do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
Powrót do menu głównego
  • Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych w 2018 roku

    | data dodania: 18.11.2018

    Jednostki prowadzące księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości powinny na ostatni dzień każdego roku obrotowego przeprowadzić inwentaryzację. Zatem jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powinny przeprowadzić inwentaryzację na 31 grudnia 2018 r.

  • BILANS 2018. Jak uniknąć błędów przy sporządzaniu sprawozdania finansowego – aktywa bilansu

    | data dodania: 07.11.2018

    Przełom roku to czas, gdy większość jednostek przygotowuje się do sporządzania sprawozdania finansowego. Programy finansowo-księgowe generują takie sprawozdania finansowe zazwyczaj za przyciśnięciem jednego klawisza.

  • Przygotowanie do zamknięcia ksiąg rachunkowych

    | data dodania: 19.09.2018

    Wraz z upływem roku obrotowego, na dzień kończący ten rok, jednostki mają obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz sporządzenia na ich podstawie sprawozdania finansowego, stosując zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego określone w ustawie o rachunkowości (dalej: uor).

  • Harmonogram czynności inwentaryzacyjnych za 2017 r.

    | data dodania: 17.09.2017

    Obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji wynika z art. 26-27 ustawy o rachunkowości. Inwentaryzacja, tj. okresowe ustalanie lub sprawdzanie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów, jest elementem rachunkowości jednostki, za którą odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki.

  • Specyfika inwentaryzacji środków trwałych

    | data dodania: 13.09.2017

    Zgodnie z art. 26 ustawy środki trwałe podlegają okresowej inwentaryzacji, której głównymi celami są: a) weryfikacja poprawności danych ewidencji księgowej drogą ich porównania ze stanem faktycznym oraz przeprowadzenie wynikających z weryfikacji korekt kosztów i przychodów jednostki, b) wzmocnienie kontroli wewnętrznej majątku jednostki oraz

  • Kary umowne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą – rozliczenia podatkowe i ewidencja księgowa

    | data dodania: 12.04.2017

    Częstą praktyką obrotu gospodarczego jest zastrzeganie kar umownych w celu wzmocnienia pozycji jednej ze stron umowy. Kara umowna jest bowiem dodatkowym zastrzeżeniem umownym mającym na celu wzmocnienie skuteczności umowy i służy realnemu wykonaniu zobowiązań.

  • Inwentaryzacja składników majątku jednostki i różnice inwentaryzacyjne

    data dodania: 07.12.2016

    Stany ewidencyjne poszczególnych składników majątkowych jednostki na kontach księgowych mogą się różnić od ich rzeczywistego stanu. W związku z tym, aby dokonać weryfikacji danych z ksiąg rachunkowych z posiadanym stanem rzeczywistym, przeprowadza się inwentaryzację wszystkich składników majątku.

  • Błędy popełniane przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz zamykaniu ksiąg rachunkowych

    data dodania: 07.12.2016

  • Wzorcowa instrukcja inwentaryzacji

    data dodania: 06.12.2016

    Każda jednostka, zanim przystąpi do przeprowadzenia inwentaryzacji, powinna stworzyć odpowiednią instrukcję inwentaryzacji. Instrukcja powinna zawierać zasady przeprowadzenia inwentaryzacji wszystkich składników majątku, uwzględniając miejsce ich posiadania oraz sprawowania kontroli nad nimi.

  • Raportowanie informacji niefinansowych oraz inne zmiany w rachunkowości planowane w 2017 r.

    data dodania: 04.11.2016

    Ministerstwo Finansów poinformowało o trwających pracach nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (projekt UC46 z 6 października 2016 r., dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji - www.

  • Inwentaryzacja należności

    data dodania: 13.10.2016

    Inwentaryzacja należności jest przeprowadzana m.in. w formie potwierdzenia sald, które przesyła się do klientów. Potwierdzenie salda może być wygenerowane z systemu finansowo-księgowego, jeśli program posiada taką funkcję, lub wypełnione ręcznie albo sporządzone np.

  • Inwentaryzacja za 2016 r. według stanowiska KSR

    data dodania: 09.09.2016

    Obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji wynika z art. 26-27 ustawy o rachunkowości. Inwentaryzacja, tj. okresowe ustalanie lub sprawdzanie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów, jest elementem rachunkowości jednostki, za którą odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki.

  • Środki trwałe - projekt nowego standardu rachunkowości

    data dodania: 09.09.2016

    Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt nowego Krajowego Standardu Rachunkowości "Środki trwałe". Celem tego standardu jest wyjaśnienie (interpretacja) przepisów ustawy o rachunkowości dotyczących środków trwałych, a dzięki temu zapewnienie porównywalności rozwiązań stosowanych przez jednostki w zakresie uznawania, wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych tego składnika aktywów.

  • Środki trwałe - projekt nowego standardu rachunkowości

    data dodania: 07.09.2016

    Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt nowego Krajowego Standardu Rachunkowości "Środki trwałe". Celem tego standardu jest wyjaśnienie (interpretacja) przepisów ustawy o rachunkowości dotyczących środków trwałych, a przez to zapewnienie porównywalności rozwiązań stosowanych przez jednostki w zakresie uznawania, wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych tego składnika aktywów.

  • Spis z natury - nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości

    data dodania: 23.08.2016

    Ze względu na powszechność problemów, jakie w praktyce stwarza inwentaryzacja, Komitet Standardów Rachunkowości wydał stanowisko dotyczące inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.

  • Inwentaryzacja drogą spisu z natury - stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości

    data dodania: 23.08.2016

  • Nieruchomości inwestycyjne

    data dodania: 10.03.2016

    Nieruchomości posiadane przez jednostkę nie jest łatwo zakwalifikować do odpowiedniej kategorii, gdyż w ustawie o rachunkowości nie ma jednoznacznego podziału na nieruchomości, które mogą być zaliczone do środków trwałych lub do inwestycji.

  • Wycena materiałów biurowych i paliwa - zasady wynikające z polityki rachunkowości

    data dodania: 10.03.2016

    Spółka przyjęła w swojej polityce rachunkowości uproszczenie pozwalające na zaliczanie do kosztów (rachunkowo) jednorazowo zakupu m.in. materiałów biurowych oraz paliwa. Czy w związku z tym ma obowiązek prowadzenia inwentaryzacji na koniec roku (wynika on z przepisów), czy też żeby taką inwentaryzację przeprowadzać, powinna mieć zapisany ten obowiązek w polityce rachunkowości?

  • Małe podmioty - nowa kategoria podmiotów w ustawie o rachunkowości*

    data dodania: 10.03.2016

  • Rachunkowość - Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

    data dodania: 23.12.2015

  • Błędy popełniane przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz zamykaniu ksiąg rachunkowych

    data dodania: 14.12.2015

  • Uproszczona ewidencja zapasów materiałów na przykładzie jednostki budowlanej

    data dodania: 19.10.2015

    Ewidencja materiałów w jednostkach produkcyjnych jest jedną z najistotniejszych czynności. Jej poprawność i precyzyjność mogą przesądzić o prawidłowości kalkulacji kosztu wytworzenia. Przepisy ustawy o rachunkowości dają jednostkom wybór w zakresie ewidencji materiałów.

  • Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe

    data dodania: 19.10.2015

    Większość małych podmiotów gospodarczych prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli jednak ich obroty w danym roku przekroczą limit 1 200 000 euro w przeliczeniu na PLN, wtedy mają obowiązek przejść od następnego roku obrotowego na księgi rachunkowe.

  • Inwentaryzacja składników majątku jednostki

    data dodania: 19.10.2015

    Celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistych stanów aktywów oraz pasywów i na tej podstawie: ● doprowadzenie danych wynikających z ksiąg rachunkowych do zgodności ze stanem rzeczywistym, a tym samym zapewnienie realności wynikających z nich informacji ekonomicznych, ● rozliczenie osób materialnie odpowiedzialnych (współodpowiedzialnych) za powierzone mienie,

  • Metody, terminy i częstotliwość przeprowadzenia inwentaryzacji

    data dodania: 29.09.2015

    Inwentaryzacja aktywów i pasywów powinna być przeprowadzona na ostatni dzień roku obrotowego. Fakt, że należy ją przeprowadzić na ten dzień, nie oznacza, że czynności inwentaryzacyjne należy wykonać tego dnia (byłoby to w większości przypadków niemożliwe).

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK