data dodania: 12.05.2015
Odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdania finansowego wielokrotnie była przedmiotem wyroków sądów. W praktyce często budzi bowiem wątpliwości, kto w danym przypadku ponosi odpowiedzialność za wypełnianie lub nieprawidłowe wypełnianie obowiązków w zakresie rachunkowości.
data dodania: 12.05.2015
Jednym z podstawowych obowiązków płatników składek jest naliczenie i opłacenie za ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, zdrowotne, chorobowe, wypadkowe, Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
data dodania: 12.05.2015
Spółka prowadzi działalność budowlano-montażową. Przychód rozpoznaje w dacie zakończenia realizacji usługi na podstawie wystawionej dla inwestora faktury sprzedażowej. Część przedmiotu umowy między spółką a inwestorem jest podzlecana podwykonawcom na podstawie odrębnych umów.
data dodania: 12.05.2015
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy często wykorzystują rzeczowe składniki majątku będące własnością innych podmiotów. Podstawą prawną ich użytkowania jest najczęściej umowa leasingu, najmu, dzierżawy lub inna o podobnych charakterze.
data dodania: 12.05.2015
W myśl zapisów ustawy o rachunkowości przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym także odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, ustalając wynik finansowy i sporządzając sprawozdania finansowe tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne.
data dodania: 12.05.2015
Jednostki prowadzące działalność codziennie dokonują wielu operacji gospodarczych mających wpływ m.in. na ich sytuację majątkową i finansową. Na przykład jednostka ponosząca wydatki z odroczonym terminem płatności zaciąga zobowiązania u swoich dostawców, a sprzedając wytworzone przez siebie wyroby lub świadczone usługi z odroczonym terminem płatności, udziela swoim odbiorcom tzw.
data dodania: 30.04.2015
Każda jednostka podlegająca przepisom ustawy o rachunkowości powinna w momencie otwarcia ksiąg rachunkowych posiadać opracowane i zatwierdzone przez kierownika jednostki własne zasady (politykę) rachunkowości.
data dodania: 14.04.2015
Zakres czynności pracowników stanowi podstawowy element dokumentacji struktury organizacyjnej. Właściwe jego przygotowanie umożliwia prawidłową budowę struktury. Co powinno się znaleźć w karcie obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności pracownika zatrudnionego na stanowisku głównego księgowego?
data dodania: 14.04.2015
W praktyce często powstaje pytanie, czy wypłacone zaliczki na poczet dywidendy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, czy też nie. Nie wynika to bowiem wprost z przepisów ustaw podatkowych.
data dodania: 14.04.2015
W przypadku importu usług mamy do czynienia ze świadczeniem usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Dla uznania świadczenia usług za import usług muszą być spełnione określone warunki.
data dodania: 14.04.2015
W praktyce gospodarczej często przedsiębiorcy korzystają z leasingu. Bardzo ważna jest przy tym prawidłowa klasyfikacja tych umów. Wielokrotnie okazuje się bowiem, że biegły rewident lub urząd skarbowy kwestionuje klasyfikację umów leasingowych, co może powodować dotkliwe skutki dla jednostki.
data dodania: 14.04.2015
Ewidencję księgową pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej należy prowadzić nie tylko zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, ale także zgodnie z zasadami szczegółowymi.
data dodania: 24.03.2015
Korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych zawsze budziło wątpliwości podatników i było przedmiotem szczególnej uwagi organów podatkowych. Wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. ryczałtowego przychodu dla pracownika, któremu samochód jest udostępniany nieodpłatnie, po raz kolejny wywołało wiele pytań.
data dodania: 16.03.2015
Kredyt obrotowy jest jednym z najczęstszych źródeł finansowania działalności gospodarczej jednostki. Poprzez udzielenie kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy określoną w umowie kwotę środków pieniężnych na oznaczony czas z wyłącznym przeznaczeniem: ● w przypadku przedsiębiorców - na cel bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą,
data dodania: 16.03.2015
W sprawozdaniu finansowym jednostki powinny ujawnić informacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi. W związku z tym jednostka powinna przyjąć w swoich zasadach rachunkowości (polityce rachunkowości) rozwiązania, które umożliwią wyodrębnienie transakcji z podmiotami powiązanymi.
data dodania: 16.03.2015
Spółka ma na 31 grudnia 2014 r. saldo produkcji w toku. Od 2015 r. jednostka chce ustalać produkcję w toku raz na kwartał poprzez inwenturę. Czy w związku z planowaną zmianą saldo z 2014 r. należy przeksięgować na odpowiednie konto zespołu 5 (produkcja podstawowa) na 1 stycznia 2015 r.
data dodania: 16.03.2015
Spółka posiada w magazynie towary, które ze względu na upływ oznaczonego terminu przydatności do użycia utraciły wartość użytkową oraz handlową. Część towarów zostanie przeceniona ze względu na upływający termin przydatności. Jak należy wykazać skutki wyceny w księgach?
data dodania: 16.03.2015
W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Zaliczki wypłaca się w walucie obcej, a pracownik może dokonać zwrotu niezależnie od tego, w jakiej walucie otrzymał zaliczkę - w walucie obcej czy w PLN.
data dodania: 16.03.2015
Karta płatnicza pozwala na dokonywanie bezgotówkowych płatności za towary i usługi, a także na realizowanie transakcji w bankomacie lub wpłatomacie zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z tej możliwości rozliczania rozrachunków (regulowania zobowiązań, przyjmowania płatności od kontrahentów).
data dodania: 16.02.2015
Prawidłowe przyporządkowanie kosztów do odpowiedniego okresu jest szczególnie ważne z końcem roku. W tym czasie przedsiębiorstwa ponoszą koszty, które mogą dotyczyć w całości lub w części następnego roku.
data dodania: 16.02.2015
Jedną z metod ewidencji materiałów, towarów i wyrobów gotowych jest odpisywanie ich wartości w koszty na dzień zakupu lub w momencie wytworzenia (art. 17 ust. 2 pkt 4 uor). Stosowanie tej metody wymaga jednak ustalenia stanu tych składników, jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy.
data dodania: 16.02.2015
Przepisy prawa bankowego dopuszczają tworzenie lokat terminowych przy rachunkach bankowych. W praktyce mogą powstać wątpliwości, czy odsetki od takich lokat są przychodem z działalności gospodarczej czy przychodem z kapitałów pieniężnych.
data dodania: 16.02.2015
data dodania: 16.02.2015
data dodania: 16.02.2015
Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej. Oznacza to, że również sprawozdania finansowe należy sporządzić w walucie polskiej (art. 9 i art. 45 ust. 5 uor). W efekcie jednostki, które przeprowadzają operacje w walutach obcych, muszą je wyceniać oraz ujmować w księgach rachunkowych w polskich złotych.