data dodania: 06.08.2019
Orzekając o odpowiedzialności członka zarządu spółki z o.o. organ podatkowy jest zobowiązany wykazać jedynie przesłanki pozytywne z art. 116 o.p. (tzn. pełnienie funkcji członka zarządu oraz bezskuteczności egzekucji z majątku spółki), natomiast wykazanie zaistnienia którejkolwiek z przesłanek egzoneracyjnych spoczywa na członku zarządu.
data dodania: 21.06.2021
Sam ustawodawca wyraźnie odróżnia inne czynności dokonane przez upadłego od zabezpieczeń, przewidując odrębne dla każdej z nich regulacje. Jest to wynikiem tego, że pomiędzy zabezpieczeniem a inną czynnością prawną występują istotne różnice.
data dodania: 06.08.2019
Członek zarządu spółki nie może powoływać się na nieznajomość stanu jej finansów, jako przyczynę niezgłoszenia wniosku o upadłość lub niewszczęcia postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe).
data dodania: 21.08.2019
Jeżeli, z uzasadnionych przyczyn dojdzie do ważnej sprzedaży przez syndyka składnika masy upadłości nie w przetargu, ani w trybie aukcji, ani z wolnej ręki, za cenę, która została uiszczona jeszcze przed ogłoszeniem upadłości, to nie stanowi to przeszkody do kwalifikowania tej czynności prawnej jako sprzedaży egzekucyjnej w rozumieniu art.
data dodania: 10.12.2019
Potrącenie, zgodnie z art. 498 k.c, zawsze odnosi się do dwóch skonkretyzowanych wierzytelności będących jego przedmiotem. Z tej przyczyny skorzystanie z prawa potrącenia przez wierzyciela upadłego, o którym mowa w art.
data dodania: 27.06.2019
data dodania: 21.08.2019
Nie można również przyjąć, że na przeszkodzie w wytoczeniu przez syndyka powództwa z art. 293 § 1 k.s.h. stoi art. 228 pkt 2 tej ustawy, zgodnie z którym uchwały wspólników wymaga postanowienie dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu spółki lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru.
data dodania: 03.07.2019
Ponieważ art. 93 i n. pr. upadł, zostały umieszczone w tytule "Skutki ogłoszenia upadłości", należy przyjąć, że te przepisy odnoszą się do oświadczeń o potrąceniu, które miały miejsce po ogłoszeniu upadłości; a contrario nie mają zastosowania do takich oświadczeń dokonanych przed ogłoszeniem upadłości.
data dodania: 03.07.2019
Kryterium "terminowości" wszczęcia nie można odnosić jedynie do postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika. Powyższe rozumienie przepisu art. 116 § 1 pkt 1 lit. a) O.p. pozostaje w zgodzie z ujętą w art.
data dodania: 10.10.2019
Dla uwolnienia się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki członka zarządu poprzez złożenie we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości lub wszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nie ma żadnego znaczenia przyczyna powstania stanu niewypłacalności, jak również hipotetycznie istniejąca możliwość zmiany tego stanu.
data dodania: 10.10.2019
Z punktu widzenia zaistnienia przesłanki uwolnienia się od poniesienia odpowiedzialności za zaległości spółki kwestią relewantną jest czy działania dotyczące uruchomienia postępowania upadłościowego zostały podjęte we właściwym czasie.
data dodania: 03.07.2019
Kryterium "terminowości" wszczęcia nie można odnosić jedynie do postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika. Powyższe rozumienie przepisu art. 116 § 1 pkt 1 lit. a) O.p. pozostaje w zgodzie z ujętą w art.
data dodania: 04.06.2019
W sytuacji niewypłacalności spółki rolą prezesa zarządu spółki nie jest dociekanie, co zrobi sąd w postępowaniu upadłościowym, tylko wywiązanie się z obowiązków nałożonych na niego przepisami Prawa upadłościowego, w szczególności art.
data dodania: 04.06.2019
Jednokrotne nieuregulowanie zobowiązań nie stanowi podstawy do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Sformułowanie art. 11 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe, gdzie mowa o "niewykonywaniu zobowiązań", a zatem o sytuacji powtarzalnej, musi prowadzić do wniosku, że niewykonanie jednego zobowiązania nie jest jednoznaczne z niewypłacalnością.
data dodania: 16.04.2019
Na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia majątku dłużnika wydane w postępowaniu zabezpieczającym prowadzonym po złożeniu wniosku o ogłoszenie jego upadłości przysługuje zażalenie (art.
data dodania: 24.06.2019
W zakresie ubezpieczeń społecznych syndyk masy upadłości nie jest żadną z osób wymienionych w art. 8 ust. 6 ustawy systemowej, a podstawę podlegania przez niego ubezpieczeniom społecznym stanowi art. 6 ust.
data dodania: 27.06.2019
Zapłata, zarówno gotówkowa jak i bezgotówkowa, jest czynnością prawną.
data dodania: 01.07.2019
Nie stanowi przesłanki egzoneracyjnej z art. 116 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej przygotowanie programu naprawczego (np. propozycja sprzedaży części przedsiębiorstwa spółki, czy pozyskania inwestora strategicznego), który nie został zrealizowany w szczególności, gdy spółka nie dysponuje żadnymi środkami, które w rzeczywistości przyczyniłyby się do naprawy jej finansów.
data dodania: 05.07.2019
Badanie przez organ podatkowy właściwego czasu na zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest przesłanką obiektywną ustalaną w oparciu o okoliczności faktyczne każdej sprawy. Kwestii "właściwego czasu" nie można oceniać mechanicznie, ale zawsze z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprawy.
data dodania: 04.08.2019
Charakter prawny funkcji członka zarządu oznacza nie tylko obowiązek wykonywania czynności zarządzających (obowiązek wykonywania powierzonych zadań), ale też zwiększony zakres odpowiedzialności, w tym odpowiedzialności za skutki działań kierowanej spółki.
data dodania: 05.07.2019
Stan zdrowia psychicznego członka zarządu spółki może wyłączać jego winę w niezgłoszeniu we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub niewszczęciu postępowania układowego. Nie jest prawidłowe założenie, iż skoro członek zarządu spółki w badanym okresie posiadał pełną zdolność do czynności prawnych, to nie można uznać, iż jego stan zdrowia nie uniemożliwiał prowadzenia spraw spółki.
data dodania: 30.12.2019
Trwale niewypłacalny dłużnik, który nie decyduje się na uruchomienie procedury upadłościowej, lecz nadal występuje w obrocie gospodarczym, zaciągając nowe zobowiązania, narusza reguły lojalności względem innych uczestników obrotu.
data dodania: 13.06.2019
Zgodnie z art. 189 ustawy z dnia 28 lutego 2003. Prawo upadłościowe wierzycielem jest każdy uprawniony do zaspokojenia z masy upadłości, choćby wierzytelność nie wymagała zgłoszenia. Powód jest uprawniony do dochodzenia zaspokojenia wobec osoby trzeciej, bo wynika to jednoznacznie z art.
data dodania: 22.05.2019
Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie art. 1718 u.s.m. nie stanowi zbycia elementu przedsiębiorstwa upadłej spółdzielni w toku postępowania upadłościowego.
data dodania: 18.04.2019
Stan niewypłacalności dłużnej spółki prawa handlowego występuje w razie utraty zdolności do wykonywania wymagalnych wierzytelności pieniężnych choćby jednego z wierzycieli, które zasługują i wymagają ochrony prawnej w razie wykazanej przez wierzyciela bezskuteczności egzekucji z majątku