| data dodania: 19.05.2019
W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Zaliczki wypłaca się w walucie obcej, a pracownik może dokonać zwrotu - niezależnie od tego, w jakiej walucie otrzymał zaliczkę - w walucie obcej albo w PLN.
| data dodania: 19.05.2019
Kapitał (fundusz) własny jednostki stanowi wartościowo aktywa jednostki pomniejszone o zobowiązania. Mogą wystąpić zatem dwie sytuacje: - dodatni kapitał - jeśli wartość aktywów przewyższa wartość zobowiązań, - ujemny kapitał - jeśli wartość zobowiązań przewyższa wartość aktywów.
| data dodania: 19.05.2019
Do 31 października 2019 r. przesunięto termin złożenia zeznania CIT-8 przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych. Odpowiednie rozporządzenie weszło w życie 23 marca 2019 r.
| data dodania: 22.04.2019
We wcześniejszych numerach „BIULETYNU głównego księgowego” przedstawiliśmy pierwsze interpretacje PIBR, KNA oraz KNF dotyczące ustawy o biegłych rewidentach. Do 10 grudnia 2018 r. zostały przekazane przez te organizacje nowe interpretacje. Podsumowujemy je tematycznie.
| data dodania: 21.04.2019
Spółki osobowe nie są osobami prawnymi i nie są podatnikami podatku dochodowego. Ciąży jednak na nich obowiązek prowadzenia ewidencji księgowej służącej m.in. rozliczeniu wyniku finansowego czy podatku dochodowego od osób fizycznych.
| data dodania: 21.04.2019
Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego należy ująć w księgach rachunkowych 2019 r. Sposób ujęcia zdarzeń po dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego zależy od tego, czy wartość transakcji jest istotna, czy też nie.
| data dodania: 21.04.2019
Instytucje kredytowe nie mogą już pobierać odsetek od zaległych odsetek w przypadku pożyczek długoterminowych. Zmiana jest ważna dla wszystkich kredytobiorców i dla instytucji kredytowych (banków). Przedstawiamy konsekwencje tej obowiązującej od 15 lutego 2019 r.
| data dodania: 21.04.2019
Podatnicy, którzy posiadają środki trwałe wprowadzone do ewidencji przed 1 stycznia 2018 r., zyskali możliwość stosowania do ich ulepszeń wyższego limitu w kwocie 10 000 zł. Do ulepszeń tych środków trwałych, dokonanych od 1 stycznia 2019 r.
| data dodania: 21.04.2019
Podatnik działający w specjalnej strefie ekonomicznej (dalej SSE) może czasowo obniżyć stawki amortyzacyjne. Takie działanie nie będzie uznane za unikanie opodatkowania czy zakazaną optymalizację podatkową i nie stosuje się do niego klauzuli o unikaniu opodatkowania.
| data dodania: 19.03.2019
W związku ze zbliżającym się terminem rozliczenia rocznego CIT podatników mających rok podatkowy odpowiadający kalendarzowemu przedstawiamy, na co powinni oni zwrócić uwagę, dokonując rozliczenia rocznego.
| data dodania: 19.03.2019
Jednostki, wobec których ogłoszono upadłość, nie muszą zatwierdzać i badać swoich sprawozdań finansowych. Obowiązku tego nie będą miały również jednostki objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym, w którym ustanowiono zarządcę.
| data dodania: 19.03.2019
Komitet Standardów Rachunkowości dokonał aktualizacji KSR nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja”.
| data dodania: 19.03.2019
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, w jakiej formie należy składać uchwały bądź postanowienia o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz o podziale zysku (pokryciu straty), ustawodawca wprost potwierdził możliwość złożenia do KRS elektronicznych kopii tych dokumentów sporządzonych w formie papierowej.
| data dodania: 19.02.2019
Do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) wprowadzono korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.
| data dodania: 19.02.2019
W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny rozwój rynku walut wirtualnych. Obowiązujące przepisy, które regulują opodatkowanie dochodów osób fizycznych oraz osób prawnych, nie uwzględniały do tej pory specyfiki transakcji z użyciem tych walut.
| data dodania: 19.02.2019
| data dodania: 18.02.2019
Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy płacą tylko 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek i depozytów nieprawidłowych. Ograniczono kwotę zwolnioną z PCC w przypadku pożyczek zawartych między osobami obcymi do wysokości 1000 zł.
| data dodania: 18.02.2019
Komitet Standardów Rachunkowości dokonał aktualizacji KSR nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja”.
| data dodania: 20.01.2019
Jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających m.in. z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych.
| data dodania: 20.01.2019
W celu zapewnienia rzetelnego obrazu dokonań i potencjału gospodarczego jednostki prezentowanego w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym, a także aby nie wykazywać strat jako aktywów, należy co najmniej na dzień bilansowy dokonać aktualizacji aktywów, w tym należności, do ich realnej wysokości.
| data dodania: 20.01.2019
Jeśli koszty dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych, to „zawiesza się” je na koncie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Sposób i okresy rozliczania kosztów w czasie powinny być określone w polityce rachunkowości jednostki.
| data dodania: 20.01.2019
Rozliczeń pieniężnych w jednostkach dokonuje się w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Rozliczenia pieniężne gotówkowe realizuje się za pośrednictwem wyodrębnionej w jednostce do tego celu kasy. Takie rozliczenia mogą być przeprowadzane za pośrednictwem banków, jeśli przynajmniej jedna ze stron transakcji (dłużnik lub wierzyciel) posiada rachunek bankowy.
| data dodania: 20.01.2019
Na dzień bilansowy jednostka powinna dokonać wyceny lokaty terminowej poprzez ustalenie i zaksięgowanie części odsetek przypadających na okres od dnia zawarcia umowy z bankiem do dnia bilansowego. W następnym roku obrotowym, pod datą zrealizowania odsetek, jednostka powinna ująć w księgach rachunkowych
| data dodania: 20.01.2019
Od 1 stycznia 2019 r. została obniżona preferencyjna stawka podatku dochodowego od osób prawnych z 15% do 9%. Obniżona stawka ma zastosowanie do dochodów osiągniętych od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2018 r.
| data dodania: 16.12.2018
Pracodawca może obdarować pracowników prezentami świątecznymi. Ustalanie obowiązku podatkowego i składkowego z tytułu przekazanych świadczeń zależy od źródła ich finansowania oraz od rodzaju świadczenia.