do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Ewidencja zapasów objętych procedurą odwrotnego obciążenia

    data dodania: 14.11.2016

    Mechanizm odwrotnego obciążenia jest regulowany przez art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Z przepisu tego wynika, że podatnikami podatku od towarów i usług są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 "Wykaz towarów, o których mowa w art.

  • Raportowanie informacji niefinansowych oraz inne zmiany w rachunkowości planowane w 2017 r.

    data dodania: 04.11.2016

    Ministerstwo Finansów poinformowało o trwających pracach nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (projekt UC46 z 6 października 2016 r., dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji - www.

  • Przejście na księgi handlowe - ogólne zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

    data dodania: 13.10.2016

    Każda jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości. Zasadniczo księgi rachunkowe prowadzi się w siedzibie jednostki. Firmy posiadające oddziały/zakłady mogą prowadzić księgi rachunkowe oddziałów/zakładów w siedzibie jednostki albo w siedzibie oddziałów/zakładów.

  • Rachunek bankowy w obrocie gospodarczym - zasady prowadzenia, rozliczania, zamykania

    data dodania: 13.10.2016

    W obrocie podatkowym i gospodarczym każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników, rozliczający się podatkowo, a także rozliczający się z innym przedsiębiorcą (których wzajemne obroty przekraczają wartości wskazane przez ustawodawcę), musi posiadać firmowy rachunek bankowy.

  • Inwentaryzacja należności

    data dodania: 13.10.2016

    Inwentaryzacja należności jest przeprowadzana m.in. w formie potwierdzenia sald, które przesyła się do klientów. Potwierdzenie salda może być wygenerowane z systemu finansowo-księgowego, jeśli program posiada taką funkcję, lub wypełnione ręcznie albo sporządzone np.

  • Flota samochodowa w firmie - zasady rozliczania kosztów związanych z użytkowaniem samochodów służbowych przez pracowników

    data dodania: 09.09.2016

    Samochody służbowe w firmie oddawane do dyspozycji pracownika w celach służbowych, prywatnych lub służbowo-prywatnych to coraz powszechniejsza praktyka, korzystna także z punktu widzenia pracodawcy. Auto służbowe jako narzędzie pracy ułatwia logistycznie pracę na odpowiednich stanowiskach, a także

  • Dalsze zmiany w hipotece na nieruchomości rolnej oraz w obrocie ziemią po 16 sierpnia 2016 r.

    data dodania: 09.09.2016

    Kolejna nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece została dokonana ustawą z 9 lipca 2016 r. Przywraca ona możliwość kształtowania sumy hipoteki ustanawianej na nieruchomości rolnej przez same strony umowy (kredytowej), czyli przez właściciela gruntu/nieruchomości rolnej i bank.

  • Wyższe limity przychodów zobowiązujących do prowadzenia ksiąg rachunkowych - projekt zmian w ustawie o rachunkowości

    data dodania: 23.08.2016

    Minister Rozwoju przekazał do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Projekt ten zakłada między innymi zmiany w ustawie o rachunkowości.

  • Stowarzyszenia po nowelizacji przepisów

    data dodania: 11.08.2016

    Przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach (PrSt) dopuszczają istnienie dwóch rodzajów stowarzyszeń - rejestrowanych (rejestrowych) oraz zwykłych. Przepisy uległy jednak znacznym zmianom, obowiązującym (w przeważającej części) od 20 maja 2016 r.

  • Alternatywna spółka inwestycyjna - obowiązki i uprawnienia

    data dodania: 11.08.2016

    Od 4 czerwca 2016 r. na mocy ustawy z 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach unijnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 615) został rozszerzony krąg podmiotów, które w swej działalności muszą stosować przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych.

  • Pełnomocnictwa w sprawach administracyjnych - zasady sporządzania, przedkładania i opłacania

    data dodania: 11.08.2016

    Strona w postępowaniu administracyjnym, podobnie jak w innych postępowaniach (cywilnym, karny), może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Jedną z istotnych kwestii powodujących w praktyce wiele wątpliwości jest pełnomocnictwo do występowania w sprawach z zakresu postępowania administracyjnego, tj.

  • Ustanawianie hipotek na nieruchomościach rolnych i zasady obrotu ziemią rolną po 30 kwietnia 2016 r.

    data dodania: 11.07.2016

    30 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Na mocy tej ustawy wprowadzono zmiany m.

  • Ewidencja podatków w jednostce osoby fizycznej i spółce osobowej

    data dodania: 11.07.2016

    Ewidencję rozrachunków z budżetem państwa prowadzi się na koncie "Rozrachunki publicznoprawne". W przypadku osób fizycznych lub spółek osobowych konto to służy do ewidencji rozrachunków z urzędem skarbowym z tytułu VAT, rozrachunków z organami celnymi z tytułu opłat celnych i akcyzy, rozrachunków z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

  • Zasady (polityka) rachunkowości po zmianach ustawy o rachunkowości i KSR nr 7

    data dodania: 11.07.2016

    Po zakończeniu czynności związanych z zamknięciem roku 2015 warto zacząć się przygotowywać do zamknięcia roku 2016. Pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie polityki (zasad) rachunkowości z uwzględnieniem zmian ustawy o rachunkowości, które mają obowiązkowo zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdania finansowego za 2016 r.

  • Przekształcenie leasingu operacyjnego w leasing finansowy dla celów bilansowych

    data dodania: 11.07.2016

    Umowy leasingu są kwalifikowane w prawie bilansowym inaczej niż w prawie podatkowym. Często zdarza się, że umowy uznane przez przepisy podatkowe za leasing operacyjny są traktowane w prawie bilansowym jak umowy leasingu finansowego.

  • Rozrachunki z właścicielami w spółkach osobowych

    data dodania: 11.07.2016

    Osobowe spółki handlowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) są odrębnymi podmiotami prawa i działają na podstawie przepisów ustawy - Kodeks spółek handlowych. Specyfika rachunkowości tych spółek wynika m.

  • Normy czasu pracy w księgowości

    data dodania: 08.06.2016

    Dział/wydział księgowości w każdej firmie stanowi niezbędny trzon. Często zdarza się, że konieczne jest dokonanie określonych rozliczeń i czynności finansowo-księgowych poza normalnymi godzinami pracy obowiązującymi w danym przedsiębiorstwie.

  • Dopuszczalność i zakres udzielania przez bank informacji stanowiących tajemnicę bankową organowi egzekucyjnemu - komornikowi

    data dodania: 08.06.2016

    W czasie prowadzonej działalności gospodarczej zdarza się, że zachwianie płynności finansowej firmy skutkuje wszczęciem przez jej wierzycieli postępowania egzekucyjnego. Często stosowanym środkiem egzekucyjnym jest egzekucja z rachunku bankowego (egzekucja z wierzytelności z rachunku bankowego).

  • Sposób ustalania wykorzystania limitu pomocy de minimis

    data dodania: 08.06.2016

    Jednym z rodzajów pomocy publicznej jest pomoc de minimis. Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Jest to szczególny przypadek pomocy publicznej.

  • Nowe zasady udzielania pełnomocnictw w sprawach podatkowych

    data dodania: 08.06.2016

    Do 31 grudnia 2015 r. istniał obowiązek złożenia pełnomocnictwa do akt sprawy. Pełnomocnik podatnika miał zatem obowiązek złożenia do akt każdej konkretnej sprawy oryginału pełnomocnictwa lub jego odpisu, co było szczególnie uciążliwe w przypadku biur rachunkowych świadczących kompleksową obsługę spraw podatkowych połączoną z reprezentacją przed organami podatkowymi.

  • VAT zapłacony w innym państwie członkowskim

    data dodania: 08.06.2016

    Spółki kupujące towary i usługi za granicą kraju mogą odzyskać VAT zapłacony w innym państwie członkowskim - na podstawie złożonego wniosku VAT-REF. Wniosek należy złożyć wykorzystując środki komunikacji elektronicznej, przez system e-Deklaracje dostępny na stronie internetowej www.

  • Zasady wiekowania należności i zapasów a odpisy aktualizujące

    data dodania: 08.06.2016

    Weryfikacja sald należności i zapasów pozwala nie tylko na wyeliminowanie tych przedawnionych czy przeterminowanych. Systematycznie przeprowadzana służy przede wszystkim bieżącej analizie tych aktywów pod kątem prawdopodobieństwa otrzymania zapłaty - w przypadku należności, a w przypadku zapasów - pod kątem okresu ich utrzymania w magazynie oraz ich właściwej rotacji.

  • Szczególne zasady rachunkowości zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji

    data dodania: 06.05.2016

  • Rozliczenia międzyokresowe a rozliczenie zakupu

    data dodania: 12.04.2016

    Jakie są zasady księgowania na koncie "Rozliczenie zakupu" oraz na koncie "Rozliczenia międzyokresowe kosztów"? Czym różnią się te dwie pozycje? Proszę o podanie przykładowych księgowań w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 oraz na kontach zespołu 4 i 5 ZPK.

  • Małe podmioty - nowa kategoria podmiotów w ustawie o rachunkowości*

    data dodania: 10.03.2016

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK