| data dodania: 08.12.2017
Wydany przez MF komunikat budził wątpliwość, czy w 2018 r. ewidencja VAT prowadzona w programie Excel będzie uznawana za prowadzoną w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych, czego wymagają przepisy ustawy o VAT.
| data dodania: 07.12.2017
Z polskiej ustawy o VAT wynika, że leasing operacyjny jest uznawany za świadczenie usług, a leasing finansowy - za dostawę towarów. Jednak wyrok TSUE z 4 października 2017 r. w sprawie C-164/16 spowodował, że pojawiło się w tym zakresie wiele wątpliwości.
| data dodania: 07.12.2017
Wprowadzenie opodatkowania na zasadzie odwróconego obciążenia w przypadku usług podwykonawstwa robót budowlanych spowodowało wiele problemów praktycznych z identyfikacją, które usługi należy uznać za opodatkowane według tej reguły.
| data dodania: 07.12.2017
Odpłatne świadczenie usług przejażdżek saniami ciągniętymi przez konie (kuligów) jest opodatkowana obniżoną stawką VAT (8%). Wystawiając fakturę za takie usług, w opisie usługi wystarczy podać, że przedmiotem świadczenia jest kulig.
| data dodania: 06.12.2017
Zasady korzystania ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej w 2018 r. pozostają bez zmian. Wprowadzono tylko obowiązek stosowania kas bez względu na wysokość obrotów w przypadku świadczenia usług wstępu na przedstawienia cyrkowe, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne oraz usług wymiany walut, gdy nie będą świadczone przez banki i kasy oszczędnościowo-kredytowe.
| data dodania: 05.12.2017
Pracodawcy często finansują pracownikom zakup okularów korygujących wzrok. Najczęściej realizują w ten sposób obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy. Rzadziej zakupy okularów korekcyjnych finansują dobrowolnie.
| data dodania: 30.11.2017
Od dłuższego czasu trwa spór między podatnikami a organami podatkowymi, czy moment wykonania usługi dla celów rozliczenia VAT może wyznaczać data podpisania protokołu odbioru. Zdaniem organów podatkowych i również dotychczas sądów data podpisania protokołu odbioru nie ma znaczenia.
| data dodania: 30.11.2017
Z dyrektywy nie wynika, że użytkowanie budynku przez jego właściciela musi nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu. Aby doszło do pierwszego zasiedlenia, nie tylko wydatki na ulepszenie muszą przekroczyć 30% wartości początkowej.
| data dodania: 30.11.2017
Poza fakturami VAT RR wystawianymi przez nabywającego towary i usługi od rolnika ryczałtowego żadne inne faktury nie muszą być podpisywane ani przez nabywców, ani przez sprzedawców. Jedynie wystawiona faktura VAT RR powinna zawierać podpisy sprzedawcy i nabywcy.
| data dodania: 29.11.2017
1 grudnia 2017 r. Minister Finansów opublikował projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących. Projekt zakłada zasadniczo kontynuację stosowania w 2018 r.
| data dodania: 23.11.2017
Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców, którzy dokonują darowizn towarów na cele charytatywne. Tego rodzaju działalność nabiera rozpędu zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. W raporcie przedstawiamy, jakie skutki w podatku dochodowym oraz VAT wywołuje dokonanie darowizny towarów na cele charytatywne oraz jej otrzymanie, jak ją dokumentować i ewidencjonować w księgach rachunkowych.
| data dodania: 22.11.2017
Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy (podatnicy VAT czynni) bez względu na rozmiary ich działalności (a zatem przedsiębiorcy duzi, średni, mali oraz mikro) będą mieli obowiązek prowadzenia ewidencji VAT w postaci elektronicznej.
| data dodania: 21.11.2017
Przepisy polskiej ustawy o VAT, które uzależniają stosowanie obniżonej stawki VAT do wyrobów ciastkarskich i ciastek świeżych jedynie od kryterium: „data minimalnej trwałości” lub „termin przydatności do spożycia”, nie naruszają art.
| data dodania: 16.11.2017
Faktury wystawiane przez podatników, którzy złożyli VAT-R, ale nie zostali jeszcze zarejestrowani, gdyż trwa ich weryfikacja, dają podstawy do odliczenia VAT, gdy pozostałe warunki ustawowe są spełnione.
| data dodania: 15.11.2017
W 2018 r. na podatników VAT zostały nałożone liczne obowiązki. Ich zakres zostanie poszerzony od 1 lipca 2018 r. o przekazywanie w strukturze JPK faktur, ksiąg.
| data dodania: 10.11.2017
Umowa sponsoringu należy do umów nienazwanych, czyli takich umów, które nie zostały uregulowane w krajowych przepisach prawa cywilnego. W rezultacie konstrukcja tej umowy opiera się na zasadzie swobody umów, która wynika z przepisu art.
| data dodania: 09.11.2017
Trwają prace nad projektem, który ma wprowadzić kasy elektroniczne. Na rynku jest jeszcze wiele kas z kopią papierową. Kasy te będą jednak sukcesywnie wycofywane. Od 2019 r. nie będą mogły być przedmiotem sprzedaży, ale do czasu zapełnienia się pamięci fiskalnej kasy z kopią papierową nadal będą mogły być używane.
| data dodania: 09.11.2017
Obrót wirtualnymi „walutami” (kryptowalutami) już jakiś czas temu przekroczył ramy ciekawostki pasjonującej nielicznych internautów. Teraz, gdy NBP i KNF wydały wspólny komunikat zwracający uwagę na ryzyko inwestowania w te „waluty”, nie sposób nie zainteresować się tym instrumentem finansowym współczesnego świata.
| data dodania: 09.11.2017
W obecnych czasach ogromną rolę w informowaniu o prowadzonej działalności gospodarczej oraz jej reklamowaniu pełni Internet. Aby zaistnieć w sieci, podatnicy nabywają domeny internetowe oraz ponoszą koszty ich utrzymania.
| data dodania: 08.11.2017
Od rozliczenia za styczeń 2018 r. każdy podatnik VAT czynny będzie musiał wysyłać JPK_VAT do MF. Będzie zobowiązany również prowadzić ewidencję VAT wyłącznie w formie elektronicznej. W takiej samej formie trzeba będzie składać deklaracje VAT.
| data dodania: 08.11.2017
Dzięki procedurze składowania celnego wykonywanego w składzie celnym możemy zawiesić płatności cła i podatków za towary z państw trzecich na czas, kiedy towary te są składowane. Jest to tzw. funkcja zawieszenia płatności .
| data dodania: 06.11.2017
Nikogo nie trzeba przekonywać, że faktura jest dokumentem o dużym znaczeniu - zarówno dla sprzedawcy, jak i dla nabywcy towarów czy usług. Faktura powinna zatem zawierać wszystkie wymagane przepisami elementy.
| data dodania: 06.11.2017
Nieterminowe złożenie deklaracji VAT-7/VAT-7K lub niezłożenie jej w ogóle może się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami. Podatnik będzie wówczas narażony na nałożenie kary grzywny za popełnione wykroczenie skarbowe.
| data dodania: 30.10.2017
Split payment, z ang. płatność podzielona, to rozwiązanie, które z założenia ma pomóc w łataniu powiększającej się luki podatkowej w VAT. Od kwietnia 2018 r. split payment ma obowiązywać również w Polsce.
| data dodania: 30.10.2017
Obciążając naszego wykonawcę kosztami wykonawstwa zastępczego, nie naliczamy VAT. Zdaniem organów podatkowych musimy naliczyć VAT, gdy sami poprawiamy usterki za wykonawcę. Z tym stanowiskiem nie zgadzają się jednak sądy.