Artykuł aktualny | data dodania: 12.10.2023
Koszty na przełomie lat obrotowych mogą sprawić problem. Najczęściej dotyczą one typowych dla tego okresu wydatków, takich jak rozliczenia mediów, wynagrodzeń, prenumerat itp. W tym opracowaniu omówiono zasady ujmowania i rozliczania takich kosztów w księgach rachunkowych na przełomie roku.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.09.2023
Zdarza się, że podatnicy podatku dochodowego otrzymują lub płacą różnego rodzaju odsetki. W raporcie na przykładach omówiono zasady, na jakich odsetki stanowią przychody podatkowe oraz koszty uzyskania przychodów.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.04.2023
W okresie wiosennym wzrasta liczba imprez integracyjnych, takich jak np. imprezy grillowe czy wyjścia do lokali gastronomicznych organizowane ze środków obrotowych dla pracowników przez pracodawców. Coraz popularniejsze staje się zapraszanie do udziału w tego rodzaju imprezach również członków rodzin oraz znajomych pracowników.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.04.2023
Trwające inwestycje, tj środki trwałe w budowie, na każdym etapie budowy wymagają szczegółowej analizy, czy dany koszt należy zaliczyć na poczet przyszłej wartości początkowej środka trwałego, czy też nie.
Artykuł aktualny | data dodania: 21.02.2023
W związku z aktualizacją aktywów powstają różnice przejściowe wynikające z różnej wartości bilansowej i podatkowej składników majątku jednostki. W takim przypadku jednostka ustala podatek odroczony.
Artykuł aktualny | data dodania: 20.02.2023
Przez pojęcie rezerw ustawa o rachunkowości rozumie zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Oznacza to, że kierownik jednostki jest świadom ciążącego na niej obowiązku, którego wypełnienie jest związane z utratą korzyści ekonomicznych, jednak nie może wiarygodnie określić kwoty czy terminu tego zdarzenia.
Artykuł aktualny | data dodania: 17.01.2023
W świetle art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej, ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości
Artykuł aktualny | data dodania: 18.10.2022
Sprzedawcy towarów i usług często udzielają różnego rodzaju rabatów. W raporcie omówione zostały skutki podatkowe (w podatkach dochodowych oraz VAT) udzielania rabatów (zarówno po stronie sprzedawców, jak i nabywców) oraz ich ewidencja księgowa.
Artykuł aktualny | data dodania: 15.09.2022
Sprzedawcy często umożliwiają nabywcom płacenie za nabywane towary i usługi w ratach, zwłaszcza w przypadku zakupów towarów i usług o znacznej wartości. W raporcie omawiamy na przykładach skutki podatkowe i rachunkowe takiej sprzedaży.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.08.2022
Przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego oraz rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, przy przyjęciu założenia o kontynuacji działalności, gdy dzień bilansowy przypada po 24 lutego 2022 r., należy brać pod uwagę kilka istotnych kwestii.
Artykuł aktualny | data dodania: 19.08.2022
W myśl zapisów ustawy o rachunkowości wyroby gotowe na dzień ich powstania ujmuje się w księgach rachunkowych według kosztów wytworzenia. Dopuszcza się również stosowanie do wyceny przychodów wyrobów gotowych stałych cen ewidencyjnych.
Artykuł aktualny do dnia 2022-12-31 | data dodania: 19.08.2022
W obrocie gospodarczym często występują sytuacje, gdy nabywca ujawnia wadę w zakupionym towarze. Ma on wówczas prawo odstąpić od umowy, żądać obniżenia ceny lub usunięcia wady np. poprzez wymianę towaru wadliwego na towar wolny od wad.
Artykuł aktualny do dnia 2023-12-31 | data dodania: 19.07.2022
Zyski powstałe w spółkach są - w formie dywidend lub wypłat z zysku - wypłacane wspólnikom tych spółek. Na poczet dywidend lub wypłat z zysku wypłacane są również niekiedy zaliczki. W niniejszym raporcie omawiamy skutki podatkowe dokonywania takich wypłat przez polskie spółki wraz z ich ewidencją księgową.
Artykuł aktualny do dnia 2022-12-31 | data dodania: 21.06.2022
Tradycyjną formą zapłaty za dokonywane transakcje jest zapłata w gotówce, tj. za pomocą banknotów lub monet. Transakcje opłacane w gotówce generują u przedsiębiorców tzw. obrót gotówkowy. Wszelkie inne sposoby zapłaty generują u przedsiębiorców tzw.
Artykuł aktualny | data dodania: 03.06.2022
Jedną ze stosowanych przez przedsiębiorców form promocji jest tzw. sponsoring. Pozwala on przedsiębiorcom zarówno reklamować swoją działalność, jak i wspierać wybrany cel. Sponsorzy mogą nie tylko rozliczyć wydatki na sponsoring w kosztach podatkowych, ale i skorzystać z ulgi podatkowej wprowadzonej 1 stycznia 2022 r.
Artykuł aktualny | data dodania: 21.04.2022
Działania wojenne w Ukrainie bardzo poważnie oddziałują zarówno na gospodarkę światową, jak i na polskie firmy. Wpływ ten musi być uwzględniony nie tylko w księgach rachunkowych, ale przede wszystkim w sprawozdaniu finansowym, skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym i w sprawozdaniu z działalności.
Artykuł aktualny | data dodania: 16.04.2022
Zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości poniżej został przedstawiony zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym, o którym mowa w art. 45 ustawy, dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji.
Artykuł aktualny | data dodania: 14.04.2022
Sprawozdanie finansowe wraz z informacją dodatkową stanowi bogate źródło informacji o przedsiębiorstwie. Jakie „tajemnice” możemy odkryć dzięki tym zestawieniom? Analiza tych elementów sprawozdania finansowego ma szczególnie istotne znaczenie teraz, w okresie pandemii, kiedy każde przedsiębiorstwo na bieżąco powinno przeprowadzić taką analizę.
Artykuł aktualny | data dodania: 05.04.2022
Artykuł aktualny | data dodania: 24.03.2022
Jednostki podczas swojej działalności gospodarczej nabywają materiały, towary i usługi, aby realizować cele, do jakich zostały powołane, tj. prowadzić działalność produkcyjną, usługową lub handlową.
Artykuł aktualny | data dodania: 17.03.2022
Przy wycenie aktywów i pasywów dla celów rachunkowości ważną kwestią jest wartość podatkowa i powiązane z tym zagadnieniem różnice między prawem bilansowym a prawem podatkowym.
Artykuł aktualny | data dodania: 20.02.2022
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień bilansowy, stosując zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego określone w prawie bilansowym.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.01.2022
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień bilansowy, stosując zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego określone w prawie bilansowym.
Artykuł aktualny | data dodania: 17.01.2022
W myśl zapisów o rachunkowości niektóre aktywa i pasywa mogą, a według rozporządzenia o instrumentach finansowych - powinny być wyceniane nie rzadziej niż na dzień bilansowy według skorygowanej ceny nabycia.
Artykuł aktualny | data dodania: 18.11.2021
Przedłużająca się pandemia COVID-19 i nakładane w związku z tym ograniczenia w zakresie działalności powodują, że wielu przedsiębiorców decyduje się lub jest zmuszonych podjąć decyzję o likwidacji działalności.