do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Informator dla klientów biur rachunkowych – październik 2024 r.

    Artykuł aktualny | data dodania: 08.10.2024

    Kalendarium wydarzeń - październik 2024 r. 1 października 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Regulacja zakłada m.in. wsparcie dla kredytobiorców i przedsiębiorców.

  • Towary w księgach rachunkowych jednostki handlowej

    Artykuł aktualny | data dodania: 13.08.2024

    Towary to składniki rzeczowych aktywów obrotowych wytworzone przez inne jednostki, nabyte w celu dalszej odsprzedaży w niezmienionej postaci. Towarami mogą być również własne produkty przedsiębiorstwa, jeśli są sprzedawane w sklepach fabrycznych należących do producenta.

  • Obowiązek poddania sprawozdania finansowego za 2024 r. badaniu przez biegłego rewidenta

    Artykuł aktualny | data dodania: 13.08.2024

    Badaniu sprawozdań finansowych za 2024 r. podlegają jednostki, które ze względu na formę prawną lub przekroczenie limitów zgodnie z ustawą o rachunkowości mają taki obowiązek.

  • Wartość godziwa przy łączeniu spółek – nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości

    Artykuł aktualny | data dodania: 18.03.2024

    Komitet Standardów Rachunkowości opublikował nowe stanowisko w sprawie ustalania wartości godziwej dla potrzeb rozliczania połączeń jednostek metodą łączenia. Ma ono na celu rozstrzygnięcie wątpliwości i podanie wskazówek dotyczących stosowania przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie

  • Połączenie spółek

    | data dodania: 17.05.2017

    Przedsiębiorcy w celu zwiększania swojej efektywności łączą się z innymi spółkami, dzięki czemu mają możliwość zmniejszenia kosztów swojej działalności oraz osiągnięcia efektu synergii. W myśl prawa handlowego połączenie polega na przeniesieniu majątku jednej spółki do innej.

  • Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa

    data dodania: 16.07.2015

    Z punktu widzenia wkładu do innego przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma to, czy wnoszona jest zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) czy poszczególne składniki majątkowe. Kwestia ta jest istotna także ze względów podatkowych, ponieważ w zależności od tego, czy mamy do czynienia z aportem składnika majątku czy ZCP, należy stosować inne przepisy podatkowe.

  • Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci środka trwałego do spółki kapitałowej

    data dodania: 16.07.2015

    Wnosząc wkład do spółki kapitałowej, należy zwrócić uwagę na wymogi Kodeksu spółek handlowych w tym zakresie oraz na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieprawidłowa wycena przedmiotu aportu może bowiem skutkować odrzuceniem wniosku o wpis do rejestru lub koniecznością późniejszego uzupełnienia kapitału zakładowego.

  • Amortyzacja wartości firmy

    data dodania: 16.07.2015

    W celu ustalenia wartości firmy należy porównać cenę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa z wartością godziwą przejętych aktywów netto. Jeśli cena nabycia jest wyższa, wówczas powstaje dodatnia wartość firmy, która podlega amortyzacji przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

  • Bilansowa wycena aktywów i pasywów w walutach obcych w sprawozdaniu finansowym za 2014 r.

    data dodania: 16.02.2015

    Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej. Oznacza to, że również sprawozdania finansowe należy sporządzić w walucie polskiej (art. 9 i art. 45 ust. 5 uor). W efekcie jednostki, które przeprowadzają operacje w walutach obcych, muszą je wyceniać oraz ujmować w księgach rachunkowych w polskich złotych.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK