| data dodania: 04.10.2018
W spółkach kapitałowych zdarza się, że wspólnik (osoba fizyczna) po udzieleniu spółce oprocentowanej pożyczki decyduje, że nie chce zwrotu pożyczki i należnych odsetek, a przysługującą mu z tego tytułu wierzytelność chce zamienić na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym.
| data dodania: 03.10.2018
Od 1 października 2018 r. obowiązuje wymóg sporządzania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej przez wszystkie podmioty stosujące ustawę o rachunkowości. Elektronizacja sporządzania sprawozdań finansowych jest połączona jednocześnie z obowiązkami składania tych sprawozdań do Krajowego
| data dodania: 02.10.2018
1 stycznia 2019 r. - to data planowanego wejścia w życie wielu korzystnych zmian w ustawie o rachunkowości. Projekt przewiduje m.in rozszerzenie katalogu jednostek mikro i małych, jak również częściowe zbliżenie rachunkowości do przepisów podatkowych (np.
| data dodania: 19.09.2018
W odpowiedzi na apel interesariuszy zarówno Polska Izba Biegłych Rewidentów (dalej „PIBR”), jak i Komisja Nadzoru Audytowego (dalej „KNA”), a także Komisja Nadzoru Finansowego (dalej „KNF”) [a] oraz Ministerstwo Finansów (dalej „MF”) przekazały na swoich stronach internetowych [b] wyjaśnienia (w formie stanowisk, komunikatów czy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania) dotyczące zgłaszanych problemów.
| data dodania: 19.09.2018
W myśl przepisów o rachunkowości przyjęte przez jednostkę zasady (polityka) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalania wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań finansowych, tak aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne.
| data dodania: 19.09.2018
Wraz z upływem roku obrotowego, na dzień kończący ten rok, jednostki mają obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia na ich podstawie sprawozdania finansowego, stosując zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego określone w ustawie o rachunkowości (dalej: uor).
| data dodania: 19.09.2018
Jednostki gospodarcze gromadzą środki pieniężne na rachunkach bankowych prowadzonych w walucie krajowej oraz w walucie obcej na rachunkach walutowych. Wpływy na rachunki bankowe jednostki mogą pochodzić z zapłaty należności, zaciągniętych kredytów lub pożyczek oraz zakupów walut w banku bądź kantorze.
| data dodania: 19.09.2018
Krajowy Standard Rachunkowości nr 12 „Działalność rolnicza” ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2018 r. W razie potrzeby doprowadzenia do porównywalności danych za rok ubiegły stosuje się KSR nr 7 „Zmiany
| data dodania: 06.09.2018
Podmioty gospodarcze w toku prowadzonej działalności bardzo często wykorzystują samochody osobowe, których podstawą używania jest umowa leasingu. Po zakończeniu umowy samochód może zostać wykupiony przez przedsiębiorcę i dalej używany na potrzeby prowadzonej działalności, a następnie sprzedany.
| data dodania: 24.08.2018
| data dodania: 20.08.2018
Firmy audytorskie tradycyjnie świadczą na rzecz klientów badania usługi nieatestacyjne[1] zgodnie z posiadanymi umiejętnościami i specjalistyczną wiedzą. Świadczenie usług nieatestacyjnych może jednak wywoływać zagrożenia dla niezależności firmy audytorskiej lub członków zespołu wykonującego badanie.
| data dodania: 17.08.2018
Biegli rewidenci zatrudnieni w jednostkach gospodarczych często uczestniczą w procesie przygotowywania i raportowania informacji [1] , które mogą być udostępniane do publicznej wiadomości bądź wykorzystywane przez inne osoby wewnątrz lub spoza zatrudniającej organizacji.
| data dodania: 17.08.2018
W sierpniu jest już za nami żmudny proces zamykania ksiąg rachunkowych. Sprawozdanie finansowe wraz z informacją dodatkową stanowi bogate źródło informacji o przedsiębiorstwie. Jakie „tajemnice” możemy odkryć dzięki tym zestawieniom?
| data dodania: 17.08.2018
Prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa produkcyjne wymaga posiadania odpowiedniej ilości zapasów surowców i materiałów niezbędnych do produkcji. Poziom ten powinien z jednej strony zapewniać ciągłość procesu produkcji i sprzedaży, jednak z drugiej strony nie powinien generować zbyt wysokich kosztów utrzymania zapasów.
| data dodania: 16.08.2018
Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, przekazują struktury JPK na żądanie organów podatkowych. Do 30 czerwca 2018 r. obowiązek ten dotyczył wyłącznie dużych przedsiębiorców. JPK na żądanie obejmuje 6 struktur:
| data dodania: 16.08.2018
Krajowa Rada Doradców Podatkowych dokonała rewizji obecnie obowiązujących przepisów ustawy o doradztwie podatkowym, w efekcie czego powstał daleko idący i ambitny projekt nowelizacji tej ustawy, który w połowie czerwca został skierowany do Ministerstwa Finansów.
| data dodania: 26.07.2018
| data dodania: 19.07.2018
Biegły rewident funkcjonujący w rzeczywistości gospodarczej może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie musiał zmierzyć się z problemem dotyczącym postępowania zgodnie z podstawowymi zasadami. Problem ten oczywiście musi w jakiś sposób rozwiązać.
| data dodania: 19.07.2018
Z pojęciem składu konsygnacyjnego można się spotkać w przepisach niektórych państw członkowskich, gdzie jest on zdefiniowany jako magazyn położony blisko lub bezpośrednio na terenie zakładu ostatecznego nabywcy towarów.
| data dodania: 19.07.2018
Spółki dokonujące zakupu towarów i usług za granicą kraju mogą odzyskać VAT zapłacony w innym państwie członkowskim, na podstawie złożonego wniosku VAT-REF. Wniosek należy złożyć przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, przez system e-Deklaracje dostępny na stronie internetowej: www.
| data dodania: 19.07.2018
W toku działalności jednostki gospodarcze w celu promocji swoich wyrobów/towarów przekazują je nieodpłatnie, aby umożliwić nabywcy ich przetestowanie, sprawdzenie. W praktyce standardową i powszechną metodą promocji wyrobów np.
| data dodania: 19.07.2018
13 lipca 2018 r. wchodzi w życie nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ustawa wprowadza odmienne niż dotychczas zasady nakładania kar za naruszenia przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
| data dodania: 18.07.2018
Działalność rolnicza to kolejny - 12 już obszar, który doczekał się regulacji w formie krajowego standardu rachunkowości. Przedmiotem nowego standardu są zasady wyceny, ujmowania i prezentacji aktywów biologicznych oraz niebiologicznych produktów rolniczych, przychodów i kosztów oraz wyniku działalności rolniczej bez względu na formę prawną jej prowadzenia.
| data dodania: 18.07.2018
Minister Finansów opublikował aktualizacje trzech krajowych standardów rachunkowości - Nr 3 ,,Niezakończone usługi budowlane”, Nr 8 ,, Działalność deweloperska” oraz Nr 5 ,,Leasing, najem, dzierżawa”.
| data dodania: 09.07.2018
W praktyce zdarza się, że przedsiębiorca zakupi składnik rzeczowego majątku trwałego, którego wartości - ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok - nie zaliczy do środków trwałych, lecz ujmie bezpośrednio w kosztach.