| data dodania: 10.05.2017
Wielu przedsiębiorców wykorzystuje w prowadzonej działalności samochody oraz maszyny na podstawie zawartych umów najmu lub leasingu. W związku z tym mają oni wątpliwości, kiedy mogą odliczać VAT od nabywanych usług oraz w jakiej wysokości przysługuje im to prawo.
| data dodania: 10.05.2017
Jednym z warunków odliczania 100% VAT od wydatków samochodowych jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów. Błędy w ewidencji lub nieprawidłowe jej prowadzenie mogą spowodować, że podatnik utraci prawo do 50% odliczonego VAT.
| data dodania: 10.05.2017
Nie wszystkie rodzaje działalności gospodarczej mogą być prowadzone przez cały rok. Specyfika niektórych rodzajów działalności gospodarczej powoduje, że mogą być one prowadzone tylko przez część roku, tj.
| data dodania: 27.04.2017
Wspólnicy (akcjonariusze) spółek często decydują się na wnoszenie do spółek aportów (wkładów niepieniężnych) na pokrycie wartości wydawanych im udziałów/akcji w spółce kapitałowej lub udziału w spółce osobowej.
| data dodania: 27.04.2017
Ostatnie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące możliwości odliczenia VAT w przypadku parkowania służbowego samochodu poza firmowym parkingiem to światełko w tunelu dla podatników. Sąd obalił bowiem niekorzystne dla vatowców tezy organów podatkowych.
| data dodania: 26.04.2017
Na podatniku ciążą dwa podstawowe obowiązki: złożenie deklaracji podatkowej i zapłacenie podatku. Ten pierwszy jest w gruncie rzeczy ważniejszy, gdyż wysokość podatku wynika przecież ze złożonej deklaracji, a więc to błąd w deklaracji jest najczęstszą przyczyną zapłacenia podatku w nieprawidłowej wysokości, czyli powstania zaległości podatkowej (gdy podatnik zapłacił za mało) albo nadpłaty (gdy zapłacił za dużo).
| data dodania: 25.04.2017
| data dodania: 17.04.2017
Z końcem kwietnia zakończył się okres ochronny dla przedsiębiorców, którzy naruszają obowiązki nałożone ustawą o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Ustawa ta wprowadziła tzw. pakiet przewozowy.
| data dodania: 12.04.2017
Części wymontowane ze złomowanych samochodów mogą spełniać definicję "towaru używanego", a tym samym dostawy takich części będą objęte zakresem stosowania procedury marży. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydanego 18 stycznia 2017 r.
| data dodania: 12.04.2017
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, może w sposób dowolny decydować o przeznaczeniu środków pieniężnych posiadanych na firmowym rachunku bankowym lub w kasie.
| data dodania: 12.04.2017
Minister Finansów przygotował instrukcję rozliczania VAT z tytułu usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców, które od 1 stycznia 2017 r. są opodatkowane VAT na zasadzie odwróconego obciążenia.
| data dodania: 12.04.2017
| data dodania: 12.04.2017
Minister Finansów przygotował instrukcję rozliczania VAT z tytułu usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców, które od 1 stycznia 2017 r. są opodatkowane VAT na zasadzie odwróconego obciążenia.
| data dodania: 12.04.2017
Częstą praktyką obrotu gospodarczego jest zastrzeganie kar umownych w celu wzmocnienia pozycji jednej ze stron umowy. Kara umowna jest bowiem dodatkowym zastrzeżeniem umownym mającym na celu wzmocnienie skuteczności umowy i służy realnemu wykonaniu zobowiązań.
| data dodania: 12.04.2017
| data dodania: 12.04.2017
Od 1 stycznia 2017 r. organom podatkowym rozszerzono zakres uprawnień do wykreślania podatników z rejestru VAT lub odmowy ich rejestracji. Bardzo często z tych uprawnień korzystają. Dlatego podatnicy sprawdzający status swojego kontrahenta za pomocą wyszukiwarki na stronie MF nie mogą mieć pewności, czy na dany dzień jest to informacja aktualna.
| data dodania: 11.04.2017
Najemcy lokali przeznaczonych na cele działalności gospodarczej, poza opłacaniem czynszu, ponoszą też wydatki związane z bieżącym korzystaniem z lokalu, takie jak np. dostawa wody, energii elektrycznej, wywóz śmieci, kaucja czy nakłady na ulepszenie lokalu.
| data dodania: 11.04.2017
Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie wysłał VAT-7 w formie elektronicznej, choć miał taki obowiązek, bo był zarejestrowany jako podatnik VAT-UE. Jakie kary mu za to grożą?
| data dodania: 11.04.2017
Przedsiębiorcy świadczący usługi najmu nieruchomości z reguły decydują się na przenoszenie kosztów mediów na najemcę w formie refakturowania. Prawo odrębnego rozliczania mediów, niezależnie od usługi głównej, czyli usługi najmu lokalu, nie zawsze jest jednak oczywiste.
| data dodania: 10.04.2017
Od 1 stycznia 2017 r. nowe grupy towarów i usług zostały objęte odwrotnym obciążeniem. Często podatnicy mają problem z korektą tych świadczeń. Ustawodawca nie ułatwia zadania, gdyż wiele kwestii nadal nie jest wprost określone w ustawie.
| data dodania: 06.04.2017
Od początku roku urzędnicy wykreślili z rejestru VAT ponad 20 tys. podmiotów. Sytuacja ta jest spowodowana zmianami w przepisach VAT wprowadzonymi 1 stycznia 2017 r. Warto zdawać sobie sprawę, w jakich sytuacjach organ podatkowy może wykreślić podatnika z rejestru oraz co zrobić, aby tego uniknąć.
| data dodania: 31.03.2017
Dealerzy samochodowi nabywają zasadniczo samochody wyłącznie w celu ich odsprzedaży. W takim przypadku mogą odliczać pełny VAT od wydatków związanych z tymi samochodami. Jednak nawet oni muszą czasami składać do urzędu skarbowego informacje VAT-26 i prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu, aby prawo do odliczenia nie zostało zakwestionowane.
| data dodania: 28.03.2017
Podatnik, który wykonuje czynności opodatkowane przy zastosowaniu odwrotnego obciążenia, ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od dokonywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupów towarów i usług.
| data dodania: 28.03.2017
Właściwe określenie daty pierwszego zasiedlenia budynków, budowli lub ich części ma decydujące znaczenie dla ustalenia zasad opodatkowania ich dostawy. Moment pierwszego zasiedlenia decyduje bowiem o tym, czy dana dostawa będzie opodatkowana VAT, czy też będzie korzystała ze zwolnienia.
| data dodania: 28.03.2017
W 2017 r. zmieniły się zasady składania informacji podsumowujących zarówno krajowych, jak i unijnych. Informacje te muszą być składane wyłącznie w formie elektronicznej i tylko za okresy miesięczne. Ponadto nowa grupa podatników została objęta obowiązkiem składania krajowych informacji podsumowujących.