data dodania: 12.09.2024
Przewlekłość postępowania administracyjnego nie może być usprawiedliwiana trudnościami kadrowymi ani sytuacjami nadzwyczajnymi, takimi jak pandemia. Organ administracji publicznej jest zobowiązany do podejmowania wszelkich kroków niezbędnych do terminowego załatwiania spraw w ramach wyznaczonych przez kodeks postępowania administracyjnego.
data dodania: 12.09.2024
Pracodawca ma obowiązek dokonać wszechstronnej oceny ryzyka zawodowego z uwzględnieniem wszystkich potencjalnych zagrożeń oraz aktualizować wykaz prac szczególnie niebezpiecznych zgodnie z przepisami prawa.
data dodania: 11.09.2023
Wynagrodzenie dodatkowe, o którym mowa w art. 224 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, stanowi dodatkowy ekwiwalent wynagrodzenia za pracę, ale dopiero w sytuacji, gdy wskazane w wyżej zaprezentowanym przepisie przesłanki wystąpią łącznie.
data dodania: 18.09.2023
Wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia (wystąpienie z roszczeniami z tytułu naruszającego prawo wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 45 § 1 Kodeksu pracy) nie jest warunkiem zasądzenia na jego rzecz odszkodowania z art.
data dodania: 20.06.2023
W przypadku orzekania o stopniu niepełnosprawności, istotne jest uwzględnienie faktu, że niepełnosprawność może wpływać na zdolność do wykonywania pracy, ale także na zdolność do pełnienia innych ról społecznych.
data dodania: 26.06.2023
Rozwiązanie stosunku zatrudnienia w trybie art. 53 Kodeksu pracy, jakkolwiek jest warunkowane niezdolnością pracownika do pracy, to jednak różni się od wypowiedzenia umowy o pracę. Na potrzeby wypowiedzenia wystąpić mogą bowiem przerywane, częste okresy absencji.
data dodania: 26.06.2023
Dla uznania zachowania pracownika za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych muszą wystąpić łącznie trzy elementy: bezprawność zachowania (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego), naruszenie lub zagrożenie interesów pracodawcy, oraz zawinienie obejmujące zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo.
data dodania: 14.10.2023
Inne
data dodania: 30.11.2023
Inne
data dodania: 10.07.2023
Nieuzasadnione rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 k.p. i zasądzenie na rzecz pracownika zwolnionego w trybie natychmiastowym przez Sąd Pracy odszkodowania z art. 58 k.p., umożliwiało takiemu pracownikowi wystąpienie z roszczeniem o świadczenie przewidziane w zakładowym porozumieniu zbiorowym tylko dla pracowników, którzy otrzymali wypowiedzenie umowy o pracę (art.
data dodania: 05.06.2023
Katalog dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia pracownika zawarty w art. 87 k.p. nie przewiduje kosztów zakwaterowania oraz logistyki.
data dodania: 13.06.2023
Spór kompetencyjny/Spór o właściwość
data dodania: 23.05.2023
Rozwiązanie stosunku pracy na skutek odmowy przyjęcia nieistotnych zmian warunków zatrudnienia kwalifikuje się jako "inna forma wygaśnięcia umowy o pracę" i podlega przepisom dotyczącym zwolnień grupowych, gdy w określonym czasie zwolniono co najmniej pięć pracowników.
data dodania: 01.05.2023
Upływ nadmiernie długiego okresu między przeprowadzeniem konsultacji związkowych a datą wypowiedzenia umowy o pracę stanowi naruszenie przepisów Kodeksu pracy i obliguje pracodawcę do ponownej konsultacji, niezależnie od aktualności przyczyny wypowiedzenia.
data dodania: 23.05.2023
Do stwierdzenia mobbingu nie jest wymagane wykazanie umyślnego zamiaru wywołania rozstroju zdrowia u pracownika. Skutki zachowania mobbera, które są istotną cechą mobbingu mogą, lecz nie muszą być zamierzone.
data dodania: 08.06.2023
Inne
data dodania: 19.05.2023
Zasiłek dla bezrobotnych pobrany przez osobę, której z mocą wsteczną przyznano świadczenie pielęgnacyjne za okres, w którym pobierała ten zasiłek, jest świadczeniem nienależnym i podlega zwrotowi, gdyż pobieranie zasiłku dla bezrobotnych nie jest prawnie możliwe w okresie, w którym przysługuje świadczenie pielęgnacyjne.
data dodania: 16.05.2023
Ocena przesłanek gotowości do pracy zależy od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy, stąd też w kwestii częstotliwości manifestowania przez pracownika gotowości do pracy wyrażano w orzecznictwie różne poglądy, przy akceptacji wyjściowego stwierdzenia, zgodnie z którym bierne oczekiwanie pracownika na wezwanie go przez pracodawcę do wykonywania pracy nie oznacza gotowości do pracy w rozumieniu art.
data dodania: 24.02.2024
Przekroczenie terminu załatwienia sprawy, o którym mowa w art. 35 § 1 i 3 k.p.a., zignorowanie przez organ złożonego w opiciu o przepis art. 36 § 1 k.p.a. ponaglenia, i zapoznanie się z wnioskiem strony po raz pierwszy dopiero po złożeniu skargi na bezczynność, o której mowa w art.
data dodania: 08.05.2023
Praca konduktora wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia jest pracą związaną z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy, w rozumieniu przepisu art. 136 § 1 k.p. Do pracownika zatrudnionego na stanowisku konduktora wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia może mieć zastosowanie system równoważnego czasu pracy, przewidziany w art.
data dodania: 01.05.2023
W zakresie ochrony stosunku pracy, rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest niezgodne z prawem i narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę. W przypadku podejrzenia nadużycia prawa przez stronę w trakcie takiego rozwiązania, sędziowie mają swobodę uznaniową w zakresie zastosowania art.
data dodania: 01.05.2023
Ocena stanu zdrowia osoby w wieku do 16-tego roku życia dokonywana w celu ustalenia, czy jest ona osobą niepełnosprawną musi uwzględniać w pierwszej kolejności ustalenie, czy u takiej osoby występują stany chorobowe wymienione w § 2 ust.
data dodania: 23.05.2023
Przejęcie samych zadań nie jest wystarczające dla zastosowania art. 231 k.p. w sytuacji, gdy działalność przedsiębiorstwa opiera się w znaczącej mierze na substracie materialnym, który nie został przejęty.
data dodania: 05.06.2023
Ustanie zatrudnienia może naruszać podstawowe standardy prawa pracy, gdy ustawowe wygaśnięcie stosunku pracy w układzie z ofertą dalszej pracy stanowi dla pracownika nowe dwuelementowe rozwiązanie, aplikowane jeszcze przed ustaniem zatrudnienia, a które wypiera dotychczasową treść stosunku pracy i narusza art.
data dodania: 04.09.2023
W przypadku osoby zarządzającej spółką kapitałową, zatrudnionej na podstawie stosunku pracy, podporządkowanie hierarchiczne jest zastąpione podporządkowaniem autonomicznym, gdzie pracodawca wyznacza jedynie godziny i zakres zadań, pozostawiając pracownikowi swobodę w zakresie sposobu ich realizacji.