Artykuł aktualny | data dodania: 21.12.2022
Artykuł aktualny | data dodania: 16.12.2022
Podatnicy CIT zamiast opłacać „klasyczny” CIT, mogą skorzystać z preferencji w postaci opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, tzw. estońskim CIT. W ustawie o PDOP funkcjonuje nazwa tego rozwiązania jako „ryczałt od dochodów spółek kapitałowych”.
Artykuł aktualny | data dodania: 12.12.2022
24 grudnia 2022 r. zmienione zostały kryteria wyszukiwania informacji o beneficjentach rzeczywistych. Dodano nowe kryteria wyszukiwania podmiotów według numeru KRS, a także nazwy (firmy), a w przypadku trustów - innych danych umożliwiających wyszukanie informacji o beneficjentach rzeczywistych.
Artykuł aktualny do dnia 2023-12-31 | data dodania: 05.12.2022
Kalendarium wydarzeń od 1 listopada do 5 grudnia 2022 r. 2 grudnia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.
Artykuł aktualny do dnia 2023-03-31 | data dodania: 28.11.2022
Artykuł aktualny | data dodania: 22.11.2022
Artykuł aktualny | data dodania: 15.11.2022
Artykuł aktualny | data dodania: 15.11.2022
Stany ewidencyjne poszczególnych składników majątkowych jednostki mogą na kontach księgowych różnić się od rzeczywistego ich stanu. Na koniec każdego roku obrotowego należy więc dokonać weryfikacji danych z ksiąg rachunkowych ze stanem rzeczywistym.
Artykuł aktualny | data dodania: 27.10.2022
Inwentaryzacja jest niezbędnym elementem odpowiedzialności pracowników za powierzone mienie. Na jej podstawie pracodawca ma możliwość obciążenia pracowników brakami w powierzonym mieniu. Jednak musi ona przebiegać według ustalonych reguł, a za czas poświęcony na uczestnictwo w inwentaryzacji pracownicy mają prawo do wynagrodzenia.
Artykuł aktualny | data dodania: 27.10.2022
Ustawa o rachunkowości dopuszcza możliwość stosowania uproszczeń, pod warunkiem że nie narusza to zasady rzetelnego i jasnego przedstawiania sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.10.2022
Sprzedawcy towarów i usług często udzielają różnego rodzaju rabatów. W raporcie omówione zostały skutki podatkowe (w podatkach dochodowych oraz VAT) udzielania rabatów (zarówno po stronie sprzedawców, jak i nabywców) oraz ich ewidencja księgowa.
Artykuł aktualny | data dodania: 16.10.2022
Osobowe spółki handlowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) są odrębnymi podmiotami prawa i działają na podstawie przepisów ustawy - Kodeks spółek handlowych. Specyfika rachunkowości tych spółek wynika m.
Artykuł aktualny | data dodania: 07.10.2022
Kodeks spółek handlowych dzieli spółki na dwie grupy: spółki kapitałowe i spółki osobowe. Różnią się one od siebie sposobem funkcjonowania. Spółki osobowe to jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, ale przepisy przyznają im zdolność prawną.
Artykuł aktualny | data dodania: 21.09.2022
Artykuł aktualny | data dodania: 18.09.2022
Ogólne zasady sporządzania oraz podpisywania sprawozdania finansowego wynikają z art. 52 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.09.2022
Polska Agencja Nadzoru Audytowego w wyniku konsultacji przeprowadzonych z Ministerstwem Finansów przedstawiła stanowisko[1] w sprawie ustalania wysokości przychodów z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych stanowiących podstawę do wyliczenia opłaty z tytułu nadzoru w trakcie prowadzonych działań nadzorczych.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.09.2022
Polska Izba Biegłych Rewidentów opublikowała informacje na temat procederu prania brudnych pieniędzy, sposobów ich identyfikacji oraz postaw, jakimi powinni kierować się główni księgowi w sytuacjach wskazujących na możliwość pojawienia się takiego zagrożenia.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.09.2022
Jak wynika z art. 69 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.09.2022
Sprzedawcy często umożliwiają nabywcom płacenie za nabywane towary i usługi w ratach, zwłaszcza w przypadku zakupów towarów i usług o znacznej wartości. W raporcie omawiamy na przykładach skutki podatkowe i rachunkowe takiej sprzedaży.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.08.2022
Zamknięcie ksiąg rachunkowych następuje na dzień kończący dany rok obrotowy. Przed ich zamknięciem jednostka powinna przeprowadzić określone czynności, aby rzetelnie i jasno przedstawić sytuację majątkową i finansową oraz prawidłowo ustalić wynik finansowy, a także poprawnie sporządzić sprawozdanie finansowe.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.08.2022
Przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego oraz rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, przy przyjęciu założenia o kontynuacji działalności, gdy dzień bilansowy przypada po 24 lutego 2022 r., należy brać pod uwagę kilka istotnych kwestii.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.08.2022
Wpłynęła faktura po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (dotyczy kosztów frachtu morskiego), która wpływa na wartość sprzedaży towarów. Czy można zwiększyć cenę towaru o kwotę faktury w dacie wpływu faktury, czyli w roku 2022? Jak ująć taką fakturę w księgach?
Artykuł aktualny | data dodania: 19.08.2022
W myśl zapisów ustawy o rachunkowości wyroby gotowe na dzień ich powstania ujmuje się w księgach rachunkowych według kosztów wytworzenia. Dopuszcza się również stosowanie do wyceny przychodów wyrobów gotowych stałych cen ewidencyjnych.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.08.2022
Celem najnowszego Krajowego Standardu Rachunkowości nr 15 jest określenie zasad rachunkowości stosowanych w odniesieniu do ujmowania, wyceny, prezentacji i ujawnień dotyczących przychodów ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów oraz niektórych związanych z przychodami kosztów doprowadzenia do zawarcia i realizacji umowy sprzedaży.
Artykuł aktualny do dnia 2022-12-31 | data dodania: 19.08.2022
W obrocie gospodarczym często występują sytuacje, gdy nabywca ujawnia wadę w zakupionym towarze. Ma on wówczas prawo odstąpić od umowy, żądać obniżenia ceny lub usunięcia wady np. poprzez wymianę towaru wadliwego na towar wolny od wad.