do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Informator dla klientów biur rachunkowych – październik 2024 r.

    Artykuł aktualny | data dodania: 08.10.2024

    Kalendarium wydarzeń - październik 2024 r. 1 października 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Regulacja zakłada m.in. wsparcie dla kredytobiorców i przedsiębiorców.

  • Towary w księgach rachunkowych jednostki handlowej

    Artykuł aktualny | data dodania: 13.08.2024

    Towary to składniki rzeczowych aktywów obrotowych wytworzone przez inne jednostki, nabyte w celu dalszej odsprzedaży w niezmienionej postaci. Towarami mogą być również własne produkty przedsiębiorstwa, jeśli są sprzedawane w sklepach fabrycznych należących do producenta.

  • Obowiązek poddania sprawozdania finansowego za 2024 r. badaniu przez biegłego rewidenta

    Artykuł aktualny | data dodania: 13.08.2024

    Badaniu sprawozdań finansowych za 2024 r. podlegają jednostki, które ze względu na formę prawną lub przekroczenie limitów zgodnie z ustawą o rachunkowości mają taki obowiązek.

  • Sprawozdanie finansowe za 2021 r. – zatwierdzanie, składanie, przechowywanie i odpowiedzialność

    Artykuł aktualny do dnia 2022-12-31 | data dodania: 21.04.2022

    Każda jednostka stosująca ustawę o rachunkowości ma obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego, jego zatwierdzenia i udostępnienia „na zewnątrz”, tj. przekazania do Krajowego Rejestru Sądowego, Szefa KAS lub ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

  • Kto ponosi odpowiedzialność za błąd w ewidencji VAT prowadzonej przez biuro rachunkowe

    | data dodania: 15.10.2020

    Od 1 października 2020 r. za każdy błąd w ewidencji (pliku JPK_VAT) grozi kara. Wprowadzono też dodatkowe sankcje karnoskarbowe za uchybienia związane z ewidencją dla celów VAT. Ponieważ w wielu przypadkach podatnicy powierzają prowadzenie ewidencji i wysyłkę JPK_VAT biurom rachunkowym, należy przypomnieć, kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli błąd zostanie popełniony przez biuro.

  • Więcej czasu na zbadanie sprawozdania finansowego

    | data dodania: 23.04.2020

    Przesuniecie w 2020 r. terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego powoduje również automatyczne wydłużenie terminu zakończenia badania rocznego sprawozdania finansowego. Graniczna data zakończenia badania dla większości jednostek upłynie 30 września 2020 r.

  • Dlaczego biuro rachunkowe powinno rozważyć kupno dobrowolnego ubezpieczenia OC

    | data dodania: 20.01.2020

    Biura rachunkowe mają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Często nie mają jednak świadomości, że nie obejmuje ono wielu ryzyk związanych z prowadzoną działalnością (np. prowadzenia ksiąg podatkowych czy obsługi kadrowo-płacowej).

  • Badanie sprawozdań finansowych według KSRF w brzmieniu MSB

    | data dodania: 24.06.2017

    W przypadku podmiotów uprawnionych stosujących KSRF w brzmieniu MSB (w dalszej części tekstu przez „MSB” należy rozumieć „KSRF w brzmieniu MSB”) kwestie badania sprawozdania finansowego szczegółowo regulują poszczególne MSB.

  • Obowiązkowe ubezpieczenie OC biur rachunkowych w 2017 r.

    | data dodania: 07.02.2017

    Przedsiębiorcy usługowo prowadzący księgi rachunkowe mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC na sumę gwarancyjną co najmniej 10 000 euro. W przypadku umów ubezpieczeń zawieranych w 2017 r. minimalna kwota gwarancji w odniesieniu do jednego zdarzenia jest wyższa od obowiązującej w 2016 r.

  • Odpowiedzialność biur rachunkowych

    data dodania: 03.01.2017

    Biura, które prowadzą księgi swoim klientom nierzetelnie, nieterminowo, bądź niezgodnie z prawem, popełniają przestępstwo lub wykroczenie. Odpowiedzialność ta może mieć charakter odpowiedzialności karnej, karno-skarbowej, a często przybiera charakter odpowiedzialności cywilnej.

  • Obowiązkowe ubezpieczenie OC biura rachunkowego

    data dodania: 03.01.2017

    Biuro rachunkowe prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane jest do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody wyrządzone w związku z tą działalnością.

  • Odpowiedzialność etatowego księgowego w spółce z o.o. za prowadzenie ksiąg rachunkowych

    data dodania: 03.01.2017

    Odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdania finansowego wielokrotnie była przedmiotem wyroków sądów. W praktyce często budzi bowiem wątpliwości, kto w danym przypadku ponosi odpowiedzialność za wypełnianie lub nieprawidłowe wypełnianie obowiązków w zakresie rachunkowości.

  • Odpowiedzialność sprawozdawczo-rachunkowa jednostki - sankcje cywilne, karnoskarbowe i podatkowe

    data dodania: 03.01.2017

    Jedną z fundamentalnych podstaw zaufania w obrocie gospodarczym jest rzetelna sprawozdawczość finansowa. Brak wywiązania się z obowiązków w zakresie rzetelnej sprawozdawczości finansowej przez podmioty/jednostki wiąże się z powstaniem po ich stronie odpowiedzialności cywilnej, karnoskarbowej czy podatkowej.

  • Rachunkowość - Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

    data dodania: 23.12.2015

  • Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości

    data dodania: 29.09.2015

    23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej. Jednak nie tylko jednostki małe są "adresatem" wprowadzonych zmian i nie wszystkie zmiany dotyczą uproszczeń.

  • Odpowiedzialność etatowego księgowego w spółce z o.o. za prowadzenie ksiąg rachunkowych

    data dodania: 12.05.2015

    Odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdania finansowego wielokrotnie była przedmiotem wyroków sądów. W praktyce często budzi bowiem wątpliwości, kto w danym przypadku ponosi odpowiedzialność za wypełnianie lub nieprawidłowe wypełnianie obowiązków w zakresie rachunkowości.

  • Na czym polega pranie brudnych pieniędzy

    data dodania: 14.04.2015

    W walce polegającej na przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy instytucje obowiązane, w tym m.in. biura rachunkowe, mają określone zadania, z których zgodnie z ustawą o praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu terroryzmowi muszą się bezwzględnie wywiązywać.

  • Obowiązki przedsiębiorcy związane z rachunkiem bankowym

    data dodania: 16.02.2015

    Prowadzenie rozliczeń w sposób bezgotówkowy jest nie tylko wolnym wyborem prowadzących działalność gospodarczą, lecz w niektórych przypadkach również obowiązkiem regulowanym przepisami prawa, m.in. ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, Ordynacją podatkową, ustawą o VAT, Prawem dewizowym oraz ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK