| data dodania: 16.01.2017
Przy określaniu obowiązku tworzenia ZFŚS decydujące znaczenie ma liczba pełnych etatów na 1 stycznia. Naliczenie corocznego odpisu na ZFŚS w danym roku jest dokonywane z uwzględnieniem planowanej, przewidywanej, przeciętnej liczby zatrudnionych.
| data dodania: 16.01.2017
Mamy środek trwały w budowie. Ze względów finansowych musimy ograniczyć zakres planowanych robót. Jak ten fakt potraktować w księgach rachunkowych?
| data dodania: 10.01.2017
data dodania: 03.01.2017
W jakim stopniu księgowy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za ewentualne błędy w rozrachunkach? To zależy od rodzaju rozrachunków, którymi się zajmuje oraz od rodzaju jego współpracy z klientem.
data dodania: 03.01.2017
Biura rachunkowe, których działalność sprowadza się wyłącznie do prowadzenia podatkowych ksiąg klientów, nie muszą wykonywać obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, m.
data dodania: 03.01.2017
Każdy właściciel nowopowstałej działalności gospodarczej w pierwszej kolejności szuka dobrego biura rachunkowego. Pomoc księgowa jest najlepszym rozwiązaniem dla początkującego przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna swoją karierę z własną działalnością gospodarczą ale również dla przedsiębiorcy, który istnieje już długo na rynku a jego rozliczenia księgowe są coraz bardziej skomplikowane.
data dodania: 03.01.2017
data dodania: 03.01.2017
9 kwietnia 2015 r. w interpretacji ogólnej MF zmienił stanowisko w sprawie prawa do korzystania przez biura rachunkowe ze zwolnienia podmiotowego z VAT i zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących. W interpretacji MF potwierdził, że biura rachunkowe, które wykonują usługi związane z obsługą
data dodania: 03.01.2017
Biura rachunkowe, które w wyniku ustawy deregulacyjnej zrezygnowały ze zwolnienia podmiotowego z VAT, mogą do niego powrócić. W tym celu powinny zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 8 maja 2015 r.
data dodania: 03.01.2017
Minister Finansów wydał 9 kwietnia br. interpretację ogólną w zakresie stosowania tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT (tj. zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT - ze względu na niskie obroty) oraz obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wobec podmiotów wykonujących m.
data dodania: 03.01.2017
W ubiegłym roku miała miejsce deregulacja zawodu księgowego, której zwiększyła konkurencyjność na rynku biur rachunkowych. Jak w związku tym najlepiej zorganizować pracę w księgowości i poprawić swoją konkurencyjność na rynku?
data dodania: 03.01.2017
Czy polityka rachunkowości i będący jej częścią plan kont muszą ujmować wszystkie konta, jakie są możliwe do założenia w przyszłości (np. według wzorcowego planu kont)? Czy wystarczy, że opisze się tylko te konta i operacje na nich, które są na dzień dzisiejszy wykorzystywane w firmie?
data dodania: 03.01.2017
Księgowość prowadzona we własnym zakresie czy biuro rachunkowe? Ekspert podpowiada przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą, które rozwiązanie wybrać.
data dodania: 03.01.2017
Wydawać by się mogło, że zawarcie umowy z biurem rachunkowym o prowadzenie ksiąg rachunkowych zdejmuje z przedsiębiorcy troskę o ich rzetelność. Zetknięcie się z rzeczywistością prawną, a konkretnie z art.
data dodania: 03.01.2017
Nawet w przypadku firmy niewielkich rozmiarów prowadzenie księgowości może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego już na wstępie należy zastanowić się, czy nasze zobowiązania w stosunku do urzędów - przede wszystkim skarbowych i ZUS będziemy wypełniać samodzielnie, czy też powierzymy je wyspecjalizowanym podmiotom - doradcy podatkowemu, biuru rachunkowemu, lub biegłemu rewidentowi.
data dodania: 03.01.2017
Wybranie dobrego biura rachunkowego do obsługi firmy to spore wyzwanie. Od właściwego wyboru bardzo dużo zależy a przede wszystkim prawidłowe rozliczenia z urzędem skarbowym. Ewentualny błąd w takich rozliczeniach może mieć poważne konsekwencje.
data dodania: 03.01.2017
Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i zdecydują się na opodatkowanie na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym są zobligowane przepisami do prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów, czyli tzw. KPIR.
data dodania: 03.01.2017
Zazwyczaj biuro rachunkowe proponuje swoim klientom własny wzór umowy. Nie oznacza to jednak, że nic nie można w takiej umowie zmienić. O czym powinieneś pamiętać w takiej sytuacji.
data dodania: 03.01.2017
Na sukces Twoje biura rachunkowego składać się będą różne działania ale jednym z ważniejszych będą prawidłowe i konieczne działania marketingowe, na które złożą się: dobra reklama, odpowiednie działania public relation, wybór logo i inne.
data dodania: 03.01.2017
Cena usługi jest zazwyczaj istotnym elementem oferty. To bardzo ogólne stwierdzenie jest prawdziwe w stosunku do wszystkich rodzajów usług materialnych i niematerialnych. Jest również prawdziwe w stosunku do oferty usług księgowych i usług doradztwa podatkowego.
data dodania: 03.01.2017
Kodeksem Zawodowej Etyki w Rachunkowości (KZEwR) stanowi wyznacznik zasad etycznych w odniesieniu do podmiotów wykonujących pracę z zakresu rachunkowości. Jego zastosowanie ma ograniczony zakres.
data dodania: 03.01.2017
Nim zaczniesz z sukcesem prowadzić biuro rachunkowe musisz spełnić wiele warunków uprawniających do jego prowadzenia. Znalezienie lokalu, czy założenie działalności gospodarczej to tylko niektóre z nich. Potrzebne są przede wszystkim uprawnienia wymagane do prowadzenia biura rachunkowego.
data dodania: 03.01.2017
Definicję tego pojęcia znajdziemy w ustawie o rachunkowości w art. 76a.
data dodania: 03.01.2017
Skomplikowane procedury podatkowe powodują, że przedsiębiorcy coraz częściej i chętniej powierzają prowadzenie swoich rozliczeń z fiskusem fachowcom. Taka sytuacja stwarza realne szanse na powodzenie i sukces finansowy dla kogoś kto takiej działalności chciałby się podjąć, czyli prowadzić np.
data dodania: 03.01.2017
Biura, które prowadzą księgi swoim klientom nierzetelnie, nieterminowo, bądź niezgodnie z prawem, popełniają przestępstwo lub wykroczenie. Odpowiedzialność ta może mieć charakter odpowiedzialności karnej, karno-skarbowej, a często przybiera charakter odpowiedzialności cywilnej.