do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Koszty na przełomie roku

    data dodania: 16.02.2015

    Prawidłowe przyporządkowanie kosztów do odpowiedniego okresu jest szczególnie ważne z końcem roku. W tym czasie przedsiębiorstwa ponoszą koszty, które mogą dotyczyć w całości lub w części następnego roku.

  • Odpisywanie materiałów i towarów handlowych w koszty w momencie zakupu

    data dodania: 16.02.2015

    Jedną z metod ewidencji materiałów, towarów i wyrobów gotowych jest odpisywanie ich wartości w koszty na dzień zakupu lub w momencie wytworzenia (art. 17 ust. 2 pkt 4 uor). Stosowanie tej metody wymaga jednak ustalenia stanu tych składników, jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy.

  • Odsetki od środków na rachunkach bankowych - zmiany w PIT w 2015 r.

    data dodania: 16.02.2015

    Przepisy prawa bankowego dopuszczają tworzenie lokat terminowych przy rachunkach bankowych. W praktyce mogą powstać wątpliwości, czy odsetki od takich lokat są przychodem z działalności gospodarczej czy przychodem z kapitałów pieniężnych.

  • Zmiana stanu produktów w kręgu kosztowym

    data dodania: 16.02.2015

    Najważniejszym zadaniem realizowanym za pomocą kręgu kosztów jest księgowe ustalenie zmiany stanu produktów. Zatem znaczenie kręgu jest najistotniejsze wtedy, gdy przedsiębiorstwo sporządza porównawczy rachunek zysków i strat.

  • Skutki ewidencyjne rozliczenia straty podatkowej

    data dodania: 16.02.2015

    O wysokość straty, poniesionej w roku podatkowym, jednostki mogą obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

  • Inwentaryzacja należności po dniu bilansowym

    data dodania: 16.02.2015

  • Wyksięgowanie należności z ksiąg rachunkowych

    data dodania: 16.02.2015

  • Bilansowa wycena aktywów i pasywów w walutach obcych w sprawozdaniu finansowym za 2014 r.

    data dodania: 16.02.2015

    Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej. Oznacza to, że również sprawozdania finansowe należy sporządzić w walucie polskiej (art. 9 i art. 45 ust. 5 uor). W efekcie jednostki, które przeprowadzają operacje w walutach obcych, muszą je wyceniać oraz ujmować w księgach rachunkowych w polskich złotych.

  • Różnice kursowe niezrealizowane w sprawozdaniu finansowym na dzień bilansowy

    data dodania: 16.02.2015

    Rozrachunki wyrażone w walutach obcych należy wycenić na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. W przypadku jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do wyceny bilansowej należy stosować średni kurs NBP obowiązujący na dzień 31 grudnia 2014 r.

  • Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych za 2014 r.

    data dodania: 16.02.2015

    Jednostki prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości powinny przeprowadzić inwentaryzację na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Zatem jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powinny przeprowadzić inwentaryzację na dzień 31 grudnia 2014 r.

  • Aktualizacja wartości firmy

    data dodania: 16.02.2015

    W przypadku nabycia spółek zazwyczaj cena nabycia różni się od wartości godziwej przejętych aktywów netto. W zależności od tej relacji powstaje wartość firmy (dodatnia) lub ujemna wartość firmy. Ujęta wartość firmy lub ujemna wartość firmy podlega ocenie z tytułu ewentualnej utraty wartości na dzień bilansowy.

  • Wymogi formalne sprawozdania finansowego

    data dodania: 16.02.2015

    Sprawozdania finansowe często nie spełniają wymogów formalnych, co może skutkować m.in. odmówieniem kredytu lub leasingu.

  • Jednostki mikro - sprawozdania za 2014 r.

    data dodania: 16.02.2015

  • Obowiązek badania sprawozdań finansowych

    data dodania: 16.02.2015

  • Wymóg prowadzenia ksiąg rachunkowych

    data dodania: 16.02.2015

  • Jakie biura rachunkowe muszą wprowadzić kasy rejestrujące - wyjaśnienie MF

    data dodania: 27.01.2015

    MF stwierdziło, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r. biura rachunkowe, które świadczą usługi doradztwa podatkowego wymienione w art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych, są objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania tej sprzedaży w kasie rejestrującej.

  • Czy biuro rachunkowe może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego - zmiana stanowiska MF

    data dodania: 27.01.2015

    Przez kilka ostatnich lat powszechnie przyjmowano, że prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych oraz sporządzanie deklaracji podatkowych nie wyłącza możliwości korzystania ze zwolnienia od VAT ze względu na wartość sprzedaży, jeżeli czynności te są wykonywane w ramach kompleksowych usług rachunkowo-księgowych.

  • BILANS 2014. Aktualizacja środków trwałych, rzeczowych składników majątku obrotowego i należności

    data dodania: 19.01.2015

    Jedną z podstawowych zasad rachunkowości jest zasada ostrożnej wyceny (art. 7 ust. 1 uor). Nakazuje ona wyceniać aktywa ostrożnie, a jednocześnie obiektywnie. Oznacza to konieczność uwzględniania przy wycenie bilansowej aktywów także zmniejszeń wartości użytkowej lub wartości handlowej składników aktywów (należności, zapasów, środków trwałych).

  • Roczna korekta VAT za rok 2014 w księgach rachunkowych

    data dodania: 16.01.2015

    Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej i zwolnionej obowiązkiem podatnika jest odrębne określanie kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego.

  • Konsolidacja sprawozdań finansowych - ustalenie wartości firmy lub ujemnej wartości firmy

    data dodania: 16.01.2015

    Uzyskanie kontroli nad jednostką zależną powoduje powstanie wartości firmy lub ujemnej wartości firmy. Przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego należy dokonać korekt z tytułu odpisów wartości firmy lub ujemnej wartości firmy.

  • Sprawozdawczość jednostek mikro

    data dodania: 16.01.2015

    Już za 2014 r. jednostki mikro mogą korzystać z możliwości sporządzania uproszczonego sprawozdania finansowego. Warunkiem jest podjęcie stosownej decyzji przez organ zatwierdzający.

  • Zdarzenia na przełomie roku obrotowego

    data dodania: 16.01.2015

    Do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Dlatego przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy powinno nastąpić ujęcie wszystkich dowodów księgowych potwierdzających dokonanie operacji gospodarczych lub zaistnienie zdarzeń gospodarczych dotyczących tego roku obrotowego.

  • Wynik finansowy i jego podział

    data dodania: 16.01.2015

    Wynik finansowy netto za rok obrotowy ewidencjonowany jest na koncie "Wynik finansowy". Zysk netto osiągnięty za rok obrotowy lub powstała strata pozostają na koncie "Wynik finansowy" do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego i podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o jego podziale lub pokryciu straty.

  • Ewidencja wynagrodzeń oraz składki na ubezpieczenia społeczne

    data dodania: 16.01.2015

    Przy ewidencji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne powinno się uwzględniać zasadę memoriału, zgodnie z którą w księgach rachunkowych należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na rzecz jednostki przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty.

  • Odpowiedzialność sprawozdawczo-rachunkowa jednostki - sankcje cywilne, karnoskarbowe i podatkowe

    data dodania: 16.01.2015

    Jedną z fundamentalnych podstaw zaufania w obrocie gospodarczym jest rzetelna sprawozdawczość finansowa. Brak wywiązania się z obowiązków w zakresie rzetelnej sprawozdawczości finansowej przez podmioty/jednostki wiąże się z powstaniem po ich stronie odpowiedzialności cywilnej, karnoskarbowej czy podatkowej.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK