do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Wycena i ewidencja w księgach rachunkowych produkcji w toku

    data dodania: 16.03.2015

    Spółka ma na 31 grudnia 2014 r. saldo produkcji w toku. Od 2015 r. jednostka chce ustalać produkcję w toku raz na kwartał poprzez inwenturę. Czy w związku z planowaną zmianą saldo z 2014 r. należy przeksięgować na odpowiednie konto zespołu 5 (produkcja podstawowa) na 1 stycznia 2015 r.

  • Utrata wartości towarów

    data dodania: 16.03.2015

    Spółka posiada w magazynie towary, które ze względu na upływ oznaczonego terminu przydatności do użycia utraciły wartość użytkową oraz handlową. Część towarów zostanie przeceniona ze względu na upływający termin przydatności. Jak należy wykazać skutki wyceny w księgach?

  • Koszty delegacji zagranicznych w pytaniach

    data dodania: 16.03.2015

    Jak powinno wyglądać rozliczenie podróży zagranicznych? Jakie kursy należy zastosować do rozliczeń z pracownikiem? Czy do rozliczenia kosztów delegacji należy zastosować kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień przedłożenia delegacji, czy powinno się stosować kursy NBP z dni poprzedzających wystawienie faktur zagranicznych załączonych do delegacji?

  • Środki trwałe, na które utworzono odpis aktualizujący

    data dodania: 16.03.2015

    Spółka objęła odpisem aktualizującym środki trwałe według stanu na dzień 31 grudnia 2014 r. Ponadto co miesiąc nalicza od nich amortyzację. Czy powinna naliczać comiesięczne odpisy amortyzacyjne lub czy powinna korygować co miesiąc utworzony wcześniej odpis aktualizujący o wysokość naliczonej miesięcznej amortyzacji.

  • Rozliczenie delegacji zagranicznych

    data dodania: 16.03.2015

    W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Zaliczki wypłaca się w walucie obcej, a pracownik może dokonać zwrotu niezależnie od tego, w jakiej walucie otrzymał zaliczkę - w walucie obcej czy w PLN.

  • Wycena bilansowa wyrobów gotowych

    data dodania: 16.03.2015

    Rzeczowe składniki aktywów obrotowych należy wyceniać według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy. W przypadku wyrobów gotowych będzie to koszt wytworzenia, nie wyższy od ceny sprzedaży netto.

  • Rezerwy na świadczenia pracownicze

    data dodania: 16.03.2015

    Podmioty gospodarcze stosujące w swojej działalności przepisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor) zgodnie z art. 4 ust. 1 mają obowiązek jasno i rzetelnie przedstawiać swoją sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Jednostki spełniają ten obowiązek poprzez tworzenie rezerw.

  • Rozliczenie zakupów dokonywanych firmową kartą płatniczą

    data dodania: 16.03.2015

    Karta płatnicza pozwala na dokonywanie bezgotówkowych płatności za towary i usługi, a także na realizowanie transakcji w bankomacie lub wpłatomacie zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z tej możliwości rozliczania rozrachunków (regulowania zobowiązań, przyjmowania płatności od kontrahentów).

  • BILANS 2014. Gdzie w bilansie wykazać ujemne saldo rozliczeń międzyokresowych biernych

    data dodania: 17.02.2015

  • BILANS 2014. Czym różnią się "inne środki pieniężne" od "innych aktywów pieniężnych"

    data dodania: 17.02.2015

  • Czy osoba fizyczna prowadząca biuro rachunkowe musi opatrywać deklaracje PIT bezpiecznym podpisem elektronicznym - wyjaśnienie MF

    data dodania: 17.02.2015

    Osoba fizyczna prowadząca biuro rachunkowe musi opatrywać bezpiecznym podpisem elektronicznym formularze PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-40, IFT-1 i IFT-3 przesyłane w imieniu klientów. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie redakcji "MONITORA księgowego".

  • Termin sporządzenia sprawozdania i jego elementy

    data dodania: 16.02.2015

    Sprawozdanie finansowe należy sporządzić na dzień bilansowy, nie później jednak niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Osobą odpowiedzialną za jego sporządzenie w terminie jest kierownik jednostki.

  • Podział zysku w spółce jawnej

    data dodania: 16.02.2015

    Zysk uzyskany za 2014 r. częściowo jest wypłacany wspólnikom, a częściowo zostaje w spółce jako zysk niepodzielony do rozliczenia w latach następnych. Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa zysku niepodzielonego w spółce jawnej?

  • Obowiązki przedsiębiorcy związane z rachunkiem bankowym

    data dodania: 16.02.2015

    Prowadzenie rozliczeń w sposób bezgotówkowy jest nie tylko wolnym wyborem prowadzących działalność gospodarczą, lecz w niektórych przypadkach również obowiązkiem regulowanym przepisami prawa, m.in. ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, Ordynacją podatkową, ustawą o VAT, Prawem dewizowym oraz ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

  • Koszty na przełomie roku

    data dodania: 16.02.2015

    Prawidłowe przyporządkowanie kosztów do odpowiedniego okresu jest szczególnie ważne z końcem roku. W tym czasie przedsiębiorstwa ponoszą koszty, które mogą dotyczyć w całości lub w części następnego roku.

  • Odpisywanie materiałów i towarów handlowych w koszty w momencie zakupu

    data dodania: 16.02.2015

    Jedną z metod ewidencji materiałów, towarów i wyrobów gotowych jest odpisywanie ich wartości w koszty na dzień zakupu lub w momencie wytworzenia (art. 17 ust. 2 pkt 4 uor). Stosowanie tej metody wymaga jednak ustalenia stanu tych składników, jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy.

  • Odsetki od środków na rachunkach bankowych - zmiany w PIT w 2015 r.

    data dodania: 16.02.2015

    Przepisy prawa bankowego dopuszczają tworzenie lokat terminowych przy rachunkach bankowych. W praktyce mogą powstać wątpliwości, czy odsetki od takich lokat są przychodem z działalności gospodarczej czy przychodem z kapitałów pieniężnych.

  • Zmiana stanu produktów w kręgu kosztowym

    data dodania: 16.02.2015

    Najważniejszym zadaniem realizowanym za pomocą kręgu kosztów jest księgowe ustalenie zmiany stanu produktów. Zatem znaczenie kręgu jest najistotniejsze wtedy, gdy przedsiębiorstwo sporządza porównawczy rachunek zysków i strat.

  • Skutki ewidencyjne rozliczenia straty podatkowej

    data dodania: 16.02.2015

    O wysokość straty, poniesionej w roku podatkowym, jednostki mogą obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

  • Inwentaryzacja należności po dniu bilansowym

    data dodania: 16.02.2015

  • Wyksięgowanie należności z ksiąg rachunkowych

    data dodania: 16.02.2015

  • Bilansowa wycena aktywów i pasywów w walutach obcych w sprawozdaniu finansowym za 2014 r.

    data dodania: 16.02.2015

    Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej. Oznacza to, że również sprawozdania finansowe należy sporządzić w walucie polskiej (art. 9 i art. 45 ust. 5 uor). W efekcie jednostki, które przeprowadzają operacje w walutach obcych, muszą je wyceniać oraz ujmować w księgach rachunkowych w polskich złotych.

  • Różnice kursowe niezrealizowane w sprawozdaniu finansowym na dzień bilansowy

    data dodania: 16.02.2015

    Rozrachunki wyrażone w walutach obcych należy wycenić na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. W przypadku jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do wyceny bilansowej należy stosować średni kurs NBP obowiązujący na dzień 31 grudnia 2014 r.

  • Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych za 2014 r.

    data dodania: 16.02.2015

    Jednostki prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości powinny przeprowadzić inwentaryzację na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Zatem jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powinny przeprowadzić inwentaryzację na dzień 31 grudnia 2014 r.

  • Aktualizacja wartości firmy

    data dodania: 16.02.2015

    W przypadku nabycia spółek zazwyczaj cena nabycia różni się od wartości godziwej przejętych aktywów netto. W zależności od tej relacji powstaje wartość firmy (dodatnia) lub ujemna wartość firmy. Ujęta wartość firmy lub ujemna wartość firmy podlega ocenie z tytułu ewentualnej utraty wartości na dzień bilansowy.

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK