Artykuł aktualny | data dodania: 18.01.2024
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła uchwałę nr 207/7a/2023 w sprawie ustanowienia zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów. Regulacja uwzględnia zastrzeżenia Rady PANA zgłoszone we wcześniej prowadzonej procedurze zatwierdzania uchwały KRBR w tej materii oraz jest wynikiem konsultacji prowadzonych z organem nadzoru.
Artykuł aktualny | data dodania: 17.01.2024
Ustawa o rachunkowości nakazuje, by wszelkie nierozliczone na dzień bilansowy rozrachunki wyceniać na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski (por.
Artykuł aktualny | data dodania: 16.01.2024
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że wszelkie ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (art.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.01.2024
Na zakończenie roku obrotowego jednostka powinna przeprowadzić weryfikację i aktualizację wartości aktywów i pasywów poprzez ich wycenę. Konieczne jest także zapewnienie kompletności oraz zgodności przychodów i powiązanych z nimi kosztów.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.01.2024
W poprzednim numerze „Biuletynu głównego księgowego” pokazaliśmy, jak proceduralnie podejść do czynności związanych z zamknięciem roku obrotowego. Omówiliśmy pierwsze trzy kroki, które powinny być wykonane w ramach przygotowywania się do zamknięcia ksiąg. Są to:
Artykuł aktualny | data dodania: 09.01.2024
Artykuł aktualny | data dodania: 28.12.2023
Artykuł aktualny | data dodania: 28.12.2023
Artykuł aktualny | data dodania: 28.12.2023
Artykuł aktualny | data dodania: 28.12.2023
Artykuł aktualny | data dodania: 19.12.2023
Pracodawcy często finansują pracownikom zakup okularów korygujących lub korekcyjnych szkieł kontaktowych. Najczęściej realizują w ten sposób obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy. Rzadziej zakupy okularów korygujących lub korekcyjnych szkieł kontaktowych finansują dobrowolnie.
Artykuł aktualny | data dodania: 12.12.2023
W poprzednich wydaniach „Mk” omówione zostały wybrane problemy inwentaryzacji drogą spisu z natury oraz potwierdzania sald należności. W niniejszym artykule zwracamy uwagę na wątpliwości dotyczące trzeciej i ostatniej metody inwentaryzacji polegającej na porównaniu i weryfikacji danych z ksiąg rachunkowych z dokumentami.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
Polityka rachunkowości to dokument opisujący obowiązujące w jednostce zasady stosowane zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. W ramach polityki rachunkowości jednostka dokonuje m.in. wyboru zasad rachunkowości w zakresie, w jakim ustawa daje możliwości wyboru.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
W myśl przepisów o rachunkowości przyjęte przez jednostkę zasady (polityka) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalając wynik finansowy i sporządzając sprawozdania finansowe tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
Każda jednostka gospodarcza, zgodnie z ustawą o rachunkowości, powinna opracować politykę rachunkowości, czyli zasady finansowe, według których prowadzone są księgi rachunkowe. Czas po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i jeszcze przed przygotowywaniami do zamknięcia roku 2023 to chyba najlepszy okres na to, żeby aktualizować już posiadaną politykę rachunkowości lub ją napisać.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system teleinformatyczny, który umożliwia wystawianie i otrzymywanie faktur drogą elektroniczną (faktur ustrukturyzowanych). KSeF gwarantuje autentyczność pochodzenia każdej faktury ustrukturyzowanej, integralność jej treści i czytelność.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
Artykuł 44a ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 120), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o rachunkowości”, wymaga rozliczania połączeń jednostek gospodarczych z wykorzystaniem metody nabycia 1 , której zasady zostały określone w art.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
Przedsiębiorstwa energetyczne prezentują przychody ze sprzedaży ciepła w księgach rachunkowych w rozbiciu na poszczególne składniki ciepła oraz na poszczególne grupy taryfowe.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
Stanowisko zawiera dobre praktyki dotyczące wypełniania obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: ustawa), związanych m.in. z czynnościami, jakie instytucje obowiązane, podlegające nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), czyli podmioty nadzorowane, powinny podjąć.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
Jednostki, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, powinny już w ostatnim kwartale zacząć przygotowywać się do zamknięcia roku 2023. Pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie (czasem dopiero przygotowanie) polityki (zasad) rachunkowości, która jest podstawą wszelkich czynności związanych nie tylko z zamknięciem roku obrotowego, ale także z prowadzeniem ksiąg rachunkowych.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
Przez prace bilansowe rozumie się wszelkie czynności sprawdzające, weryfikacyjne oraz rozliczeniowe, które są wykonywane w ramach prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czynności te poprzedzają sporządzenie sprawozdania finansowego.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
Nasza redakcja często otrzymuje pytanie od Czytelników, w tym przede wszystkim biur rachunkowych, czy dotyczy ich obowiązek zgłoszenia schematu podatkowego.
Artykuł aktualny | data dodania: 01.12.2023
MF przekazało 1 , że Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie delegowane przyjmujące Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESSZR) – będące pierwszym zestawem ESSZR.
Artykuł aktualny | data dodania: 30.11.2023
Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego jednostka powinna zweryfikować stany ewidencyjne poszczególnych składników z ich stanem rzeczywistym. W tym celu przeprowadza się inwentaryzację wszystkich składników majątku.
Artykuł aktualny | data dodania: 24.11.2023