, zgodnie z art.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.08.2021
Nagrody i zachęty dla abonentów w postaci obniżenia ceny usług, w sytuacji gdy skutecznie zarekomendowali usługi podatnika i pozyskano nowego klienta, należy uznać za bonifikatę. Bonifikaty są wyłączane z przychodów udzielającego.
Artykuł aktualny do dnia 2021-12-31 | data dodania: 10.08.2021
Artykuł aktualny | data dodania: 06.08.2021
Nieodpłatne przekazanie towarów przez podatnika zasadniczo jest traktowane na równi z dostawą odpłatną, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu VAT. Kryterium decydującym o opodatkowaniu jest przysługujące podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu przekazywanych towarów.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.08.2021
Ustawodawca po raz kolejny przedłużył okres przejściowy na stosowanie papierowych dokumentów zamiast elektronicznego e-DD. Ostateczny termin to tym razem 31 stycznia 2022 r. Warto przeanalizować kilka argumentów za elektronizacją, bo w zdecydowanej większości są to argumenty na „tak”.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.08.2021
Ustawodawca nie uregulował wprost terminu przedawnienia kwoty do przeniesienia, czyli nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Dlatego ustalenie tego terminu co jakiś czas budzi kontrowersje.
Artykuł aktualny | data dodania: 06.08.2021
Przedsiębiorcy świadczący usługi pośrednictwa w sprzedaży krajowej i zagranicznej wielokrotnie zastanawiają się, w jaki sposób wykonywane przez nich czynności rozliczyć w zakresie VAT. Sama ustawa wyjaśnia metodę opodatkowania tego typu usług, gdy są one wykonywane na rzecz zarówno innego przedsiębiorcy, jak i osób prywatnych.
Artykuł aktualny do dnia 2022-12-31 | data dodania: 05.08.2021
Pierwszy raz w JPK_V7 składanym za lipiec należy uwzględnić zmiany w zasadach jego wypełniania obowiązujące od 1 lipca 2021 r. Zmiany dotyczą przede wszystkim zasad stosowania kodów, zarówno GTU, jak i transakcyjnych, oraz zasad ujmowania niektórych dokumentów.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.08.2021
Od 2022 r. dotychczasowy system TAX FREE, przewidujący obieg dokumentów w wersji papierowej, zostanie zastąpiony obiegiem elektronicznym i elektronicznymi dokumentami. Dlatego od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy uczestniczący w systemie zwrotu VAT podróżnym będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej oraz prowadzenia elektronicznej ewidencji w systemie TAX FREE.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.08.2021
W związku z utworzeniem społecznych agencji najmu rozszerzono zakres zwolnienia z VAT dla usług najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Ich najem na rzecz tych instytucji również korzysta ze zwolnienia z VAT.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.08.2021
W ramach pakietu SLIM VAT 2 zmienione zostały zasady odliczania VAT naliczonego od WNT i pozostałych zakupów, w przypadku których podatnikiem jest nabywca. Niezależnie od terminu rozliczeń, a w przypadku WNT także terminu otrzymania faktury, będzie możliwe rozliczenie w tym samym miesiącu zarówno VAT należnego, jak i VAT naliczonego.
Artykuł aktualny | data dodania: 30.07.2021
Artykuł aktualny do dnia 2022-10-12 | data dodania: 22.07.2021
Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.
Artykuł aktualny | data dodania: 22.07.2021
Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę.
Artykuł aktualny | data dodania: 22.07.2021
Obniżka czynszów w galeriach, umorzenie spłat pomocy z tarczy antykryzysowej, przesunięcie terminu zwrotu wpłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów, wsparcie dla sklepików szkolnych i pilotów wycieczek w muzeach. Takie zmiany rząd wprowadził w przepisach ustawy o COVID-19.
Artykuł aktualny | data dodania: 22.07.2021
Zadeklarowana przez podatnika nadwyżka podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy, wykazywana następnie w kolejnych deklaracjach, może być bez ograniczenia czasowego elementem kolejnych rozliczeń (czyli przenoszona), dopóki jej wysokość nie zostanie zakwestionowana w prawnie przewidzianej formie lub w całości nie zostanie skompensowana z VAT należnym - wyrok NSA z 24 lutego 2021 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 22.07.2021
Intercyza wprowadzająca rozdzielność majątkową między małżonkami chroni przed egzekucją z majątku wspólnego w odniesieniu do zobowiązań podatkowych, które powstały po zawarciu tej umowy. Jeżeli zobowiązanie powstało przed zawarciem intercyzy, można je egzekwować z majątku wspólnego małżonków - wyrok NSA z 18 maja 2021 r.