do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Rozliczenie importu usług w księgach rachunkowych oraz w ewidencji podatkowej

    data dodania: 14.04.2015

    W przypadku importu usług mamy do czynienia ze świadczeniem usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Dla uznania świadczenia usług za import usług muszą być spełnione określone warunki.

  • Ujęcie umów leasingu w księgach rachunkowych

    data dodania: 14.04.2015

    W praktyce gospodarczej często przedsiębiorcy korzystają z leasingu. Bardzo ważna jest przy tym prawidłowa klasyfikacja tych umów. Wielokrotnie okazuje się bowiem, że biegły rewident lub urząd skarbowy kwestionuje klasyfikację umów leasingowych, co może powodować dotkliwe skutki dla jednostki.

  • Organizacja rachunkowości i ewidencja księgowa pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej

    data dodania: 14.04.2015

    Ewidencję księgową pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej należy prowadzić nie tylko zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, ale także zgodnie z zasadami szczegółowymi.

  • Samochód służbowy wykorzystywany w celach prywatnych - rozliczenie przychodów, kosztów, ewidencja księgowa

    data dodania: 24.03.2015

    Korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych zawsze budziło wątpliwości podatników i było przedmiotem szczególnej uwagi organów podatkowych. Wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. ryczałtowego przychodu dla pracownika, któremu samochód jest udostępniany nieodpłatnie, po raz kolejny wywołało wiele pytań.

  • Kredyt obrotowy w księgach rachunkowych jednostki na przełomie roku

    data dodania: 16.03.2015

    Kredyt obrotowy jest jednym z najczęstszych źródeł finansowania działalności gospodarczej jednostki. Poprzez udzielenie kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy określoną w umowie kwotę środków pieniężnych na oznaczony czas z wyłącznym przeznaczeniem: ● w przypadku przedsiębiorców - na cel bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą,

  • Transakcje zawierane między podmiotami powiązanymi

    data dodania: 16.03.2015

    W sprawozdaniu finansowym jednostki powinny ujawnić informacje dotyczące transakcji między podmiotami powiązanymi. W związku z tym jednostka powinna przyjąć w swoich zasadach rachunkowości (polityce rachunkowości) rozwiązania, które umożliwią wyodrębnienie transakcji z podmiotami powiązanymi.

  • Wycena i ewidencja w księgach rachunkowych produkcji w toku

    data dodania: 16.03.2015

    Spółka ma na 31 grudnia 2014 r. saldo produkcji w toku. Od 2015 r. jednostka chce ustalać produkcję w toku raz na kwartał poprzez inwenturę. Czy w związku z planowaną zmianą saldo z 2014 r. należy przeksięgować na odpowiednie konto zespołu 5 (produkcja podstawowa) na 1 stycznia 2015 r.

  • Utrata wartości towarów

    data dodania: 16.03.2015

    Spółka posiada w magazynie towary, które ze względu na upływ oznaczonego terminu przydatności do użycia utraciły wartość użytkową oraz handlową. Część towarów zostanie przeceniona ze względu na upływający termin przydatności. Jak należy wykazać skutki wyceny w księgach?

  • Rozliczenie delegacji zagranicznych

    data dodania: 16.03.2015

    W przypadku delegacji zagranicznych jednostki stosują różne sposoby wypłaty zaliczki oraz jej ostatecznego rozliczenia. Zaliczki wypłaca się w walucie obcej, a pracownik może dokonać zwrotu niezależnie od tego, w jakiej walucie otrzymał zaliczkę - w walucie obcej czy w PLN.

  • Rozliczenie zakupów dokonywanych firmową kartą płatniczą

    data dodania: 16.03.2015

    Karta płatnicza pozwala na dokonywanie bezgotówkowych płatności za towary i usługi, a także na realizowanie transakcji w bankomacie lub wpłatomacie zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z tej możliwości rozliczania rozrachunków (regulowania zobowiązań, przyjmowania płatności od kontrahentów).

  • Koszty na przełomie roku

    data dodania: 16.02.2015

    Prawidłowe przyporządkowanie kosztów do odpowiedniego okresu jest szczególnie ważne z końcem roku. W tym czasie przedsiębiorstwa ponoszą koszty, które mogą dotyczyć w całości lub w części następnego roku.

  • Odpisywanie materiałów i towarów handlowych w koszty w momencie zakupu

    data dodania: 16.02.2015

    Jedną z metod ewidencji materiałów, towarów i wyrobów gotowych jest odpisywanie ich wartości w koszty na dzień zakupu lub w momencie wytworzenia (art. 17 ust. 2 pkt 4 uor). Stosowanie tej metody wymaga jednak ustalenia stanu tych składników, jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy.

  • Odsetki od środków na rachunkach bankowych - zmiany w PIT w 2015 r.

    data dodania: 16.02.2015

    Przepisy prawa bankowego dopuszczają tworzenie lokat terminowych przy rachunkach bankowych. W praktyce mogą powstać wątpliwości, czy odsetki od takich lokat są przychodem z działalności gospodarczej czy przychodem z kapitałów pieniężnych.

  • Inwentaryzacja należności po dniu bilansowym

    data dodania: 16.02.2015

  • Wyksięgowanie należności z ksiąg rachunkowych

    data dodania: 16.02.2015

  • Bilansowa wycena aktywów i pasywów w walutach obcych w sprawozdaniu finansowym za 2014 r.

    data dodania: 16.02.2015

    Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej. Oznacza to, że również sprawozdania finansowe należy sporządzić w walucie polskiej (art. 9 i art. 45 ust. 5 uor). W efekcie jednostki, które przeprowadzają operacje w walutach obcych, muszą je wyceniać oraz ujmować w księgach rachunkowych w polskich złotych.

  • Różnice kursowe niezrealizowane w sprawozdaniu finansowym na dzień bilansowy

    data dodania: 16.02.2015

    Rozrachunki wyrażone w walutach obcych należy wycenić na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. W przypadku jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do wyceny bilansowej należy stosować średni kurs NBP obowiązujący na dzień 31 grudnia 2014 r.

  • Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych za 2014 r.

    data dodania: 16.02.2015

    Jednostki prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości powinny przeprowadzić inwentaryzację na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Zatem jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powinny przeprowadzić inwentaryzację na dzień 31 grudnia 2014 r.

  • Wymóg prowadzenia ksiąg rachunkowych

    data dodania: 16.02.2015

  • Roczna korekta VAT za rok 2014 w księgach rachunkowych

    data dodania: 16.01.2015

    Podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej i zwolnionej obowiązkiem podatnika jest odrębne określanie kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego.

  • Zdarzenia na przełomie roku obrotowego

    data dodania: 16.01.2015

    Do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Dlatego przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy powinno nastąpić ujęcie wszystkich dowodów księgowych potwierdzających dokonanie operacji gospodarczych lub zaistnienie zdarzeń gospodarczych dotyczących tego roku obrotowego.

  • Kalendarz obowiązków związanych z rozliczeniem rocznym za 2014 r.

    data dodania: 29.12.2014

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK