| data dodania: 28.06.2018
Podatnik, który uregulował gotówką wydatki wynikające ze zbiorczej faktury dokumentującej kilka transakcji, może je w całości zaliczyć do kosztów, nawet jeżeli wartość faktury przekracza 15 000 zł. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
| data dodania: 20.06.2018
Wielu pracodawców przekazuje swoim pracownikom z okazji Dnia Dziecka różne świadczenia. Mogą być one finansowane ze środków obrotowych firmy albo z ZFŚS. Przedstawiamy tabelaryczny przegląd najpopularniejszych świadczeń przekazywanych pracownikom z tej okazji z wyjaśnieniem, kiedy ich wartość
| data dodania: 19.06.2018
Od 13 lipca 2018 r. przedsiębiorcy, którzy płacą albo przyjmują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej 10 000 euro, w momencie dokonania takiej transakcji stają się jednym z uczestników systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
| data dodania: 18.06.2018
| data dodania: 14.06.2018
Likwidacja deklaracji VAT, zeznania roczne PIT przygotowywane przez organy podatkowe z urzędu, możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej oraz nowa niższa, 9-procentowa stawka CIT, to tylko najważniejsze z kolejnych uproszczeń podatkowych, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów.
| data dodania: 12.06.2018
Wakacje to czas, w którym wielu pracodawców decyduje się na dofinansowywanie wypoczynku dzieci swoich pracowników. W związku z tym pracodawcy mają wątpliwości, czy należy z tego tytułu doliczać pracownikom przychód, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości go ustalić.
| data dodania: 11.06.2018
Decyzję o podziale zysku lub pokryciu straty jednostka podejmuje w nowym roku obrotowym po sporządzeniu i zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego. Oznacza to, że uchwałę o podziale zysku/pokryciu straty za 2017 r.
| data dodania: 04.06.2018
W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w osobową opodatkowaniu podlegają środki przekazane na kapitał zapasowy także wtedy, gdy przekazanie to nastąpiło przed 2015 r. - wyrok NSA z 25 kwietnia 2018 r., sygn. akt II FSK 2578/17.
| data dodania: 28.05.2018
Zwrot kosztów używania przez zleceniobiorcę prywatnego samochodu na rzecz zleceniodawcy, w związku z wykonywaniem zadań wynikających z zawartej umowy zlecenia, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu PIT.
| data dodania: 28.05.2018
Jeżeli samochód wykupiony przez przedsiębiorcę prywatnie z leasingu nie będzie przez niego wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie zostanie zaliczony do środków trwałych, przychód uzyskany z jego sprzedaży nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej.
| data dodania: 21.05.2018
Środki trwałe używane sezonowo to składniki majątku, które ze względu na swoją specyfikę albo ze względu na rodzaj i charakter prowadzonej działalności są wykorzystywane przez podatnika tylko w określonych miesiącach roku.
| data dodania: 21.05.2018
Minister Finansów po raz kolejny w tym roku wypowiedział się na temat transakcji z podmiotami powiązanymi. Z końcem marca 2018 r. Minister Finansów wydał dwie interpretacje ogólne. Pierwsza z nich dotyczy ustalenia progów dokumentacyjnych oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego dla podatników będących nierezydentami i prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakład zagraniczny.
| data dodania: 18.05.2018
| data dodania: 17.05.2018
Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji wprowadza nowy mechanizm udzielania przedsiębiorcom wsparcia w podejmowaniu nowych inwestycji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozwiązanie przewiduje wsparcie nowych inwestycji w formie zwolnienia od podatku dochodowego.
| data dodania: 17.05.2018
Podatnik, który w trakcie roku przekroczył limit uprawniający go do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT, ale o tym nie wiedział, musi za ten okres wystawić faktury korygujące. Ponadto jest obowiązany skorygować przychód wykazany w pkpir za ten okres, wpisując go w wartości netto określonej na wystawionych fakturach korygujących.
| data dodania: 17.05.2018
MF zapowiedziało, że najlepiej zarabiające osoby fizyczne od dochodów osiągniętych w 2019 r. zapłacą „daninę solidarnościową”. Jest to w rzeczywistości dodatkowa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych, którą zapłacą podatnicy osiągający najwyższe dochody.
| data dodania: 16.05.2018
Rolnik, który w okresie zbiorów płodów rolnych będzie zatrudniał dodatkowe osoby, powinien zawrzeć z nimi umowę o pomocy przy zbiorach. Jest to nowy rodzaj umowy, która jest opodatkowana i oskładkowana. Nowe regulacje obowiązują od 18 maja 2018 r.
| data dodania: 14.05.2018
Wielu pracodawców przekazuje swoim pracownikom z okazji Dnia Dziecka różne świadczenia. Mogą być one finansowane ze środków obrotowych firmy albo z ZFŚS. Przedstawiamy tabelaryczny przegląd najpopularniejszych świadczeń przekazywanych pracownikom z tej okazji z wyjaśnieniem, kiedy ich wartość
| data dodania: 14.05.2018
Pracownikowi, który zostaje wysłany do pracy za granicę, nie przysługują takie należności, jak zwrot kosztów noclegów, diety czy ryczałty za lokalne przejazdy. Podlega on jako pracownik delegowany szczególnym zasadom w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.
| data dodania: 11.05.2018
Urlop wypoczynkowy to czas, w którym coraz większa liczba pracowników korzysta z telefonów i samochodów służbowych. W związku z tym pracodawcy mają wątpliwości, czy należy z tego tytułu doliczać pracownikom przychód, a jeżeli tak, to w jaki sposób go ustalić.
| data dodania: 08.05.2018
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłki finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których płatnikiem jest pracodawca lub zleceniodawca, należy rozliczać w zakresie składek i podatku według różnych zasad.
| data dodania: 08.05.2018
5-letni termin wyłączający opodatkowanie PIT przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego należy liczyć od momentu wpisu odrębnej własności tego lokalu do księgi wieczystej - wyrok NSA z 7 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 576/16.
| data dodania: 26.04.2018
Lekarz biorący udział w nieodpłatnej konferencji uzyskuje z tego tytułu przychód z innych źródeł. Organizator kongresu ma obowiązek wystawić mu PIT-8C. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
| data dodania: 26.04.2018
Pracownik, który otrzymał kartę przedpłaconą, osiąga przychód ze stosunku pracy. Jeżeli środki, którymi zasilono kartę, pochodzą z ZFŚS, przychód ten korzysta ze zwolnienia z PIT do kwoty 1000 zł w roku podatkowym.
| data dodania: 12.04.2018
Wielu podatników ma wątpliwości, kiedy poniesione przez nich wydatki należy uznać za remont, a kiedy za ulepszenie środka trwałego. Prawidłowa klasyfikacja wydatków jest o tyle istotna, że uznanie wykonanych czynności za remont środka trwałego pozwala na ich bezpośrednie rozliczenie w kosztach uzyskania przychodów.